Adobe uvedla první podobu Photoshop Express - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe uvedla první podobu Photoshop Express

31. března 2008, 00.00 | Minulý týden zveřejnila společnost Adobe betaverzi své již po nějaký čas očekávané online služby pro editaci a sdílení digitálních fotografií Photoshop Express. V jejím rámci získá uživatel poměrně širokou škálu nástrojů pro snadné nedestruktivní úpravy snímků, 2 GB úložného prostoru, možnost vystavení vlastních fotografií i přístup ke galeriím jiných uživatelů a provázání s některými stávajícími službami pro sdílení fotografií. Více se dočtete v našem článku.

Online sdílení digitálních fotografií, spojené s možnostmi snímky v prostředí webového prohlížeče i na základní úrovni upravovat, je v dnešní době značně populární. Stačí, když takto zmíníme názvy služeb jako jsou Flickr, Picasa Web Albums či Photobucket. V těchto dnech se nabídku řešení daného typu rozhodl významněji rozšířit největší současný výrobce publikačního softwaru, společnost Adobe. Nová služba Adobe Photoshop Express, nabízená aktuálně v beta verzi určené zejména k získání odezvy uživatelů, poskytuje základní možnosti sdílení digitálních fotografií a dále poměrně zajímavé možnosti úprav snímků, které nicméně mají jen něco málo společného s možnostmi jiných současných aplikací Adobe se slovem Photoshop v názvu (Photoshop, Photoshop Extended, Photoshop Elements). Co přesně Photoshop Express v současnosti nabízí a jaké má Adobe s touto službou další záměry? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.

Sdílení

Express je online službou hostovanou na serverech Adobe, vyžadující na straně uživatele internetové připojení a libovolný webový prohlížeč vybavený Flash Playerem 9. Podmínkou přístupu ke službě je bezplatná online registrace (případně lze využít i testovací drive, který má ovšem pochopitelně značně omezenou funkčnost). Díky registraci získá uživatel ke sdílení snímků prostor o kapacitě 2 GB (s možností sdílení pod poměrně atraktivním výchozím URL <jméno_uživatele>.photoshop.com). U snímků je podporován v současnosti pouze formát JPEG, sdílet podle všeho nelze snímky o dimenzích, překračujících v jednom či druhém směru 4 000 pixelů.

pspexp1f.jpg

Snímky nahraje uživatel z počítače do sekce MyPhotos svého online prostoru, kde se mu prvotně zobrazí v rámci knihovny (Library). Následně je může organizovat do alb, k vložení stačí náhled jednoho či více snímků přetáhnout na název alba. V seznamu knihovny či alb si lze snímky prohlížet přes škálovatelné náhledy, odpovídající kontextová nabídka, která se zobrazí po najetí myší na spodek náhledu (Flash Player nepodporuje klasické kontextové nabídky) dovolí rychle provést se snímky řadu základních operací, jako jsou rotace, otevření k editaci, přesunutí do určitého alba, zaslání e-mailem, odstranění z alba či knihovny apod. K dispozici je několik podob seznamu snímků s možností setřídění podle různých kritérií. Popisky a hodnocení pomocí hvězdiček poskytují základní možnosti jak snímky rozlišit podle uživatelových preferencí, chybí ale třeba možnost použít klíčová slova. Snímky lze na základě jejich popisku či názvu filtrovat..

pspexp2f.jpg

Express dovoluje také spravovat a upravovat snímky z několika obdobných, již zavedených služeb. Konkrétně to jsou Facebook, Photobucket a Picasa, jako další by se měl na seznamu ocitnout Flickr.

K vystavování snímků slouží tzv. galerie (sekce My Gallery). Uživatel do nich snadno zařadí zvolená alba. Obsah jednotlivých alb v galerii je pak prezentován formou slideshow, u které lze kontrolovat řadu obvyklých parametrů (čas a způsob přechodu, uspořádání snímků, zobrazení popisek aj.), nabídka možností je nicméně jen základní. Pro lepší identifikaci vystavovaného obsahu lze nastavit obálku alba, foto vlastníka (spolu s volitelným textovým miniprofilem) či pozadí galerie.

pspexp3f.jpg

Vystavit lze snímky buďto pouze privátně (prostřednictvím odkazu zaslaného e-mailem zvoleným uživatelům) nebo veřejně. Odkaz na galerie zaslaný jiným uživatelům nevyžaduje, aby se uživatel pro přístup ke galerii registroval. Veřejně přístupné galerie je možno procházet v sekci Browse služby - v době psaní tohoto článku jich bylo více jak 20 000. Seznam lze setřídit pomocí několika kritérií, prohledávání, resp. filtrování nicméně k dispozici není, což možnosti najít snadno snímky podle uživatelových preferencí značně degraduje.

Alba či galerie, které ho zaujmou, si uživatel může zařadit mezi oblíbené, naopak je zde i možnost nahlásit problémový obsah. Prostřednictvím služby si lze vytvořit odkaz na album spolu s příslušným náhledem, odpovídající HTML kód se zkopíruje do schránky pro vložení do webové prezentace. Jak pak již bylo naznačeno výše, možné je i zasílání snímků jiným uživatelům prostřednictvím mailu.

pspexp4f.jpg

Editace

Vzhledem k názvu služby budou uživatelé pochopitelně nejvíce zvědavi na to, jaké nabízí Photohop Express možnosti úprav. A je zde třeba říci, že tyto jsou poměrně zajímavé, i když zcela pochopitelně je třeba zapomenout na valnou většinu toho, co nabízí jakákoli z ostatních podob Photoshopu, tedy včetně Elements.

Odpovídající editor Express disponuje sadou sedmnácti nástrojů, seskupených do tří skupin (Basics, Tuning, Effects). S jejich pomocí lze provést řadu běžných úprav, které uživatel při práci s digitálními fotografiemi potřebuje. Konkrétně je takto k dispozici třeba ořez a rotace snímků, odstranění červených očí, kontrola bílé, doostření, převod do černobílé, obarvení, retušování části snímku pomocí nástroje touchup či automatické korigování světlosti a kontrastu. U většiny nástrojů nabízí Express sadu přednastavených úprav, jejichž dopad na daný snímek je indikován odpovídajícím živým náhledem, uživatel je aplikuje jednoduše klepnutím na požadovaný náhled a následným odsouhlasením úpravy. Pro některé nástroje je pak k dispozici i manuální doladění parametrů.

pspexp5f.jpg

Úpravy je možno po krocích odvolávat či znovu aplikovat - historie editace se přitom indikuje odpovídajícími náhledy, pro návrat do určitého stavu stačí pouze vybrat požadovaný náhled. K dispozici je kdykoli náhled původního snímku a možný je i úplný návrat do počátečního stavu. Naznačené formy nedestruktivní editace již v rané formě řešení je třeba ocenit, a považujeme je za nejzajímavější současnou vlastnost Express vůbec.

pspexp6f.jpg

Kontroverze ohledně licenčního ujednání

V souvislosti s umisťováním snímků způsobilo rozpaky podivně formulované současné licenční ujednání "Terms of Service". Dle něj se totiž uživatel v podstatě zavazuje "celosvětově", "trvale" a "neodvolatelně" (odcitujeme-li jen několik málo z kontroverzně znějících závazků) poskytnout vystavovaný obsah Adobe k případnému komerčnímu či jakémukoli jinému využití. Těžko říci, kolik uživatelů bude brát takovéto závazky za nějak zásadní, nicméně by bylo rozhodně lepší, kdyby je Adobe v dohledné době zrušila či nahradila závazky obvyklejšími pro daný typ služeb, zvláště pokud chce v současnosti přitáhnout zájem co nejvíce uživatelů kvůli betatestům. Dlužno pak říci, že se prakticky okamžitě po spuštění Express a příslušných negativních uživatelských a recenzentských ohlasech objevila odpověď zaměstnanců Adobe, slibující "Terms of Service" revidovat, odpovídající upozornění by se mělo v budoucnu objevit na stránkách služby.

Výhledy

Adobe slibuje Express dále poměrně významným způsobem rozšiřovat, nabídnuta by takto měla být i placená podoba služby, poskytující možnost tisku snímků, větší úložný prostor, podporu pro audio a jiná média či schopnost načítat a zpracovávat obrázková data i v jiných formátech než je aktuálně podporovaný JPEG. V plánu je rovněž poskytnutí AIR klienta pro offline editaci snímků či též provázání s nástroji Adobe jako jsou Lightroom, Elements či Premiere Elements, integraci s dalšími aplikacemi a službami by mělo umožnit odpovídající API.

Různorodost plánů (dle našeho názoru dobře realizovatelných v horizontu několika měsíců) lze vykládat různě, mimo jiné i tak, že Adobe prostřednictvím Express (po nástrojích jako je Buzzword či Share, které nicméně nejsou určitě pro většinu uživatelů tak přitažlivé jako právě Express) významněji testuje nasazení svého softwaru na operační platformě, která je dnes vysoce atraktivní pro nejvýznamnější hráče (Google, Microsoft aj.). Z daného hlediska je tedy třeba současnou podobu služby považovat za jakousi drobnou "ochutnávku", která má posloužit především k tomu, aby sami uživatelé naznačili, jaké možnosti by rádi u systému typu Express do budoucna přivítali.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: