Adobe Photoshop: funkce Vyseknutí aneb Knockout - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe Photoshop: funkce Vyseknutí aneb Knockout

4. března 2008, 00.00 | Funkce Vyseknutí je v Photoshopu již od pradávna a dokáže v mnoha
případech zpříjemnit a zrychlit práci. Přesto je však velmi málo využívaná,
což ale jistě změní následující článek, ve kterém si ukážeme její reálné
využití v praxi.

Začneme ale pěkně vhodným obrázkem, na kterém budeme efekt demonstrovat. Obrázek samotný si dnes vypůjčíme například ze serveru flickr...

...a tento obrázek umístíme do nového dokumentu v Photoshopu.

Abych objasnil situaci - důvod ke vzniku tohoto článku byl malinko jiný než vysvětlení funkce Vyseknutí - hledal jsem co nejjednodušší způsob, jak zobrazit fotku pouze v místě podkladového textu.

Teď si asi řeknete, že na tom přeci nic složitého není - stačí vytvořit textovou vrstvu, nad ní umístit fotografii a této vrstvě nastavit ořezovou masku vrstvy předchozí zkratkou Ctrl + Alt + G. Což je pravda, jenže...

...co když chceme mít fotku přes několik vrstev? V tom případě by to znamenalo, že bychom museli mít fotografii rozkopírovanou nad každou takovou vrstvou - a to už vůbec pohodlné není. Pro několik desítek vrstev je to přímo nemožné.

A tak jsem začal přemýšlet, jak to udělat jinak. Pokud oželíme kostrbatost postupu, je samozřejmě možné nejprve vytvořit požadované textové vrstvy, následně je sloučit do vrstvy jedné a výběr této vrstvy nastavit fotce jako masku... Jenže při každém hnutí nebo změně jakékoliv původní textové vrstvy musíme postup znovu opakovat. Nešlo by to jednodušeji?

Hádáte správně. Pomůže nám právě funkce Vyseknutí (Knockout). Nejprve si ale musíme vytvořit vhodný základ - přesně jako na obrázku. Na pozadí necháme fotografii a do nové složky (toto je důležitý krok) umístíme novou bílou vrstvu a text.

Následně dvakrát poklikáme na textovou vrstvu pro vyvolání dialogu Styl Vrstvy a zaměříme se právě na funkci Vyseknutí (Knockout). V tomto momentě vám jistě dojde, proč je funkce tak přehlížená - málokdo si dokáže představit funkci, která má parametry Vyseknutí: Žádné / Mělké / Hluboké.

Naštěstí situace není tak tak složitá, jak by mohla na první pohled vypadat. Nastavte proto funkci vyseknutí na Mělké (Shallow) a stáhněte Krytí výplně (Fill Opacity) na 0 %. V dokumentu najednou vidíme podkladovou vrstvu (fotku) zobrazenou v místě textu. Co se ale doopravdy stalo?

Aktivováním funkce jsme nastavili to, že daná vrstva nebere jako podklad vrstvy umístěné ve stejné složce, ale až vrstvy pod složkou. To znamená, že ignorujeme bílou vrstvu a místo toho si půjčujeme pixely přímo z fotky (tedy první vrstvy, která se nachází pod složkou).

Obdobně je tomu u parametru Hluboké (Deep), kdy si půjčujeme pixely až z vrstvy pozadí. Pokud tato vrstva v dokumentu není (jako v našem případě), jsou zobrazeny průhledné pixely (jako na ukázce).

Tím jsme si řekli vše důležité a vytvoření efektu je již jen otázka několika kliknutí. Aby byla práce trochu zábavnější, vytvoříme si textové vrstvy v místě berušky - k tomu je potřeba Photoshop ve verzi minimálně CS.

Nejprve nástroj Pero přepneme na nástroj Cesta od ruky, nakreslíme přibližně obrys berušky...

...a poté do tohoto tvaru klikneme nástrojem Text. To, že budeme umisťovat text dovnitř tvaru poznáme již podle kurzoru (viz obrázek). Pokud váš kurzor vypadá jinak, je nejprve nutné vybrat cestu (Nástrojem pro výběr cesty).

Poté vložíme jakýkoliv text (dostatečně malý, aby dobře vykryl daný tvar)...

...a nastavíme funkci vyseknutí.

Postup opakujeme i na další nově vytvořené textové vrstvy, přičemž styl vrstvy můžeme rychle kopírovat a vkládat přes kontextové menu vrstvy (funkce Copy layer style a Paste layer style)

Výsledek by po několikaminutovém kopírování mohl vypadat například takto:

Případně můžeme stáhnout Krytí (Opacity) vrstvy bílé, která zakrývá původní fotku...

...a další využití postupu je jen na vás.

Nebojte se občas funkci zapojit do vašeho pracovního postupu, mnohdy dokáže divy - především v situaci, kdy potřebujete mít v obrázku průhledné pixely - když potřebujete jít až na vrstvu pozadí. Kreslením do takto nastavené vrstvy totiž naopak "gumujete" resp. skrýváte pixely vrstev, které vám vadí v cestě. A jak už bylo několikrát v článku zmíněno - to se opravdu často hodí.


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: