Apple QuickTime Pro 7.3.1 pro Windows: přehrávač multimédií s konverzními funkcemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Apple QuickTime Pro 7.3.1 pro Windows: přehrávač multimédií s konverzními funkcemi

dv digitalní video

8. ledna 2008, 00.00 | Komerční varianta QuickTime je ve verzi pro Windows poměrně opomíjenou záležitostí. Za 30 USD můžete získat QuickTime Pro s poměrně zajímavými konverzními a
exportními funkcemi, na které se teď podíváme trochu podrobněji.

QuickTime společnosti Apple je všeobecně známý balík multimediálního přehrávače se sadou vlastních kodeků, prohlížečem obrázků a různými doplňkovými funkcemi, které jsou v rámci tzv. QuickTime framework (s příslušnými API funkcemi pro enkódování a přehrávání videa a audia) integrovány do operačních systémů Mac OS a Mac OS X. První stabilní verze QuickTime 1.x pro Macintosh se poprvé objevila již v květnu 1991 jako multimediální rozšíření Systemu 6, "konkurenční" Microsoft Video for Windows byl pak oficiálně představen v listopadu 1992. Samotný QuickTime 1.0 či spíše pouze jeho hlavní část s přehrávačem byla pro Windows portována ještě o něco později a první použitelná verze pro Windows spatřila světlo světa v roce 1994.

QuickTime je u Windows defacto ve stejné pozici jako Windows Media Player, respektive balík Windows Media u Mac OS X, a je tedy uživateli až na specifické případy víceméně ignorován. Pro QuickTime pro Mac OS X je však ještě k dispozici sada Windows Media Components známá spíše pod návem Flip4Mac společnosti Telestream, naopak pro Windows existuje alternativní QuickTime přehrávač. Nás však dnes zajímá placená verze QuickTime Pro, prodávaná v rámci registrace freewarové verze přehrávače za 30 USD a přinášející mimo jiné celou řadu užitečných kodeků a exportních funkcí.


QuickTime Pro 7.3.1 - prostředí přehrávače se základními ovládacími prvky


QuickTime Pro 7.3.1 - podrobné informace o video a audio stopách a dalších vlastnostech video souborů zahrnují například i možnost přidávání komentářů


QuickTime Pro 7.3.1 - souhrnné informace o přehrávaném videu

QuickTime vs. QuickTime Pro

Registrací získáte rozšířené funkce přehrávače QuickTime Player a především přístup k jeho exportním funkcím umožňujícím ukládat video v různých formátech s příslušným zvukovým doprovodem. Prvním rozdílem mezi freewarovou verzí QuickTime a komerční verzí QuickTime Pro je možnost nahrávat video a audio z různých FireWire kompatibilních externích zdrojů. O kompatibilitu jednotlivých video capture zařízení se přitom starají vlastní QuickTime ovladače v návaznosti na ovladače Windows a reálná využitelnost této funkce je u QuickTime pro Windows tedy poněkud sporná.

Také další rozšíření v podobě možnosti sdílet video prostřednictvím emailu a služby .Mac je u verze pro Windows zcela ignorovanou záležitostí. Mnohem důležitější funkcí komerční verze QuickTime je možnost ukládat videa přímo z webových stránek, respektive z webového prohlížeče (pokud nemáte zapnutý tzv. Kiosk mód) a tvorba slideshow.

Vůbec nejdůležitějším rozdílem QuickTime a QuickTime Pro je podpora konverzních, a tudíž i exportních funkcí, a to včetně přípravy videa pro streaming. V QuickTime Pro si můžete video velmi jednoduše sestříhat pomocí adekvátních operací copy/paste. Součástí exportních funkcí je i podpora vícekanálového zvuku a možnost práce na pozadí – tzn. zatímco se video exportuje, můžete pokračovat v editaci či přehrávání jiného videa. Nedílnou součástí QuickTime Pro je například export videa ve formátu určeném pro Apple iPhone, iPod a Apple TV, pro přesnost však nutno podotknout, že konvertorů videa do formátu iPodu a iPhone existuje pro Windows víc než dost. V souvislosti s mobilními technologiemi je pak též samozřejmostí podpora 3GPP a 3GPP2 videa, které využívají například prakticky všechny mobilní telefony Nokia či Sony Ericsson.

Velmi kvalitní jsou u QuickTime také externí bezeztrátové kodeky pro zpracování profesionálního videa ve vysoké hloubce barev. Dalším příkladem užitečného kodeku pro QuickTime (existuje však i ve verzi pro Windows Media) je kodek EnSharpen společnosti TechSmith, který je určený (a specializovaný) pro záznam událostí na obrazovce pro účely různých prezentací, výukových kurzů, elektronických manuálů aj.


QuickTime Pro 7.3.1 - nastavení video a audio kodeku u exportovaného/konvertovaného videa


QuickTime Pro 7.3.1 - výběr z nabízených video kodeků


QuickTime Pro 7.3.1 - volba a nastavení některých základních vlastností audio kodeku


QuickTime Pro 7.3.1 - volby při exportu MPEG-4 videa

HD video

Výhodou QuickTime Pro je určitě poměrně kvalitní podpora HD videa a různých specializovaných kodeků včetně normovaného MPEG-4 videa. QuickTime, respektive jeho komponenty QuickTime VR také vynikají v oblasti virtuálních prohlídek a authoringu multimediálních prezentací, kde je však pro Windows k dispozici celá řada velmi kvalitních aplikací.

Hodně zajímavá je u QuickTime možnost přehrávání celoobrazovkového HD videa s kodekem H.264, nároky na hardware jsou však u reálného HDTV videa dost extrémní. Pro rozlišení 852 x 480 bodů s 24 snímky/sekundu stačí 2 GHz Pentium 4 nebo jeho ekvivalent, plné HDTV rozlišení pak nelze v QuickTime Playeru pro Windows bez akcelerace grafickou kartou plynule přehrát na žádné běžně cenově dostupné HW konfiguraci – Apple sice v technické dokumentaci ke QuickTime uvádí, že dvou či vícejádrové CPU s taktem alespoň 3 GHz prý na přehrávání stačí, realita je však trochu jiná.

Další výhody a nevýhody QuickTime

QuickTime pro Macintosh nemá smysl zmiňovat, díky integraci do Mac OS X ho totiž „automaticky“ využívají prakticky všechny aplikace pracující s videem či audiem. U verze pro Windows je situace zcela jiná a QuickTime se zde uplatňuje prakticky výhradně při přehrávání QuickTime/MOV videa a pak také v rámci různých aplikací dostupných pro obě platformy, jako je například Adobe Premiere apod.

Trochu zvláštní je situace u AVI (v případě použití MPEG-4 kodeku) a MPEG-2 videa. QuickTime totiž nemá žádné vlastní kodeky pro DivX/XviD atp. video, nýbrž pouze pro normované MPEG-4 video a za externí pluginy přesněji řečeno QuickTime komponenty pro MPEG-2 video je nutné zaplatit zvlášť. Řada komponent je pochopitelně k dispozici jako open source či jako freeware, například XviD kodek pro QuickTime je však oficiálně pouze pro Mac OS X a podobně jsou na tom i některé jiné QuickTime komponenty.

Freewarovou verzi QuickTime pro Windows si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Apple.

QuickTime Pro 7.3.1 – podporované formáty:

Grafika/animace/video
Apple BMP
Apple Pixlet (pouze Mac OS X 10.3+)
Apple Video
Cinepak
Component video
DV and DVC Pro NTSC
DV PAL
DVC Pro PAL
Graphics
H.261
H.263
H.264
JPEG 2000
Microsoft OLE (jen dekóvání)
Microsoft Video 1 (jen dekóvání)
Motion JPEG A
Motion JPEG B
MPEG-4 (Part 2)
Photo JPEG
Planar RGB
PNG
Sorenson Video 2
Sorenson Video 3
TGA
TIFF
Audio
AAC (MPEG-4 Audio)
ALaw 2:1
AMR Narrowband
Apple Lossless Encoder
IMA 4:1
MACE 3:1
MACE 6:1
MS ADPCM (decode only)
QDesign Music 2
Qualcomm PureVoice (QCELP)
ULaw 2:1
Importní formáty
3DMF (Mac OS 9 & Windows)
3GPP
3GPP2
AIFF
AMC
AMR
Animated GIF
AU
Audio CD Data (Mac OS 9)
AVI
BMP
CAF (Mac OS X)
Cubic VR
DLS
DV
FLC
GIF
GSM
JPEG 2000
JPEG/JFIF
Karaoke
MacPaint
MIDI
MPEG-1
MP3(MPEG-1, Layer 3)
M3U(MP3 Playlist files)
MPEG-2 (volitelný kodek)
MPEG-4
MQV
M4A, M4B, M4P (iTunes 4 audio), M4V (iTunes video)
PDF (Mac OS X)
Photoshop (včetně vrstev)
PICS
PICT
PLS
PNG
Quartz Composer Composition (Mac OS X)
QCP (Mac OS 9 & Windows)
QuickTime Image File
QuickTime Movie
SD2 (Mac OS 9 & Windows)
SDP
SDV
SF2 (SoundFont 2)
SGI
SMIL
Targa
Text
TIFF
TIFF Fax
VDU (Sony Video Disk Unit)
Virtual Reality (VR)
Wave
Exportní formáty
3GPP
3GPP2
AIFF
AMC
AU
AVI
BMP
DV Stream
FLC
Image Sequence
JPEG/JFIF
JPEG 2000
MacPaint
MIDI
MPEG-4
Photoshop
PICT
PNG
QuickTime Image File
QuickTime Movie
SGI
System 7 Sound
Targa
Text
TIFF
WAV

Video efekty
Alpha gain
Blur
Brightness
Color style
ColorSync
Color tint
Contrast
Edge detection
Emboss
Film noise
General convolution
HSL balance
Lens flare
RGB balance
Sharpen
SMPTE Effects
Travelling Matte
Zoom


QuickTime Pro 7.3.1 - při přehrávání videa můžete ovládat i některé základní parametry obrazu a zvuku


QuickTime Pro 7.3.1 - možnosti přehrávání videa na celé obrazovce


QuickTime Pro 7.3.1 - export videa pro web s kodekem H.264 je "šitý na míru" především Apple iPhone


QuickTime Pro 7.3.1 - video můžete exportovat z QuickTime i jako sled statických snímků v různých grafických formátech


QuickTime Pro 7.3.1 - novější verze QuickTime umožňují exportovat video i ve formátu FLV (Flash Video)


QuickTime Pro 7.3.1 - nastavení vlastností při exportu 3GP a 3GPP2 videa (například pro mobilní zařízení včetně různých smartphonů a mobilních telefonů Nokia, Sony Ericsson aj.)


QuickTime Pro 7.3.1 - nabídka kodeků pro přímou konverzi AVI videa je poměrně chudá


QuickTime Pro 7.3.1 - hlavní předvolby QuickTime najdeme v samostatných preferencích v ovládacích panelech Windows


QuickTime Pro 7.3.1 - přiřazení asociací přehrávače k jednotlivým typům souborů


QuickTime Pro 7.3.1 - přehrávač podporuje též streaming videa přes Internet či Intranet (protokoly UDP nebo HTTP)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: