Adobe InDesign CS3 zblízka (3) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe InDesign CS3 zblízka (3)

6. dubna 2007, 00.00 | V tomto přiblížení vlastností nového InDesignu se nejprve podíváme na funkci vkládání dokumentů InDesignu, jež nalezne různorodé využití, mimo jiné při skupinové spolupráci. Na tu se pak ještě více zaměřujeme v druhé části tohoto článku, kde se zabýváme novinkami spojenými s nasazením kombinace InDesign-InCopy v redakčních workflow. A protože InCopy rovněž přichází v nové, CS3 verzi, podíváme se i na novinky v tomto editoru.

V tomto přiblížení vlastností nového InDesignu se nejprve podíváme na funkci vkládání dokumentů InDesignu, jež nalezne různorodé využití, mimo jiné při skupinové spolupráci. Na tu se pak ještě více zaměřujeme v druhé části tohoto článku, kde se zabýváme novinkami spojenými s nasazením kombinace InDesign-InCopy v redakčních workflow. A protože InCopy rovněž přichází v nové, CS3 verzi, podíváme se i na novinky v tomto editoru.

Vkládání stránek InDesignu

Jednou z nejzajímavějších novinek InDesignu CS3, o které jsme se také již dříve zmínili, je možnost vkládat do dokumentů InDesignu stránky z jiných dokumentů v daném formátu. Princip vkládání je zde v podstatě identický jako dosud u PDF: v odpovídajícím dialogu uživatel určí jednu či více stránek ze zvoleného dokumentu, nastaví příslušnou plochu (rámeček stránky, spadávky nebo popisu) a případně zvolí jen určité vrstvy, které se mají převzít. Následně je vložený obsah zpracovatelný stejně jako linkované obrázky, tj. lze jej na stránce umístit pomocí rámečku, pro editaci je zapotřebí otevřít původní dokument, úpravy se bezprostředně promítnou do dokumentu s vloženým obsahem. Vložení daným způsobem funguje i na více úrovních vnoření, tj. do dokumentu lze vložit dokument, který v sobě obsahuje zase další vložené dokumenty atd. Možné je pak vkládat i dokumenty ze starších verzí InDesignu.

cs3ob-id3-1f.jpg

Naznačená funkce má značný potenciál. Na prvním místě je třeba uvést skupinovou spolupráci. Zde je předpokládaný scénář nasazení takový, že na jednom dokumentu může spolupracovat vícero sazečů, z nichž každý připravuje pouze určený obsah, je přitom jedno, zda se jedná o položky na jediné stránce (např. inzerce) nebo o rozsáhlou publikaci. V podstatě se takto jedná o odpověď Adobe na technologii kompozičních zón nabídnutou QuarkXPressem 7 a je třeba říci, že odpověď nadmíru zdařilou.

Jiné aplikace se nabízí například v případě jednodušší archové montáže. Zde uživatel může manuálně nebo s pomocí skriptu přeskládat boxy s vloženými stránkami. Možné jsou také různé designérské efekty, třeba když do dokumentu vložíme jeho kopii apod. Dříve se takto pracovalo s PDF či EPS dokumenty, nová možnost je výrazně flexibilnější a pohodlnější.

Skupinová spolupráce InDesign-InCopy

Vkládání dokumentů InDesignu je jen jednou z významných novinek, které InDesign CS3 poskytuje pro oblast skupinové spolupráce. Ty další se zde odvíjejí od nasazení kombinace InDesign-InCopy, přičemž i editor InCopy doznal rozšíření a je nyní k dispozici v CS3 verzi (viz přiblížení dále).

Výrazně jednodušší je nyní v naznačené kombinace možnost předávání určených článků-story z layoutu v InDesignu uživatelům-redaktorům pracujícím v InCopy. Poté, co sazeč určí příslušné položky na panelu Assigments (nyní lze k tomu jednoduše přetáhnout požadované textové rámečky do daného panelu), může použít funkci Package for InCopy. Ta vytvoří jediný komprimovaný soubor, který kromě layoutu s danými články obsahuje i příslušné obrázky. Tento soubor pak lze předat redaktorovi například prostřednictvím FTP serveru. Funkce Package for InCopy and E-mail pak celý proces ještě více usnadní tím, že vytvořený balíček automaticky zašle pomocí výchozího poštovního klienta systému na zadanou emailovou adresu. Vybrané story jsou po sestavení balíčku automaticky uzamčeny a je u nich indikováno, že byly distribuovány prostřednictvím balíčku.

cs3ob-id3-2f.jpg

Příjemci balíčku pak stačí na tento pouze poklepat, story se odpovídajícím způsobem otevřou v InCopy. Po provedení úprav lze buďto vytvořit balíček určený k vložení zpět do dokumentu InDesignu, nebo balíček pro jiného uživatele InCopy, v obou případech se dá zase využít možnost zasílání emailem. InDesign pak obsah přijatého balíčku víceméně automaticky začlení zpět do dokumentu.

Naznačeným způsobem se redakční workflow stává výrazně jednodušší a transparentnější zejména pro menší skupiny uživatelů. Ty si mnohdy namísto specializovaných editorských editorů pro InDesign-InCopy vystačí s pluginy funkce LiveEdit, dostupnými zdarma přímo v instalaci InDesignu, a nepotřebují či nechtějí stavět svůj workflow na serverovém řešení. Automatizovaná distribuce článků emailem je zde tedy tím pravým rozšířením.

cs3ob-id3-3f.jpg

Poznámky

"Oficiálně" je nyní v prostředí InDesignu k dispozici aparát pro vkládání poznámek do textu. Jedná se zde opět o vylepšení myslící zejména na editorské workflow, ale možnosti jsou samozřejmě univerzálnější. Mimo jiné si takto i samotný sazeč může přímo v dokumentu poznamenat například místa, která ještě vyžadují dopracování apod. V InDesignu CS2 bylo přitom možno poznámky v daném stylu zprovoznit nahráním odpovídajících pluginů dodávaných v rámci již zmíněné funkce LiveEdit. Poznámkový aparát není tak sofistikovaný jako například pro PDF v Adobe Acrobatu/Readeru, k základní výměně informací nicméně leckde postačí.

cs3ob-id3-4f.jpg

Novinky v InCopy CS3

Jak již bylo naznačeno výše, nové verze se s Creative Suite 3 dočkal i samotný editor InCopy. Připomeňme na tomto místě pro méně znalé čtenáře, že hlavní výhoda nasazení InCopy oproti běžným textovým procesorům v redakčních workflow spočívá v tom, že daný produkt formátuje text shodným způsobem jako InDesign – ve workflow tím tedy odpadají problémy způsobené dodávkami článků, které se nevejdou přesně do určených textových rámečků.

Vzhledem k tomu, že InCopy je do značné míry v podstatě ořezaný InDesign, nepřekvapí, že nová podoba InCopy nabízí (mimo funkce pro automatizovanou distribuci článků popsaných výše) řadu editačních možností, které poskytuje InDesign CS3 (a které jsme blíže popsali v minulých dílech tohoto článku). Konkrétně to je zejména značně vylepšená funkce hledání a náhrad, dovolující nyní použít i regulární výrazy, podpora tabulkových a buňkových stylů, výrazně rozšířená podpora výčtů, možnost použití různých textových proměnných, organizace stylů do skupin, nyní v podstatě univerzální funkce Quick Apply či rozšířená podpora automatizace s pomocí skriptů. Uživatelé mohou rovněž konfigurovat v rozhraní InCopy i nabídky. Zpřehledněny a usnadněny byly prostředky poskytované v rámci funkce LiveEdit. InCopy CS3 bude od dubna k dispozici za 249 USD a to pro Windows XP/Vista (ne pro verze Starter a Home Basic) a Mac OS X 10.4.6 a vyšší (včetně Universal Binary podoby).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: