AI RoboForm 6.9.8: pohodlné vyplňování formulářů na Webu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

AI RoboForm 6.9.8: pohodlné vyplňování formulářů na Webu

sw software

22. října 2007, 00.00 | Rozčiluje nebo zdržuje vás neustálé vyplňování nejrůznějších webových formulářů s různými loginy, hesly či jinými údaji? AI RoboForm to může udělat bezpečně
za vás. Recenzi tohoto šikovného doplňku pro webové prohlížeče pro Windows vám dnes nabízíme.

AI RoboForm společnosti Siber Systems RoboForm může být vítanou pomůckou při vyplňování formulářů na online i offline webových stránkách, umí si totiž zapamatovat libovolné údaje zadávané do běžných formulářových polí. Informace mohou obsahovat nejen loginy a hesla, ale také řadu jiných údajů (například různé registrační záznamy aj.), které pak umí RoboForm buď automaticky, nebo po kliknutí do nabídky „předvyplnit“ do příslušných formulářových polí webové stránky.

RoboForm existuje nejen ve verzi pro Windows, ale také pro Pocket PC/Windows Mobile a Palm OS. Společnost Siber Systems nabízí též verzi RoboForm2Go, která je navržena pro spouštění z USB flashdisků a podporuje U3 kompatibilní flashdisky s vlastním systémem šifrováním dat. Doplňkem všech verzí RoboFormu je pak aplikace či spíše utilita GoodSync pro synchronizaci uložených formulářových údajů i klasických datových souborů s možností jejich automatického zálohování. Synchronizace dat přes GoodSync samozřejmě funguje i mezi jednotlivými verzi RoboFormu pro platformy Palm OS a Pocket PC/Windows Mobile.

O svá hesla se přitom nemusíte obávat – RoboForm neobsahuje žádný spyware či adware a funkčnost jeho zkušební verze je omezena pouze (velmi nízkým) počtem záznamů. Komerční verze RoboForm Pro stojí 30 USD a pochopitelně nemá žádná omezení v počtu záznamů.


AI RoboForm 6.9.8 - okno RoboFormu pro automatické vyplňování webových formulářů se v prohlížeči defaultně objeví pro každý formulář

Integrace do webového prohlížeče

RoboForm lze ovládat přes tray ikonu, nebo z kontextového menu webového prohlížeče. Další způsob ovládání je přes nástrojové lišty podporovaných webových prohlížečů (lze je většinou podle potřeby vypnout), do kterých se umí RoboForm integrovat.

AI RoboForm 6.9.8 podporuje všechny webové prohlížeče a jejich nadstavby založené či využívající jádro MS Internet Exploreru a dále všechny prohlížeče s jádrem Netscape, Mozilla a Firefox. Prohlížeč Opera v současné době podporován není a zatím se ani neobjevily žádné informace o tom, zda ho vůbec v budoucnu bude RoboForm podporovat. Detailní seznam podporovaných verzí zmíněných webových prohlížečů najdete na webových stránkách RoboFormu.


AI RoboForm 6.9.8 - ovládací menu RoboFormu v případě přístupu k jeho funkcím prostřednictvím tray ikony

Možnosti a funkce aplikace

Jak již bylo řečeno výše, slouží RoboForm především pro záznam/archivaci a následné automatické či poloautomatické vyplňování údajů webových formulářů. Program je poměrně inteligentní a umí rozpoznat strukturu většiny běžných formulářů a uložit si do databáze jejich obsah formou karet, které obsahují skupinu záznamů vždy pro konkrétní formulář. Ukládání loginů a hesel se pochopitelně řídí ručně – RoboForm nabídne dialogové okno s možností uložení údajů, které musíte potvrdit. Ukládání a vyplňování formulářů samozřejmě funguje (přesněji řečeno většinou funguje) i u formulářů řízených skriptovacími jazyky (JavaScript, PHP, ASP aj.), v opačném případě máte alespoň k dispozici přístup k celé databázi uložených záznamů.

Uložené loginy, hesla a další údaje umí pak RoboForm vyplnit do dané webové stránky automaticky, aniž by cokoliv ukládal, či jiným způsobem manipuloval s cookies příslušného webového prohlížeče. Pokud je pro daný webový formulář k dispozici více údajů či položek, objeví se (v závislosti na nastavení RoboFormu) okno s nabídkou jednotlivých záznamů, ze kterých si kliknutím myší vyberete požadované údaje. Pro vyplnění každého formuláře se pochopitelně objeví pouze adekvátní uložené karty, a nemusíte si zdlouhavě vybírat ze seznamu stovek údajů. Na podobném principu funguje též vyplňování různých registračních údajů (například pro webová fóra/diskusní skupiny apod.) a jiných údajů webových formulářů. Pokud vás nebaví neustále vymýšlet nová hesla pro formuláře, můžete využít služeb generátoru hesel integrovaného v RoboFormu.

Bezpečnost uložených datových záznamů je zejména v případě loginů a hesel velmi důležitá, a RoboForm proto nabízí možnost šifrování dat. Uložené položky formulářů je možné šifrovat s algoritmy 1-DES, 3-DES, AES, Blowfish a RC6 s různou délkou šifrovacích klíčů, přístup k databázi karet RoboFormu pak funguje na bázi hesla.


AI RoboForm 6.9.8 - okna pro vyplňování formulářů má rovněž kontextové menu se základními funkcemi pro případnou úpravu karet, přidávání zástupců na plochu, přihlašování v novém okně, přejmenování a duplikaci záznamů aj.

Editor karet a poznámek

Součástí aplikace je na první pohled jednoduchý, ale přesto poměrně komfortní editor záznamů, prostřednictvím kterého si můžete upravit všechny položky pro jednotlivé formuláře a také přidat k záznamům různé skryté poznámky či komentáře. Ukládat lze v RoboFormu i bookmarky, což jsou opět karty, ale bez formulářových polí, obsahujících textové poznámky k dané webové stránce. V databázi šifrovaných dat můžete mít též například údaje o platebních kartách, PIN kódech, univerzálních heslech apod. Všechny uložené karty, reprezentující jednotlivé skupiny záznamů konkrétních formulářů, si lze vytisknout s různým rozvržením informací na stránce.


AI RoboForm 6.9.8 - editor karet, respektive jednotlivých záznamů, s loginy, hesly, doménami a dalšími informacemi


AI RoboForm 6.9.8 - jednotlivé karty se záznamy loginů, hesel a případně i dalších informací si můžete též vytisknout

Závěr

AI RoboForm patří mezi nejužitečnější utility pro vyplňování webových formulářů, jaké lze vůbec sehnat. Relativně vysoký komfort obsluhy a celkové možnosti programu opodstatňují cenu 30 USD. Zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách produktu.


AI RoboForm 6.9.8 - předvolby aplikace pro zobrazování okna RoboFormu ve webovém prohlížeči


AI RoboForm 6.9.8 - další předvolby programu se týkají nabídky položek pro automatické vyplnění formulářů na webové stránce


AI RoboForm 6.9.8 - jedna z dalších sekcí předvoleb aplikace slouží k nastavení příkazů kontextového menu Microsoft Internet Exploreru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: