Apple představil iPad - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Apple představil iPad

28. ledna 2010, 00.00 | Steve Jobs skutečně předvedl tablet, nový přístroj s 9,7“ obrazovkou nazvaný iPad. Je kompatibilní s tituly App Store, ale dovoluje také používání vyspělejších aplikací (mimo jiné balíku iWork) a poslouží též jako elektronická čtečka, pro niž Apple připravil nový obchod iBook Store.

Vyvážení bílé barvy patří k činnostem, které dokáží v některých situacích ztížit práci nejednomu méně zkušenému fotografovi. Platí to zejména v případech, kdy je fotografická scéna osvětlena umělými zdroji světla a díky tomu automatika digitálních fotoaparátů většinou nenakalibruje bílou barvu úplně optimálně. Tento problém fotograf může obvykle například řešit několika standardními způsoby:

a) Vyfotografovat scénu s kalibračním objektem (například šedá tabulka, normovaný barevný terč či kalibrační kostička) do RAW formátu a bílou barvu manuálně vyvážit buď na místě či později v počítači.

b) Ručně si ve fotoaparátu zvolit některý z presetů z nabídky přednastavených módů, které jsou určené pro konkrétní zdroje osvětlení (např. „Žárovka“ či „Zářivka“).

c) Manuálně si na fotoaparátu nastavit teplotu světelného zdroje udávanou v Kelvinech.

Nevýhodou všech výše uvedených způsobů ručního vyvažování bílé barvy je ovšem určité časové zdržení. Vyvstává tedy otázka, zda neexistuje nějaká další alternativní pomůcka, která by dokázala uspokojivě vyvážit bílou barvu bez nutnosti se zdržovat s umísťováním kalibračních terčů v prostoru fotografované scény.

Zapátrali jsme proto na internetu a můžeme říci, že na uvedenou otázku existuje kladná odpověď. Na trhu je totiž možné sehnat speciální krytky na objektiv, které kromě ochrany vašeho „skla“, rovněž dokáží vašemu fotoaparátu pomoci při kalibraci bílé barvy.


Multifunkční krytka objektivu „Vivicup“Foto: via Kaiser-fototechnik.de

Jednu z těchto krytek objektivu například vyrábí firma Kaiser Fototechnik. Uvedený produkt nese označení „Vivicap“ a vzhledově připomíná bílou odrazku na kolo. Jednoduchý vzhled krytky „Vivicap“ ovšem podle výrobce skrývá rafinované zařízení (filtr obsahuje speciální povrchovou strukturu, která je tvořena jednotlivými mikrohranoly), které dokáže soustředit a filtrovat příchozí světlo tak, aby ho měřící senzory ve fotoaparátu dokázaly lépe vyhodnotit. Ve výsledku je tak možné pořídit snímky bez rušivého barevného závoje, který se obvykle vyskytuje na většině snímků, jež byly zhotoveny za umělého osvětlení v rámci režimu automatického vyvážení bílé barvy.


Povrch krytky „Vivicup“ na kalibraci bílé barvy připomíná bílé odrazky, jaké se dávají například na jízdní kola.Foto: via Pinoyphotography.org

Podobný produkt rovněž vyrábí pod názvem „ExpoDisk“ společnost Expoimaging. Na rozdíl od výše uvedeného „Vivicapu“ není ovšem „ExpoDisk“ sundavací krytkou, jelikož se jedná o klasický filtr, který se našroubovává do filtrového závitu objektivu. V principu ale „Expodisc“ funguje stejně jako“Vivicap“, neboť i on využívá mikrohranolovou konstrukci k specifickému usměrnění toku světla do objektivu fotoaparátu.


Snímek balení fotografického filru „Expodisc“, který rovněž slouží jako pomůcka pro přesnější nastavení vyvážení bílé barvy Foto: via Ebay.com


Pomocí uvedených filtrů je tedy možné korigovat vyvážení bílé s podobným výsledkem, jako v případě použití tabulky s neutrálně šedou barvou (soudě alespoň podle dostupných ukázek publikovaných na internetu; viz obrázky níže). V principu vlastně tyto krytky do objektivu usměrní světlo tak, aby bylo možné posléze provést ve fotoaparátu přesnější měření teploty osvětlení. Dodejme, že tyto filtry jsou užitečné na fotografických scénách, ve kterých dominuje jeden zdroj osvětlení. Úspěšnost tohoto příslušenství bude klesat v případech, kdy se budou v záběru míchat několik odlišných zdrojů osvětlení.


Praktické ukázky použití filtru „Expodisc“Foto: via Potd.chrisempey.com

Ale zpět ke krytce „Vivicap“. Podle výrobce je návod na použití krytky „Vivicap“ jednoduchý. Stačí namířit fotoaparát s nasazenou WB krytkou přímo do zdroje osvětlení na fotografované scéně a přitom provést ve fotoaparátu ruční vyvážení bílé, které si uživatel posléze uloží. Poté se daná krytka sejme z objektivu a může se začít fotografovat.


Návod na použití WB krytky „Vivicup“Foto: via Crookedimaging.co.uk

Výhodou tohoto postupu je to, že nemusíme ztrácet čas s umísťováním kalibračního terče do fotografované scény tak, aby na něj řádně dopadalo světlo (jinak by výsledky měření nebyly směrodatné). Navíc tento filtr funguje rovněž jako běžná krytka objektivu, takže fotograf díky tomuto příslušenství „dostane dvě mouchy na jednou“.




Krytka „Vivicup“ se na objektiv nasazuje stejně jako většina standardních krytek. Lze ji používat i při nasazené sluneční cloně

No a teď asi ta nejdůležitější informace na závěr a tou je výše ceny, za kterou je možné si opatřit uvedenou „hračičku“. Zahraniční cena multifunkční krytky“Vivicap“ se pohybuje v intervalu od cca 25 EUR do cca 30 EUR (cena závisí na velikosti průměru krytky). Výrobce v současné době uvedenou krytku vyrábí pro tyto filtrové průměry objektivů: 52 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm a 77 mm. Více informací o krytce „Vivicap“ můžete naleznout například ZDE.


Filtr „Expodisc Neutral“


Filtr „Expodisc Portrait“


Filtr „Expodisc Portrait“ kromě vyvážení bílé také zdůrazňuje pleťové barvy u portrétované osoby

Dodejme, že filtry „ExpoDisk“ od firmy Expoimagine, které jsme v článku také zmiňovali, se vyrábějí ve dvou variantách „ Neutral“ a „ Portrait“. Verze „Portrait“ filtru je určena pro fotografování portrétů, kdy je třeba při vyvažování bílé barvy také zajistit korektní reprodukci pleťových barev. Ceny filtrů „Expodisc“ od společnosti Expoimaging se pohybují od cca 70 USD do cca 170 USD (cca 1 260 Kč – 3 060 Kč). „Expodisky“ se vyrábějí pro filtrové závity s průměry 52 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm, 77 mm, 82 mm a 95 mm. Více informací o těchto filtrech naleznete na stránkách výrobce.

Zdroje:
Kaiser Fototechnik
Expoimaging
Photographyblog.com
Potd.chrisempey.com
Interfitphotographic.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: