Adobe poodhalila Photoshop CS4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Adobe poodhalila Photoshop CS4

11. září 2008, 00.00 | Implementace technologie seam carving pro nedestruktivní změnu velikosti vybraných obrazových informací, zvýšený výkon při práci s rozsáhlými snímky, rozšířená podpora 3D, včetně možnosti malby na 3D objekty a 3D animací, a tvorba 3D sférických panoramat, výhledově pak drastické urychlení při aplikaci grafických filtrů a možnost tvorby vlastních uživatelských panelů. Takové jsou připravované nové vlastnosti Photoshopu, které Adobe poodhalila v keynote na akci Photoshop World minulý týden. Více naleznete v tomto článku.

Jak jsme již dříve informovali, na 23. 9. chystá společnost Adobe webcast, ve kterém chce poprvé představit vlastnosti připravované Creative Suite 4, tedy nové podoby rodiny designérských a publikačních aplikací daného výrobce. Zatímco k jiným komponentám CS4 jsou již určité informace k dispozici po delší dobu (viz zejména betaverze Dreamweaveru, Fireworks a Soundbooth CS4 a již zveřejněná řada Acrobat 9), v případě vlajkové lodi Adobe, editoru bitmapové grafiky Photoshop, toho zatím příliš mnoho známo nebylo. Situace se změnila minulý týden, kdy zástupci Adobe (jmenovitě John Loiacono a John Nack) na akci Photoshop World představili v rámci keynote některé vybrané vlastnosti Photoshopu CS4 či též ještě pozdějších podob Photoshopu. Po nepříliš rozsáhlém shrnutí J. P. Caponigra se 8. 9. objevil i videozáznam dané keynote (soubor o objemu cca 183 MB, představení Photoshopu začíná zhruba v 16. minutě, předtím se prezentace věnuje službě Photoshop Express, Photoshop Elements 7 a Lightroom 2), umístěný na webu Terryho Whitea. Pokusme se z něj v tomto článku rekonstruovat, co vše Adobe o připravovaném Photoshopu CS4 prozradila.

Seam Carving

Z hlediska přístupu k práci s obrazovou informací představuje zásadní novinku především podpora technologie seam carving. Podrobněji jsme ji před časem představili ve zvláštním článku a tak se na tomto místě spokojme pouze s připomenutím, že se jedná o prostředek, dovolující provádět změnu velikosti obrázku se zachováním zvolených motivů v původní velikosti či naopak vypuštěním určitých částí obrázku. Takto jde o nový designérský nástroj, drasticky zjednodušující retuše a další úpravy bitmapové grafiky, zejména digitálních fotografií (a přinášející tudíž coby vedlejší efekt i zcela nové možnosti falšování reality na snímcích).

pspcs4first1f.jpg

Keynote přinesla dvě ukázky využití dané technologie ve Photoshopu. Při první byla pozměněna fotografie na obálce časopisu, kdy byla měněna šířka snímku s vypouštěním nepodstatných detailů pozadí (obloha, trávník) při zachováním postav v nezkreslené podobě. V druhé, humornější ukázce bylo ukázáno přidání, „napasování“ snímku dodávky do malé mezery mezi dva obdobné vozy se zachováním odpovídajícího pozadí.

pspcs4first6f.jpg

Práce se snímky s ultravysokým rozlišením

Výrazné zvýšení výkonu slibuje Photoshop při práci s rozsáhlými snímky s rozlišením v řádech tisíců megapixelů a o objemech souborů v řádech gigabajtů (při ukázce byla demonstrována práce s fotografií o 442 megapixelech a objemu souboru 2 GB)  - takovéto fotografie vznikají spojením mnoha původních snímků. Na daných fotografiích lze nyní prakticky v reálném čase  provádět plynulé zvětšení až do nejmenších obsažených detailů. V designérské práci se takto naskýtají nové možnosti jak pracovat s komplexními motivy například při tvorbě reklamních materiálů vycházejících z takovéto objemné fotografie, využití pak jde i mimo kreativní oblast (prodej realit, analýza scén apod.).

pspcs4first7f.jpg

3D

Již Photoshop CS3 Extended přinesl řadu zajímavých možností jak do obrázků či fotografií vkládat 3D objekty a u těchto upravovat jejich textury. Nyní se možnosti editace posouvají opět o dost dále, povrch 3D objektů půjde přímo upravovat v prostředí Photoshopu, na keynote bylo takto ukázáno snadné malování štětcem na 3D model ještěra.

pspcs4first8f.jpg

Vylepšeny byly možnosti kontrolování zobrazení 3D scény, přibyla podpora anaglyfů, tedy prostorového zobrazení pro speciální brýle. 3D scénu bude možno přímo v prostředí Photoshopu animovat. Podporován je rovněž tisk lentikulárních reprodukcí vytvořené 3D scény.

pspcs4first9f.jpg

3D sférická panoramata

Photoshop nyní také dovolí tvořit třídimenzionální panoramatické fotografie, vzniklé spojením mnoha snímků umístěných takto na povrch koule. Do těchto panoramat je pak možno odpovídajícím způsobem vkládat další objekty, a to se zpětným rozkladem jejich povrchu do 2D vyjádření. V kombinaci s odpovídající publikační platformou (Flash?) se zde nabízí nové možnosti tvorby interaktivních elektronických počítačových modelů zejména v případě interiérů budov.

pspcs4first4f.jpg

pspcs4first5f.jpg

Tvorba uživatelských panelů

Pomocná utilita Panel Configurator umožní - ale zřejmě až v pozdějších verzích Photoshopu - tvorbu vlastních uživatelských panelů pro Photoshop. V graficky názorném prostředí si takto lze velmi snadno složit panel z požadovaných ovládacích prvků dostupných v Photoshopu, tedy nástrojů, nabídek, tlačítek apod. Danou možnost lze využít při tvorbě panelů spojených s určitými projekty či komplexnějšími, často prováděnými úkony, při výuce, k unifikaci rozhraní na pracovišti apod.

pspcs4first10f.jpg

Aplikace filtrů v reálném čase

Rovněž asi až pozdější podoby Photoshopu by měly přinést drastické urychlení aplikace filtrů. Demonstrováno bylo takto několik ukázek, naznačujících, že i hodně komplexní transformace bude možno aplikovat a nahlížet v reálném čase. Urychlení je zde dáno především použitím programovacího jazyka Pixel Bender (dříve Hydra) a s ním spojenou rozšířenou podporou schopností odpovídajících grafických karet. Dané možnosti budou přitom k dispozici napříč Creative Suite (Flash, AfterEffects aj.).

pspcs4first11f.jpg

Priority Creative Suite 4

Na keynote zaznělo něco málo o hlavních prioritách, kterými se řídil vývoj Creative Suite 4. Jsou jimi urychlení zpracování v jednotlivých nástrojích, dokončení integrace s produkty Macromedia (která byla v CS3 realizována jen z části) a samozřejmě pak nové funkce, posouvající technologické hranice.

pspcs4first12f.jpg

Závěrem

Podle prezentátorů představovaly ukázky pouze poodhalení špičky ledovce, přesto ale naznačují, že nový Photoshop bude stát za to. Podstatně více pak bude známo již zanedlouho, tedy 23. 9.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: