Anketa aneb grafická studia se představují - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Anketa aneb grafická studia se představují

18. května 2006, 00.00 | Dnešní článek je vlastně jakousi anketou, v které jsme oslovili přední grafická studia, abychom se jich zeptali, jak vidí a hodnotí současný polygrafický trhu v České republice.

Dnešní článek je vlastně jakousi anketou, v které jsme oslovili přední grafická studia, abychom se jich zeptali, jak vidí a hodnotí současný polygrafický trhu v České republice. Zástupci každé oslovené společnosti jsme položili sedm otázek, týkající se bezprostředně tohoto tématu. A jakých jsme se dočkali odpovědí od lidí na slovo vzatých?

Seznam otázek

  • 1. Co byste označil za největší událost v oboru obecně, co za největší událost pro vaše studio za poslední rok?
  • 2. Jaká se u vás objevila největší zakázka, nejzajímavější práce (včetně kuriozit)?
  • 3. Podléháte novým technologiím, internetovým svodům, digitalizaci, novým médiím, CtP, digitálním workflow atd.? Co nového jste si z těchto vymožeností pořídili?
  • 4. Jaká je podle vás budoucnost osvitových jednotek? Zachováváte je ve svém studiu?
  • 5. Jsou budoucností oboru velké mediálně-reklamní domy (crossmedia – vše v jedné budově, včetně reklamní kampaně), mají šanci drobné kreativní shopy, jaké jsou výhody a nevýhody spojení s tiskárnou, reklamní agenturou. ?
  • 6. Jak se vyvíjí vztah reklamní agentura–studio, jak se vyvíjí masový vkus, vizuální inteligence v Čechách?
  • 7. Jaké faktory považujete v oboru za klíčové pro úspěšné působení firmy?

Ondřej Kafka, Kafka Design, Bubnova 1, 169 00 Praha 6, tel.: 220 514 060-1, www.kafka.cz

1. Pro nás byla řada významných milníků především v oblasti zavádění nových technologií: Indesign, MacOS X, CtP, digitisk atd. Významnou společenskou událostí pro naše studio byla oslava 15. ročníku námi vydávaného grafického časopisu Font.
2. Realizovali jsme mnoho různých zajímavých zakázek, z tvorby log a corporate identity to byla třeba nová image pro HSW, iDNES.cz, Aaron Group, Sekores nebo časopis Trend Marketing. Ujali jsme se například reklamy pro Readers Výběr nebo 3M, výroční zprávy pro Eltodo, obalů na psí žrádlo Brit, katalogů puzzle pro firmu Dino, firemních zpravodajů apod. Kuriozitou byla tvorba identity pro skateboardovou firmu Peace, včetně inzerátů, protože se jedná o punkový styl, který jsme dosud nedělali.
3. Podléháme, bohužel jsme nuceni. Máme tu nyní vše nové – od počítačů PC a Apple G5 přes software až po skener, digitální fotoaparát a digitální tiskový stroj Xerox.
4. Osvitku stále udržujeme v chodu, i když je osvitu poskrovnu. Máme však partnerskou maloofsetovou tiskárnu Gaudeo, pro kterou svítíme, a pak ještě několik externích zákazníků, kteří vyžadují osvit (například jedna sítotisková firma). Výpadek osvitu jsme se však snažili kompenzovat skenováním na bubnu a právě nákupem digitálního tisku.
5. Sami se tak trochu za drobný kreativní shop považujeme a práce máme dost, takže věřím, že své místo na trhu si uhájíme. Spojení s tiskárnou máme, výhody vyplývají z vyšší efektivity a návaznosti technologií.
6. S tím příliš zkušeností nemáme, pracujeme pro koncové zákazníky. Masový vkus se bohužel moc nevyvíjí, stále se objevují věci ostudné, o čemž píšeme v našem Fontu.
7. Neodpověděl.

PhDr. Iveta Machutová ,Kvinta, Pasteurova 1628/1,142 00 Praha 4 ,GSM: 603 427 698

1. Všeobecně bezpochyby vstup do EU v kladném i záporném smyslu slova. Otevřely se trhy pro vývoz, ale také pro dovoz. Vzrostla nabídka firem dovážející zboží z Číny – mnohdy nekvalitní, ale levné – a také se otevřel trh s Polskem. Mnozí polští dodavatelé nabízejí zboží pod cenou, aby na sebe strhli zájem českých zákazníků. Je to krátkodobé, ale v daném okamžiku to funguje. Pro nás největší událostí byla prezentace nových „Královských“ obalů. Mezi agenturami jsme moc velký zájem nezaznamenali. Obrovský úspěch ale měly mezi našimi klienty. Jde skutečně o exkluzivní dárek, který vypovídá o vztahu obdarovaný a dárce jen to nejlepší. Takovým dárkem poděkujete opravdu na úrovni a neopakovatelně – jedná se o ruční, patentově chráněné designy.
2. Nejúspěšnějším „třidéčkem“ bylo víno či destilát v dárkovém balení, protože to je hlavní náplň naší firmy. Spolupracujeme s celou řadou drobných firem z oboru stavebnictví a dopravy, pro tyto „chlapské obory“ je víno velice žádaným sortimentem – tedy víno v taštičkách, dřevěných obalech, dlabaných obalech. V lednu jsme zajišťovali pro firmu Kristián dekorativní 3D dárek při příležitosti zahájení nového časopisu – dárkové balení slivovice: dekorativní láhev s laserovaným logem, dvě „koštovačky“ také s laserem, balené v atypické skládačce z vlnité lepenky se zlatou ražbou. S radostí sledujeme zvyšující se zájem o ekologické dárky, mám na mysli hlavně ekologické sešívačky – k oblibě tohoto dárku přispěl i fakt, že dle nových vnitřních direktiv se nesmějí archivovat dokumenty sepnuté kovovými sponkami; dále o aromatické ploché svíčky, které v kombinaci s vínem jsou vhodným dárkem hlavně pro ženy.
3. Myslíte, že to jsou svody? Podle mého názoru se jedná o nutný vývoj kupředu. CtP samozřejmě využíváme.
4. - 7. Neodpověděla.

Pavel Zelenka, Studio Marvil, Ječná 29, Praha 2www.marvil.cz

1. Pokud pod pojmem grafická studia míníte skutečně kreativní studia, pak jednoznačně největší událostí za uplynulých 12 měsíců byla konference mezinárodní typografické asociace ATypI, konaná v Praze v loňském říjnu. Možnost potkat klíčové osobnosti oboru využilo jen naprosté minimum návštěvníků z ČR. Událost lze hodnotit dvojím způsobem – pro mne osobně skvělé setkání s lidmi, kteří skutečně ovlivňují zásadním způsobem typografické a grafické technologie, a pak s lidmi, kteří patří mezi typografickou a designérskou špičku; z obecného hlediska je nízký zájem o takové vrcholné profesní setkání přesným odrazem zdejší české mentality – malý zájem o obor jako takový, neboť je pro ni jen zdrojem obživy, nic víc; neochota platit za informace, nulová vlastní aktivita – to vše dohromady poskytuje zřetelnou zprávu o stavu grafického designu u nás.
2. Největší zakázkou je pro nás korporátní identita Skupiny ČEZ. Základní pravidla jsou sice již vytvořena, ale dohlížet na implementaci, reagovat na požadavky a podněty z praxe – to vše je práce obrovského rozsahu: od dohledu na orientační systémy elektráren přes firemní časopisy až po výrobu originálně designovaného firemního nápojového skla, kterého se ujalo studio Olgoj Chorchoj. Práce na takovém projektu často přesahuje hranice našeho oboru – a to je na této zakázce skvělé. Myslím, že se nám v ČR snad poprvé podařilo přesvědčit klienta, aby již nevyžadoval tištěný manuál, a veškeré informace jsme umístili do webové aplikace na www.cez-brand.cz. Z nekomerčních zakázek je pro nás samozřejmě důležitým klientem Sdružení linka bezpečí, a hlavně časopis Typo (www.magtypo.cz), na jehož tvorbě se podílíme nejen po formální, ale i obsahové stránce. Obecně vzato je pro nás ale důležitá každá zakázka, která poskytuje prostor pro kreativní zpracování.
3. Technologie tiskových periferií se již nějaký čas nevyvíjejí skokově, ale pomalou evolucí. Ve studiu disponujeme kompletním digitálním workflow, máme několik vysokorychlostních i velkoplošných digitálních tiskových strojů a průběžně je vyměňujeme za lepší. Postupně doplňujme dokončovací knihařské technologie. V zásadě máme pocit, že na trhu není žádná převratná technologie, kterou bychom museli mít. Z hlediska workflow jsme začali využívat nástrojů pro sdílení a versioning dokumentů ve větších pracovních skupinách.
4. Osvitku zachováváme, starostlivě opečováváme a několikrát týdně ještě využijeme, ale samozřejmě, že 99 % zakázek jde přes CtP. Myslím, že technologie CtP je logickým návratem výroby tiskových matric tam, kam správně patří – do tiskárny.
5. Nevěřím příliš na 100hlavé molochy. Malé kreativní shopy a studia mají jistě skvělou budoucnost. Při tvůrčí práci rozhoduje – kromě talentu – také motivace a nadšení pro věc. A obojí většinou klesá se vzrůstajícím počtem zaměstnanců. Věřím, že po kvalitní kreativní práci bude čím dál větší poptávka. Spojení s tiskárnou znamená zřejmě zúžení spektra zakázek, málokterá tiskárna dokáže na trhu, kde rozhoduje jen a jen cena, pokrýt veškerý rozsah. Mnohem výhodnější nám připadá spolupracovat s více tiskárnami a zakázky rozdělovat podle jejich schopností. A zajímavé zakázky dnes už do studií přes tiskárny asi příliš nechodí.
6. Agentury mají stále stejný špatný zvyk prodat klientovi cokoliv, na co prstem ukáže, bez ohledu na kvalitu výsledku – a to je pro nás jako grafiky nepřijatelné; grafický designér není sluha, ale odborný partner, a pokud jeho odbornému názoru agentura či klient nevěří a degradují jej na kvalifikovanou obsluhu počítače, pak je lepší takovou práci nedělat. Ale s agenturami spolupracujeme, existují totiž i výjimky. Stejně jako má většina lidí v populaci podprůměrné IQ, má i podprůměrný vkus. S tím se nedá nic dělat a je to asi i jedno. Problém je, že podprůměrný vkus mají často i elity – stačí se podívat, jak vypadá vláda, poslanci nebo i vrcholoví manažeři. Není pak divu, že design je stále ještě považován za něco navíc, za co nemá cenu utrácet. Výsledky zahraničního průzkumu pro MZ to ukázaly jasně: jsme sedláci, kteří pěstují slunečnice a vyrábějí věžní hodiny. Máme, co si zasloužíme – prezentovat se neustále obrazovými klišé s pochybným folklorem, Orlojem či Hradčany a rádobymalebnými záběry na slunečnicová pole se prostě nevyplácí. Ale nelze nevidět, že se situace zlepšuje – čím dál častěji nás oslovují klienti, kteří si význam designu uvědomují a dají nám důvěru, a nakonec i MZ se rozhoupalo a vypsalo velmi zajímavou soutěž na vizuální identitu naší země.
7. Už jsem to napsal v předchozích vstupech: kreativita, spolehlivost a flexibilitu; nadšení pro obor a touha poznávat nové věci jsou základními předpoklady úspěchu.

Mgr. Miloš Novotný, Citadela s.r.o, U Libeňského pivovaru 10, 180 00 Praha 8, , GSM: 777214517

1. Nejvýznamnější událostí snad ani ne, ale významnou určitě bylo tolik potřebné zvětšení kapacity a rychlosti spojené s posílením v oblasti personální. Zkvalitnění kooperace a rozšíření oblasti obchodní je další příjemnou skutečností. Co si vlastně kromě zdraví víc přát.
2. Teď v polovině roku ještě netušíme, jestli nás ta největší zakázka teprve vlastně nečeká, ale zatím stojí za zmínku dvě vítězství v tendrech, a to na reprezentační kalendář pro Českomoravskou stavební spořitelnu a na výroční zprávu České správy sociálního zabezpečení, a tvorba etiket nové produktové řady značky Primalex. Hlavně si ale považujeme trvající spolupráce s našimi stálými zákazníky. Největší zakázka je právě ta, co trvá.
3. Protože těžiště naší práce není v klasických studiových službách, odoláváme svodům a novinkám digitálních technologií bez problémů. Neoslyšíme samozřejmě nutnost nezbytných zlepšení, ale sami nevyhledáváme revoluční řešení, necháváme se jimi dodavateli mile překvapovat.
4. Co se týče budoucnosti osvitových jednotek, je nám asi všem zřejmé, že tato technologie skončí stejně jako ruční montáž či odlévání bucht do sázecích strojů. Ale bylo by neprozřetelné se jich zbavovat tak brutálně jako vlastně ještě nedávno kas s unikátními písmy nebo přikládáním do kotle etážového topení hruškovým plakátovým písmem. Zažíváme pozvolný konec svitek v Čechách, ale určitě ještě dlouho bude pro malé tiskárny či specializovaná zařízení dokončující výroby film zatím nenahraditelný.
5. Myslím si, že i reklamně-mediální molochy mají zajištěnu svou solventní klientelu do budoucna, ale cesta to není v žádném případě samospasitelná. Nevýhodou těchto domů je v první řadě nepružnost, kostrbatá komunikace a vysoká cena. Tyhle obří instituty musejí stejně jako malé kreativní shopy vycházet z nápadu, a proč si měsíčně draze platit vlastní služby, když je mohu na trhu výhodněji nakoupit a být pro zákazníka zajímavější. Naopak zase velkou výhodou těch velkých je stálost a jistota práce plynoucí z nadnárodních center. Jde ale v jisté míře i o nezávislost a podnikatelskou svobodu. Prostě něco za něco. Řekl bych, že optimální je přímé spojení agentury se studiem, kdy velkou předností je bezprostřední přítomnost kreativce a operátora. Spojení kreativního ateliéru s tiskárnou bych po osobních zkušenostech raději nekomentoval. Budoucnost určitě má kreativní shop se spolehlivou produkcí a schopným obchodníkem.
6. Se vztahem agentura–studio jsem měl zprostředkovanou zkušenost a teď tímto vztahem denně žijeme, protože reklamní agentura Citadela spolupracuje s vlastním grafickým ateliérem téhož jména. Je to spojení ideální. Co se týče masového vkusu, je nejen poznamenán, ale již úspěšně zkřiven importovanými normami. V popředí žebříčku úspěšnosti se vedle agresivní hlouposti a hrubosti úspěšně usadila všudypřítomná povrchnost. To je docela vítaná cílová skupina, pro kterou se reklama dělá dobře. Je snadno manipulovatelná, věří životu v náhražkách a má už své mediální vzory včetně chování a životních postojů. Ale nejsou všichni bohudík stejní. Jsem přesvědčen, že se tu reklamě dařit bude i v budoucnu, ale že vnímání bude více ovlivňovat individuální intelekt. Jednu snahu o masovost máme přece už za sebou.
7. Pořadí důvodů, proč se o firmě mluví jako o úspěšné, je proměnné. Má představa a naše snaha o její naplnění je v následujícím pořadí: kvalita, spolehlivost a cena. Snem každého klienta je jistě pořadí: špičková kvalita zdarma a zítra ráno. A to je ten věčný mixér, do kterého se přihazují různé ingredience osobních golfových vztahů, animozit, náklonností, výhod a provizí, a tam už potom veškeré spekulace o úspěšnosti firmy dostávají úplně jiné obrysy a obsahy. Vím jedno, nebo spíš tvrdohlavě věřím tomu, že se vyplatí dělat poctivě a že se to časem zúročí. Je to těžké, ale má to smysl.

Roman Skopal, Managing Director, Magic Seven, a.s., Dělnická 7, 170 00 Praha 7, tel: +420 261 099 400-1

1. Nerad bych označoval nějakou událost jako největší, ale chtěl bych upozornit na několik významných událostí, které se za poslední rok staly. V oblasti software je to uvedení na trh nového balíku DTP aplikací Adobe Creative Suite 2. Zde bych rád zmínil aplikaci Acrobat 7, jež má opět vylepšené funkce pro použití v prepresu, a aplikace Version Cue a Bridge, které od své první verze prošly velkou změnou k lepšímu a současně se na nich dá postavit workflow velkého grafického studia. Druhou událostí, jíž bych chtěl připomenout, je koupení firmy Macromedia společností Adobe. Tímto se vlastně Adobe zbavilo jednoho ze svých největších konkurentů.V oblasti hardware bych spíš než událost zmínil pokračující trend v tom, že roste kvalita a počet LCD displejů, které jsou v DTP použitelné, a zároveň klesá jejich cena. Největší událostí v naší firmě v oddělení DTP byl téměř úplný přechod z Quarku na InDesign, který byl doprovázen přechodem z Platformy MAC na platformu PC.
2. Magic Seven Group připravilo reklamní kampaň pro developerskou společnost FINEP. Kampaň propaguje novou výstavbu v oblasti Nové Harfy v pražských Vysočanech. Kampaň zahrnuje tisk, outdoor, rozhlas a internet. Jedná se o první ryze originální kampaň pro developerskou společnost – kampaň klasicky neukazuje vizuály budovaných staveb, ale stavění na Nové Harfě přirovnává k prvním krokům člověka na Měsíci. Oboje symbolizuje osidlování nových lokalit.
3. V tomto roce jsme pořídili malonákladovou produkční tiskárnu Xerox DC 6060, čímž jsme rozšířili spektrum našich služeb o plnohodnotný malonákladový digitální tisk do formátu A3++, 300 g/m2. V současné době konzultuji zavedení digitálního workflow do naší firmy postaveného právě na aplikacích Adobe VersionCue a Bridge.
4. Že jsou osvitové jednotky v současnosti téměř přežitou technologií, je, myslím, jasné všem, kdo se v tomto oboru pohybují. Je otázkou času, kdy skončí úplně, ale tuto dobu nechci odhadovat. Naše firma bude v tomto směru na vývoj určitě reagovat.
5. Budoucností oboru je efektivní oslovování cílových skupin a tomu odpovídající kombinace jednotlivých médií dle specifických požadavků a potřeb klientů. Šanci budou mít společnosti s takovou produktovou a organizační strukturou, díky které budou schopny tento požadavek splnit s co nejvyšší přidanou hodnotou pro klienta a naplní tak jeho představy.
6. Studio zůstává nepostradatelnou alternativou pro interní DTP oddělení reklamních agentur včetně využití svých technologií (malonákladový a velkoformátový tisk atp.).
7. Technické zázemí a profesionalita je samozřejmostí. Je nutné vcítit se do potřeb klienta a hledat nová (třeba i netradiční) řešení, která vedou k zefektivnění práce, a to na obou stranách.

Roman Papcun, marketing manager MEDIA 2000, s.r.o., Klikatá 27, 158 00 Praha 5 - Jinonice, tel:, fax: 251 612 092-5, -6, , www.media2000.cz

1. Nové technologie obecně i u nás.
2. Největší zakázkou jsou práce pro realitní kancelář Ampersand a účetní, Daňovou a auditorskou kancelář AFIN. Zajímavé práce: Adecco – největší personální společnost na světe, Coca-Cola, www.aGOLF.cz – největší desky Volfovy eshop, www.infojob.cz - největší český bezplatný personální vyhledavač. Kuriozita: www.dresy.org – sportovní sponzoring.
3. Pracujeme na nejmodernějších IT, a to jak HW, tak i SW. Investujeme každoročně, ba mám pocit, že každý měsíc.
4. Dáváme přednost rychlejšímu a levnějšímu řešení – takže bez osvitek!
5. Vše má své výhody a nevýhody. Největší problém je v managementu a financování. Management musí získat zajímavý mix zakázek, které tvoří přidanou hodnotu celoročně a naplňují optimálně kapacitu (lidskou i technickou). Financování předpokládá použití cizích zdrojů, ale pozor: technologie postupuji rychlejším tempem než odpisy!
6. Reklamní agentura a studio se již léta přitahují i odpuzují, stejně jak přichází zakázka za zakázkou a jak se potkávají lidé naladěni na stejnou, resp. zcela rozdílnou frekvenci. Masový vkus odvozen z produkce je spíš podprůměrný (často způsoben právě tlakem na ceny a čas). Bylo líp…
7. Když poznáte původ zboží nebo služby a jste spokojeni. Když to, co nabízíte klientovi, máte na sobě vyzkoušené, a sám/a jste spokojen/a. Když kvalitu práce postavíte na první místo a její úroveň odpovídá ceně a času realizace. Když.

Robert Štencl, BastArt.cz s.r.o. Graphic Design Studio, Vila Primavesi, Univerzitní 7, 772 00 Olomouc, tel.: +420 585 233 404 | gsm: +420 608 40 60 90, www.bastart.cz, www.bastart.com,

1. 1.A: Nevím. 1.B: Zisk domény www.logo.cz + rozhodnutí vrátit se opět do Prahy.
2. 2.A: Po 7 letech od vytvoření logotypů pro skupinu CGS a její dceřinné společnosti (Mitas, Rubena. ) jsem měl možnost (v rámci tvorby velkých manuálů) tato loga upravit. Je zajímavé vracet se ke své práci po tak dlouhém odstupu. 2.B + C: Sazba parte pro otce mého známého
3. 3.A: Klienti nosí podklady (fotografie) z 90 % již v digitální formě, tiskárny mají vlastní CTP – filmy nikdo nechce.
4. 4.A: Budoucnost je v CTP. 4.B: Naše studio je zaměřeno na tvorbu logotypu a CID + kreativní koncepty, nejsme klasické DTP.
5. 5.A: Nevím.
5.B: Kreativní shopy (creative shops) mají výhodu ve své nezávislosti a specializaci, grafická oddělení tiskáren jsou patrně flexibilnější.
6. 6.A: Nevím, spolupracovali jsme jen s Ogilvy CID a tam byla spolupráce velmi korektní. 6.B: Pokud je nové logo TV Prima výsledkem pretestu na vzorku obyvatel ČR, tak je asi s vizuální inteligencí a masovým vkusem něco špatně.
7. 7.A: Ti nejlepší a loajální zaměstnanci + kontakty + velkorysí a korektní klienti.

Mgr. Jozef Horal, Typografické studio Trilabit, Vodičkova 36, Palác Lucerna, Praha 1, 224221939, 224237749, , www.trilabit.cz

1. Asi nejmenším překvapením je definitivní vítězství CTP a tím vyvolaná změna odpovědnosti za kvalitu práce ve studiích. Důsledná digitalizace v celém výrobním cyklu grafika-studio-tiskárna je dnes standardem. Patrně největší změnou u nás bylo zprovoznění dvou fotografických minilabů FUJI FRONTIER a NORITSU. Rovněž jsme rozšířili své digitální možnosti osmibarevným plotrem KODAK a sedmibarevným EPSONem. Naučili jsme se vyrábět fotografie až do formátu 2x3m, umíme dělat 3D tisky (včetně flipů) a s česko-rakouskou fotobankou CONTRAST připravujeme pro své klienty vánoční supernabídku fotografií. Naše pobočka 3labitMedia prodává reklamní čas v první interaktivní hudební česko-slovenské televizní stanici MUSICBOX a postupně uvádí na trh nový typ reklamního média.
2. U nás není malá, nebo dokonce bezvýznamná zakázka, protože pro naše klienty je každá zakázka důležitá. Spolupracujeme s mnoha výtvarnými umělci. Krásná je spolupráce s Jiřím Davidem nebo s Janem Kadlecem. V našem studiu se setkávají studenti ze všech výtvarných uměleckých škol, protože mají k dispozici veškerá zařízení studia. Na bienále výtvarného umění FLASHART je fotografie formátu 2x3m (Fuji Crystal, Dibond 5mm, lamino) Jana Kadlece, kterou jsme ve studiu připravili a vyrobili na zařízení OCE 5000. Mezi zajímavé aktivity patří bezesporu spolupráce se společnostmi RENAULT ČR, PAPIRIUS, vydavatelstvím I.M.P. a samozřejmě všemi komunikačními agenturami.
3. Internetovým svodům podléháme rádi. Pro své klienty připravujeme online systém poptávání a zadávání tiskových zakázek. Tuto aktivitu chceme směřovat především do segmentu malonákladového digitálního tisku, kde je každá ušetřená korunka nejvíce vidět. Samozřejmě že klientům in house vytváříme webové prezentace (včetně flashových animací).
4. Ve studiu máme malé muzeum nefunkčních strojů, k nimž nás váže sentiment: proto je u nás k vidění QUADRA 950 (ostatní počítače této řady někam zmizely), máme jeden PC 286 a mezi veterány se brzy zařadí i osvitka AGFA AVANTRA.
5. Rád bych uvěřil, že velké mezinárodní agentury se svou vysokou režií nemají budoucnost. Pravda je asi jiná. Trh po konsolidaci marketingových agentur je „hladový“ po malých pružných společnostech, které vhodně doplňují velké firmy. Je zajímavé sledovat pohyb talentovaných grafiků. Ten rozhodně napovídá, že si velké společnosti (velké hlavně rozpočtem jednotlivých klientů) uvědomují výhodnost spolupráce s menšími studii.
6. V Čechách je konzumní vkus bolševicko-budovatelský, namyšlený a nesnášenlivý, kondelíkovsky obtloustlý, barokně kudrnatý. To je vkus zadavatelů. Náš vkus je trendový, moderní, laskavý k životnímu prostředí, určitě není sexistický a je prostě úžasný – jen klienti to nechápou. Základy vizuální inteligence jsou samozřejmě jenom v našem studiu.
7. Serióznost. Nadprůměrná kvalita. Dobré ceny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: