Adobe Ideas: kreslení na Apple iPadu zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Adobe Ideas: kreslení na Apple iPadu zdarma

6. dubna 2010, 00.00 | Apple iPad nalezne evidentně i v kreativním sektoru velmi různorodé využití. Svědčí o tom nová kreslicí aplikace Ideas společnosti Adobe, která byla uvedena spolu s příchodem iPadu na trh, a to zcela zdarma. Co vše Ideas umí a jaké další obdobné aplikace jsou k dispozici?

Apple iPad je víceúčelovým zařízením, které má šanci najít skutečně všestranné uplatnění. V oblasti designu a publikování se o něm dosud nejvíce hovoří v souvislosti s jeho nasazením coby komfortní čtečky elektronických knih a magazínů. Dále je pak nepřehlédnutelná ohnivá debata týkající se absence podpory platformy Flash na daném zařízení.

Společnost Adobe nicméně i přes veškeré negativní reakce, které kontroverze kolem Flashe v poslední době vyvolala, evidentně zachovává (podobně jako v případě iPhone) pragmatický přístup, a rozhodně iPad neškrtá ze seznamu pro ní zajímavých platforem. Nejlepším důkazem tohoto tvrzení pro nás může být nová kreslicí aplikace Ideas daného výrobce, určená pro iPad, která byla uvedena na trh ve stejnou dobu jako první model iPadu. Tato aplikace je k dispozici zdarma, prostřednictvím obvyklého distribučního kanálu, tedy Apple AppStore.

adobeideas1f.jpg

Ideas poslouží zejména při tvorbě rychlých náčrtků s pomocí základních vektorových kreslicích nástrojů. Produkt takto staví především na štětcích proměnné velikosti, využívajících multitouch ovládání (zvětšení velikosti špičky štětce přítlakem), k promazávání slouží vektorová guma. Kresby se přitom vytváří na virtuálním kreslicím plátně, které může být mnohonásobně větší nežli obrazovka iPadu. Podle tvrzení Adobe by uživatel měl mít k dispozici nástroje pro zvětšení zobrazení bez zubatých okrajů či velkých pixelů. Snadno lze vytvářet vícero verzí návrhu, k dispozici je možnost odvolání či zopakování až 50 posledních úprav.

adobeideas2f.jpg

Možnosti Ideas nejsou zdaleka omezeny jen na náčrtky. Další zajímavou funkcí je anotování fotografií, které v současnosti uživatel dostane do iPadu buďto přes Internet či díky synchronizaci se stolním počítačem nebo prostřednictvím příslušenství, dovolujícího načítání snímků z paměťových karet fotoaparátů. Fotografie lze takto kombinovat s vektorovými malbami prostřednictvím oddělených vrstev, což minimálně teoreticky nabízí poměrně zajímavé aplikace, počínaje praktickými náčrtky („obkreslování“ plánků či schémat aj.) a konče různými kreativními aplikacemi (kresba inspirovaná fotografií apod.). Předpokládáme, že daným způsobem půjde také například komentovat screenshoty obrazovek, čehož lze využít například při práci s maketami webů.

Konečně pak do repertoáru zajímavých funkcí Ideas patří i prostředky pro tvorbu harmonických barvových schémat ve stylu Adobe kuleru. Základní barvy pro schéma lze přitom samplovat s pomocí kapátka z fotografií či obrázků. Otázkou ale samozřejmě bude kalibrace obrazovky iPadu pro dosažení barevných kombinací použitelných v profesionálním workflow.

adobeideas3f.jpg

Náčrtky, fotografie a barvová schémata se v Ideas organizují formou názorné galerie. Jednotlivé položky lze pak odeslat z iPadu e-mailem v podobě PDF souboru. Tento lze prohlížet, tisknout či třeba anotovat prostřednictvím PDF prohlížeče, případně je také možné načtení do Illustratoru či Photoshopu pro další zpracování.

adobeideas4f.jpg

Adobe Ideas je určitě zajímavým počinem, přičemž lze věřit, že se dočkáme jeho pokročilejších podob i dalších obdobně nápaditých řešení z dílny Adobe. Daný záměr potvrzuje nedávný blogovací příspěvek produktového managera Photoshopu a neúnavného bloggera Adobe Johna Nacka. Podle něj Adobe, resp. Ideas tým přivítá jakékoli podněty ohledně dalšího směřování dané aplikace, dále jsou vítané i nápady na jiná obdobná řešení.

O tom, že to Adobe s mobilními zařízeními Apple docela umí, svědčí zejména Photoshop.com Mobile App for iPhone. Sluší se pak ještě poznamenat, že spolu s iPadem se na trhu objevily i další aplikace použitelné obdobným způsobem jako Ideas, jmenovat takto můžeme například Brushes for iPad (9,99 USD) S. Spranga, Autodesk SketchBook Pro (7,99 USD), Bohemian Coding SketchPad (5,99 USD) či EffectiveUI Ideate (3,99 USD).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: