Adobe Creative Suite 2 zblízka: Illustrator podruhé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe Creative Suite 2 zblízka: Illustrator podruhé

1. srpna 2005, 00.00 | Vedle zásadních novinek Live Trace a Live Paint nabízí nový Illustrator i řadu dalších
zajímavých vylepšení, týkajících se například uživatelského rozhraní, propojení s
Photoshopem či výstupu. Více si o nich povíme v tomto našem přiblížení.

V minulé části tohoto článku jsme věnovali pozornost zásadním vylepšením, s kterými přichází Adobe Illustrator CS2, tedy funkcím Live Trace (vektorizace bitmapových předloh) a Live Paint (snadné obarvování vektorových grafik). Mimo těchto funkcí nalézáme v Illustratoru i mnohé další novinky, které stojí za pozornost. Podrobněji bychom se jim rádi věnovali v tomto přiblížení.

Control palette a uživatelské pracovní plochy

Prakticky každý ocení vylepšení pro práci s uživatelským rozhraním, které ovšem do Illustratoru dorazily oproti jiným aplikacím CS2 s poměrně nepochopitelným zpožděním (vzhledem k tomu, jak velké množství ovládacích prvků tento produkt má). Hovoříme zde o Control palette a uživatelských pracovních plochách (nebo chcete-li prostorech). Control palette je paletka (kterou zná například uživatel InDesignu CS), přes kterou lze přistupovat k valné většině funkcí Illustratoru, a to kontextově senzitivním způsobem. To znamená, že podle typu právě vybraného obsahu se odpovídajícím způsobem nabídnou nástroje pro jeho zpracování. Uživatel tedy nemusí ani otevírat paletky jiné s danými nástroji (šetří čas a prostor), ani hádat, jakou paletku vlastně pro daný obsah potřebuje. Je-li to ovšem zapotřebí, lze z Control palette odpovídajícím způsobem příslušnou specializovanou paletku otevřít.

illucs2-1f.jpg

Illustrator CS2 s Control palette

Na zvýšení uživatelské produktivity při práci s paletkami myslí i druhá již zmíněná novinka-nenovinka, funkce pro uživatelské pracovní plochy. Uživatel si nyní může díky ní v podobě konfiguračního souboru uložit aktuální nastavení paletek v okně Illustratoru a tato pak opakovaně používat. Netřeba zdůrazňovat užitečnost dané funkce, spočívající především v možnosti změnit prostředí podle uživatelských návyků (více pracovníků na témže počítači aj.) či typu projektu (jinak vypadá sestava pro malby od ruky, jinak pro webovou grafiku atp.).

Integrace s Photoshopem

Již ve svých dřívějších verzích byl Illustrator dobře provázán s Photoshopem: jedná se o vazbu velmi logickou, napomáhající obohacení ilustrací o bitmapový obsah. Zajímavou novinkou v uvedené kooperaci je rozšířená podpora importu Photoshop souborů, respektive zpracování vrstev. Uživatel nyní může při načítání (vkládání i linkování) daného typu obsahu načíst sestavu vrstev, danou tzv. kompozicí (layer comp), přičemž načítání usnadňuje funkce náhledu.

Zpracování bitmapového obsahu pak rozšiřuje i přímý přístup k filtrům a efektům Photoshopu z prostředí Illustratoru. Filtry Photoshopu aplikované daným způsobem se přitom chovají stejně jako ty, jež jsou k dispozici v Illustratoru, tj. jsou nedestruktivní, tedy nemění daný obsah a lze kdykoli modifikovat jejich nastavení nebo jejich aplikaci u daného objektu zcela zrušit.

illucs2-2f.jpg

Import vrstev z Photoshopu

Výstup

Illustrator již dávno není aplikací pro výlučně tištěnou grafiku. Adobe v několika jeho posledních verzích posiluje image prostředku, s jehož pomocí lze (samostatně či paralelně s tiskovým výstupem) vytvářet i ilustrace, určené pro elektronické publikování. Uvedenou ambici dobře dokládají rozšíření stávajících exportních funkcí produktu. Konkrétně zde hovoříme o rozpracování podpory formátu SVG, který, jak pozorný čtenář asi ví, je stále zajímavější nejen na Webu, ale též mobilních zařízeních. Pro Adobe představuje SVG poměrně komplexní publikační platformu, přičemž Illustrator má být prostředkem pro tvorbu grafik v daném formátu (a GoLive pak nástrojem k jejich začlenění do příslušných online či mobilních řešení, zatímco například aplikace třetího výrobce, jako jsou Ikivo Animator či Beatware Mobile Designer, prostředky pro "zinteraktivnění").

Illustrator nyní dovoluje exportovat své ilustrace do podoby SVG 1.1 a také mobilních podob tohoto formátu, tedy SVG Tiny (SVG-t) a SVG Mobile. V rámci exportu lze nyní optimalizovat kvalitu písem, minimalizovat objem souborů a prohlížet si vytvořený SVG obrázek či jeho kód s pomocí Adobe SVG Vieweru (plugin pro internetové prohlížeče).

illucs2-3f.jpg

Export do SVG

Rozšíření doznala nicméně i exportní funkce pro "konkurenční" SWF (Flash). Hlavní vylepšení stávajících možností spočívají v začlenění 3D objektů (s kterými přišel Illustrator v minulé verzi) do Flash animací. Nově lze rovněž kontrolovat mapování mezi vrstvami dokumentu a animačními rámci. Text je možno exportovat coby křivky, což by mělo zabránit "vykrádání" obsahu, SWF soubor lze komprimovat.

Drobné vylepšení je možno zaznamenat i v případě tiskového výstupu. Konkrétně se jedná o možnost nastavení překrývání částí u dlaždicového tisku. Dlaždice lze navíc exportovat do vícestránkového jediného PDF dokumentu a ne jen více jednostránkových PDF jako dříve: to usnadní kontroly a tisk.

Ostatní

Jednou z drobností týkajících se designu, která ovšem může být při práci dosti užitečná, je kontrola umístění tahu. Uživatel nyní může určit, zda má být tah umístěn dovnitř, do centra nebo vně cesty. To je užitečné například při úpravách rukou tvořené ilustrace nebo umisťování pixelů pro precizní webovou grafiku.

Illustrator CS znamenal značný průlom v případě zpracování textu: v prostředí daného produktu bylo konečně možno provádět formátování textu způsobem "obvyklým". V CS2 podobě tedy vylepšení nejsou příliš razantní. Za zmínku každopádně stojí podpora podtržení a přeškrtnutí: zejména první možnost bude využita při přípravě obsahu, určeného pro webovou grafiku (označení odkazů). Vzhledem k tomu, že Illustrator má stejný kompoziční engine jako Photoshop, After Efects a Premiere, dokáže s uvedenými aplikacemi adekvátně vyměňovat text (editace, formátování). Podle tvrzení výrobce pak byla zvýšena výkonnost a stabilita textových funkcí.

V případě barev je vhodné připomenout, že Illustrator nyní může využívat nastavení color managementu identická pro všechny komponenty CS2 (nastavuje se prostřednictvím aplikace Bridge). Navíc lze nyní použít přímých barev k obarvení obrázků v odstínech šedi či vržených stínů. Barvy přiřazené daným způsobem jsou přitom nejen adekvátně zpracovány při separacích z Illustratoru (odpovídající plát). ale zachovány i při exportu (EPS, PDF) a tedy i případném výstupu takto obarvené grafiky v jiných aplikacích (InDesign, QuarkXPress, Acrobat).

Co se integrace týče, neměli bychom opomenout ani skutečnost, že prostřednictvím Bridge může uživatel přímo z prostředí Illustratoru řešit správu publikačních zdrojů. Přes Bridge lze také dokumenty Illustratoru hromadně zpracovávat a to i s pomocí nástrojů z jiných aplikací CS2. Konečně se díky uvedenému prostředku naskýtá i možnost unifikované tvorby PDF(/X) dokumentů pro tiskový či elektronický výstup. Výhledově pak bude možný i u nás online nákup stock fotografií, ilustrací, klipartů a dalších prvků designu prostřednictvím služby Adobe Stock Photos.

Závěrem

Nový Illustrator poskytuje bohatou dávku nových zajímavých funkcí. Je nicméně pravdou, že například správu uživatelských ploch bylo možno dříve řešit pluginy jiných výrobců a export do SVG asi ocení zatím jen minimum designérů. Ti, kdo se chystají do pre-pressu teprve vstoupit, ale asi stejně příliš na výběr nemají, u stávajících uživatelů předchozích verzí může být ale případný upgrade otázkou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: