Adobe Flash Player 10: přehrávač interaktivních animací a multimediálního obsahu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe Flash Player 10: přehrávač interaktivních animací a multimediálního obsahu

21. května 2008, 00.00 | Na světě je betaverze známého a významně rozšířeného přehrávače online interaktivního multimediálního obsahu. Jubilejní desátá verze Flash Playeru přináší celou řadu zajímavých novinek včetně podpory P2P, hardwarové akcelerace zobrazování 2D/3D objektů, image processingových efektů a několika jiných užitečných funkcí. Přehled novinek přehrávače a popis některých jeho nových technologií vám dnes nabízíme.

Pod kódovým názvem Astro vyvíjela společnost Adobe - přesněji řečeno tým okolo původního Macromedia Flashe - desátou verzi přehrávače multimediálního obsahu Flash Player, který jistě není třeba blíže představovat. Flash je v současné době jednou z celosvětově nejrozšířenějších technologií k oživení webových stránek nejen animacemi, ale také interaktivním obsahem včetně videa a různých her či jednodušších aplikací. Nyní je k dispozici první oficiální betaverze Adobe Flash Playeru 10, který ke stávajícím funkcím přehrávače přidává několik zbrusu nových či významně vylepšených technologií a vlastností statických či animovaných objektů.

Instalace betaverze Flash Playeru 10 je relativně bezproblémová, doporučeno je nejprve odinstalovat předchozí verzi přehrávače – deinstalační utilitu najdete na vývojářských webových stránkách Flash Playeru. Betaverze instalátoru Flash Playeru 10 je zatím k dispozici pouze v angličtině, stáhnout si můžete instalační archivy pro Windows, Mac OS X 10.4+ (starší verze Mac OS X již nejsou podporovány) a Linux. Stručnou demonstraci některých funkcí Flash Playeru 10 najdete v prezentaci na stránkách Flashe.


Adobe Flash Player 10 - před instalací současné betaverze Flash Playeru 10 je doporučeno odinstalovat jeho předchozí verzi

Akcelerace grafiky a videa, 3D objekty a efektové filtry

K tvorbě interaktivních her, internetových prezentací a například k tvorbě ukázek zboží pro e-shopy či online katalogy s prakticky libovolným zboží je určeno přepracované Drawing API. Runtime modul pro vykreslování bitmap a především vektorových objektů nově zahrnuje celou řadu nových vlastností objektů a společně s 3D API a akcelerací pomocí grafické karty můžete do animací a SWF souborů integrovat i složitější 2D a 3D objekty potažené texturami. S texturovanými 3D objekty lze prostřednictvím ActionScriptu manipulovat v prostoru, animovat je po křivkách a aplikovat na objekty různé 3D efekty. Nečekejte však klasickou 3D akceleraci jako třeba v případě počítačových her, Flash Player 10 totiž v podstatě pouze transformuje 2D objekty do 3D prostředí. Stávající verze přehrávače tedy nabízí pouze základní funkce pro práci s tzv. 3D „primitives“ neboli těmi nejjednoduššími 3D modely a jejich manipulaci v 3D prostředí.

Hardwarová akcelerace prostřednictvím GPU grafické karty funguje nejen při zobrazování 2D a 3D objektů, ale také u videa, což by mělo umožnit procesoru počítače věnovat větší rychlostní prostor ostatním aplikacím a například webový prohlížeč by se s přibývajícími otevřenými stránkami s Flash animacemi neměl tolik zpomalovat. Reálné zatížení procesoru jsem zatím netestoval, každopádně alespoň nějaká hardwarová akcelerace je určitě velkým kladem Flash Playeru 10 a je určitě dobře, že její podporu Adobe integrovalo do přehrávače už nyní.

S 3D efekty můžete pracovat nejen prostřednictvím ActionScriptu, ale například i s pomocí jiných open source knihoven typu PaperVision3D, Sandy či Away3D. Akcelerace grafiky funguje i na úrovni vyhlazování hran čar a křivek (engine Saffron v3.1), podporovány jsou nově i bitmapy s vysokým rozlišením až do celkového rozlišení cca 16 miliónů bodů (4 096 x 4 096) s maximálním rozlišením 8 191 bodů na jednu stranu bitmapy.

K dispozici jsou u desáté verze přehrávače také 2D efekty realizované s pomocí uživatelských image a color processingových filtrů podporujících několik prolínacích módů a typů výplně s využitím technologie Adobe Pixel Blender, která se jinak používá například u filtrů v Adobe After Effects CS3. Uživatelské filtry jsou přitom rozsahově velmi malé, například filtry pro stínování objektů ve Flash Playeru 10 mají řádově několik kB a můžete je opět skriptovat.


Adobe Flash Player 10 - jednou z novinek desáté verze přehrávače jsou uživatelem definovatelné filtry na tvorbu různých image a color processingových efektů


Adobe Flash Player 10 - součástí přehrávače je integrace technologie Pixel Blender







Adobe Flash Player 10 - nastavení Flash Playeru se až na možnost zapnutí hardwarové akcelerace přehrávání obsahu grafickou kartou nijak významně nezměnila

Text a jeho nové vlastnosti

Zřejmě i v souvislosti s Adobe Directorem 11 a technologií Shockwave (která má s Flashem společné nejen autory v podání Macromedie, ale také spoustu shodných funkcí) nabízí Flash Player 10 vylepšený modul pro zobrazování a vykreslování textů, který funguje nezávisle na funkci TextField a nabízí nové vlastnosti textových objektů včetně zobrazování znaků zprava doleva, svisle orientovaných textů a nových typografických prvků zahrnujících mimo jiné zobrazování ligatur.

Textové komponenty v nové knihovně ActionScriptu 3.0 (knihovna bude později ke stažení u Adobe Labs) umožňují mimo jiné tvorbu dokonalejších layoutů stránek ve Flash projektech. Hlavní důraz je kladen na typografické funkce včetně textů v tabulkách, vložených obrázků a flexibilních textových objektů s jedním sloupcem či s více sloupcovou sazbou.

Video a multimédia

Dynamický streaming integrovaný ve Flash Playeru 10 umožňuje dynamickou změnu datového toku jednotlivých streamů podle parametrů a aktuálních vlastností sítě, podporu RTMP ovšem najdeme až u budoucích verzí (mimochodem ne zrovna levného) Flash Media Serveru. Přes protokol RTMF (na bázi UDP namísto TCP u RTMP) pak můžete bezpečně odesílat šifrovaná data, reálné využití této technologie opět najdeme u budoucích verzí Flash Media Serveru, případně u dalších „serverových“ produktů společnosti Adobe, případně u aplikací jiných firem.

Mimo dynamického streamingu videa najdeme ve Flash Playeru 10 také podporu RTMFP (Real Time Media Flow) protokolu a podporu audio kodeku Speex využívaného především u VoiIP aplikací. V „decentní“ dokumentaci nových funkcí Flash Playeru 10 najdeme v souvislosti s protokolem RTMF a Adobe Flash Media Serverem i nenápadnou zmínku o podpoře P2P a do budoucna bude tedy velmi zajímavé sledovat, co všechno se nakonec z podpory P2P vyvine a jak se v praxi u Flashe uplatní.


Adobe Flash Player 10 - přehrávání streamovaného videa je nedílnou součástí funkcí přehrávače, mnohem zajímavější však je podpora P2P a protokolu RTMF

Další novinky

Součástí nových funkcí přehrávače je také správa barev, která přináší například možnost konverze SWF souborů do barvového prostoru sRGB, podporu IEC a ICC a možnost online zapnutí či vypnutí správy barev.

Hodně vývojářů si přálo možnost zařazení kontextového menu, s pomocí kterého můžete například přistupovat k doplňkovým funkcím Flash animací a společnost Adobe tento požadavek do přehrávače rovněž zařadila stejně jako Flash plugin pro Ubuntu.

Závěr

Flash Player 10 má v sobě poměrně nadějné technologie, které bohužel zatím nelze smysluplně využít ani v Adobe Flex 3 (který je navržený pro Flash 9), ani v Adobe Flash CS3 či jiném editoru Flash animací/projektů. Společnost Adobe například slibuje uvedení nového Flex kompilátoru, který bude podporovat funkce Flash 10, termín jeho uvedení ale zatím není znám stejně jako uvedení Flash Media Serveru s podporu výše zmíněného protokolu RTMF.

Současná desátá verze přehrávače tedy teoreticky může (postupem času) přinést další zvýšení popularity Flashe, základní podmínkou je však existence editorů či dalších designově nebo serverově orientovaných aplikací, které budou schopny možnosti technologie Flash plně využít především v rámci návrhů a tvorby SWF animací a FLV videa. Flash má navíc jen jednoho reálného konkurenta, kterým je technologie Silverlight společnosti Microsoft, která rovněž nabízí mnoho zajímavých technologií a funkcí včetně práce s 3D objekty a jejich hardwarovou akcelerací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: