Adobe RoboHelp 6: nástroj na tvorbu elektronických nápověd a dokumentací k programům - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Adobe RoboHelp 6: nástroj na tvorbu elektronických nápověd a dokumentací k programům

17. května 2007, 00.00 | RoboHelp je profesionální editor a kompilátor elektronických dokumentací a nápověd k aplikacím či různým vědomostním databázím. Předností tohoto programu je nejen
jeho univerzálnost, ale také podpora řady nejpoužívanějších systémů nápověd. Představení aktuální šesté verze RoboHelp vám nyní nabízíme.

Specializovaných nástrojů na tvorbu elektronické nápovědy a dokumentací k programům je pro Windows jako šafránu a RoboHelp je jednou z mála aplikací tohoto druhu. Nejde o původní produkt společnosti Adobe, ta ho „zdědila“ s ostatními produkty Macromedie. Zcela přesně řečeno, není to ani původní produkt Macromedia, což ale není vůbec důležité. RoboHelp ve své aktuální šesté verzi existuje pouze pro Windows 2000/XP a v České republice se prodává za cca 29 500 Kč bez DPH. K dispozici je i běžná třicetidenní zkušební verze produktu, instalační archiv má cca 224 MB.

K instalaci RoboHelpu mám jednu poznámku. Instalace je jednak dost zdlouhavá a v případě aktuálních verzí MS Office navíc trochu problematická – nejnovější MS Office 2007, respektive MS Word 2007, totiž RoboHelp 6 nepodporuje, a chcete-li tedy používat verzi RoboHelp 6 pro MS Word, musíte se spokojit pouze s podporou verze Word 2003.

Základní možnosti programu

Adobe RoboHelp 6 se zaměřuje na tvorbu elektronické nápovědy a dokumentací k aplikacím, čemuž odpovídají i příslušné integrované editory. Unifikované pracovní prostředí se startovací „plochou“ slouží spíše jako rozhraní ke správě projektů, hlavní práce probíhá v příslušných editorech a kompilačních modulech. RoboHelp umí importovat obsah dokumentů ve formátech PDF, HTML, XML, FrameMaker a MS Word (do verze 2003), které poté lze v editoru RoboHelpu upravit či podle potřeby kompletně změnit či setřídit a následně exportovat v několika formátech, včetně formátů FlashHelp, Compiled HTML Help, JavaHelp, Oracle Help, WebHelp a WinHelp.


Adobe RoboHelp 6 - integrovaný WYSIWYG HTML editor nabízí i editaci zdrojového kódu nápovědy


Adobe RoboHelp 6 - součástí vestavěného editoru je též schematický editor projektů nápovědy a jejich jednotlivých částí

Tvorba a editace nápovědy

V RoboHelpu můžete pracovat několika způsoby. Prvním a zřejmě nejčastějším je editace dokumentů v integrovaném WYSIWYG editoru, který vzdáleně připomíná například starší verze MS FrontPage. I když můžete vytvořit nápovědu či dokumentaci zcela od začátku, používanější způsob je patrně import stávajících dokumentů – například od vývojářů daného softwarového produktu apod. Po importu dokumentu se RoboHelp pokusí roztřídit obsah importovaného souboru a setřídí jeho obsah, indexy a slovník. Integrovaný HTML editor působí ve srovnání s Dreamweaverem dost chudě, v případě elektronických nápověd ale není komfortní WYSIWYG prostředí zase tak moc zapotřebí. Víceméně spartánské funkce editoru jsou tak spíše kladem, Dreamweaver či jiný HTML editor či MS Word navíc můžete použít externě.

Jednotný vzhled nápovědy zajišťuje systém šablon s předem nadefinovanými hlavičkami a patičkami, které doplňuje možnosti používání tabulek a DHTML efektů. Do dokumentů RoboHelpu samozřejmě můžete vkládat grafiku, zvukové záznamy i video, které lze zachytit v prakticky libovolném okně či obrazovce Windows. Zvukové soubory (například s hlasovými komentáři) mohou být například v úsporném formátu MP3, video pak ve formátech Flash či AVI. Integrovaný nástroj RoboScreen Capture pro grabování obsahu oken či celých obrazovek Windows jako by z oka vypadl Hyperionics HyperSnapu Pro – není divu, jedná se totiž o zcela totožný program, který si Adobe licencovala. A udělala dobře, protože se jedná a jednu z nejkvalitnějších utilit na pořizování screenshotů s vlastním jednoduchým grafickým editorem na prvotní zpracování zachycených screenshotů s podporou několika desítek grafických formátů.


Adobe RoboHelp 6 - úvodní startovací plocha programu


Adobe RoboHelp 6 - nástroj RoboScreen Capture slouží k pořizování screenshotů z oken a obrazovek Windows

Další samozřejmostí je v RoboHelpu možnost editace nápovědy na úrovni jejího zdrojového kódu a tvorba kontextových nápověd. Přitom můžete spolupracovat s dalšími vývojáři, kterým lze v rámci správy projektu nastavit přístupová práva, a sledovat jejich práci za pomoci speciálních časových značek a v rámci správy verzí projektu s pomocí nástroje Adobe RoboSource Control. Další rozšíření, včetně automatizovaných publikačních funkcí, podpory nápovědy ve formátu FlashHelp Pro a napojení na databáze typu Oracle a SQL, jsou k dispozici prostřednictvím varianty RoboHelp 6 Server, jejíž cena je ovšem pro běžné uživatele prakticky nedostupná.

Hodně zajímavě se jeví též možnost vytvářet interaktivní nápovědy ve formátu FlashHelp, což jsou nápovědy pro použití se systémem Microsoft .NET. Pro publikování prostřednictvím serveru jsou velmi důležité uživatelem definované proměnné, pomocí kterých lze rychle změnit či aktualizovat potřebná datová pole v celém dokumentu nápovědy. Důležité jsou i speciální podmíněné značky pro úpravy výstupu na jiný formát, které lze aplikovat jak na obsah, tak i na jednotlivé indexy, složky a témata nápovědy.

Výstupem nápovědy může být pochopitelně i PDF dokument generovaný RoboHelpem, včetně hypertextových odkazů a záložek vytvořených pomocí Adobe Acrobat Elements. Použití PDF formátu pro nápovědu ale může být dost „těžkopádným“ řešením, zpravidla se tedy RoboHelp používá pro kompilaci jiných formátů nápovědy, včetně klasického WinHelpu či kompilované HTML nápovědy. Nápovědu lze kompilovat i z příkazové řádky bez nutnosti spouštět celý RoboHelp, a to včetně možnosti dávkového zpracování souborů.


Adobe RoboHelp 6 - editace zdrojového kódu HTML nápovědy


Adobe RoboHelp 6 - součástí vkládání tabulek do nápovědy jsou i předdefinované jednoduché styly tabulek


Adobe RoboHelp 6 - editor jednotlivých témat nápovědy


Adobe RoboHelp 6 - nastavení a definování stylů pro nápovědu

Závěr

Adobe RoboHelp 6 je profesionální produkt na tvorbu a sestavování elektronických nápověd a technických dokumentací k prakticky libovolným programům, který nabízí poměrně bohaté možnosti importu stávajících nápověd a dokumentů z různých aplikací a solidní možnosti jejich editace a následné nové kompilace v několika nejpoužívanějších formátech nápověd. K plně profesionálnímu využití RoboHelpu chybí podpora nejnovější verze MS Wordu, dále možná trochu výkonnější integrovaný HTML editor a asi i přehledněji navržené pracovní prostředí. Vzhledem k ceně RoboHelpu asi nelze předpokládat nasazení programu při občasné tvorbě nápověd například ke shareware či jiným public domain aplikacím, nýbrž pouze k rozsáhlejším komerčním softwarovým projektům.


Adobe RoboHelp 6 - nastavení základních vlastností publikované nápovědy


Adobe RoboHelp 6 - přidávání a aplikace DHTML efektů do nápovědy zahrnuje například běžné rollover efekty, změnu písma, simulovaný stín za objekty apod.


Adobe RoboHelp 6 - předvolby aplikace


Adobe RoboHelp 6 - nastavení vlastností záložek/sekcí nápovědy a výstupního formátu pro Java applety


Adobe RoboHelp 6 - generování nápovědy je možné i v dávkovém režimu a současně pro různé formáty nápovědy

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: