Adobe After Effects tutoriál: Hodiny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Adobe After Effects tutoriál: Hodiny

15. července 2010, 00.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit animaci simulující 3D hodiny s nastavitelným ovládáním času. Tutoriál je určen pro After Effects Pro 6.5 a vyšší verze daného programu, zužitkují jej i méně zkušení uživatelé.

Začneme modelováním hodin. Vytvoříme novou kompozici hodiny. Potom novou vrstvu bocni, což budou boční stěny hodin. Velikost hodin je 200 px. Vrstvy rozmístíme v prostoru.

aftereffects_hodiny_005.jpg

Pokračujeme přidáním předního a zadního rámu hodin. Vytvoříme novou vrstvu predni zadni a v ní masku. Tímto nám vznikne 10px rám. Opět obě vrstvy rozmístíme v prostoru.

aftereffects_hodiny_010.jpg

Dále přidáme ohyb rámu dovnitř hodin. Od šířky a výšky hodin 200 px odečteme 10px rám, znamená, že velikost ohybu bude 180 px. Vytvoříme novou vrstvu ohyb a rozmístíme do přední i zadní části hodin.

aftereffects_hodiny_013.jpg

Vytvoříme novou vrstvu vypln, ta bude bílým pozadím hodin.

Zbývá ještě sklo hodin. Vytvoříme novou vrstvu sklo, u které nastavíme průhlednost Transparency na 10 %, tím vytvoříme dojem, jakoby byl ciferník a ručičky hodin za sklem.

Aby mohly být hodiny připevněny na stropě, vytvoříme konstrukci tvořenou ze dvou nožiček a obdélníku.

aftereffects_hodiny_020.jpg

aftereffects_hodiny_023.jpg

Model hodin máme hotov, dále se budeme věnovat tvorbě ciferníku a ručiček a animaci ručiček. Vytvoříme novou kompozici cifernik.

Nejdříve vytvoříme větší čárku ciferníku, která zobrazuje každou pátou minutu. Novou vrstvu velka carka umístíme nahoru na střed ciferníku.

Víme, že těchto velkých čárek bude celkem 12, z čehož vyplývá, že úhel otočení každé čárky okolo středu ciferníku bude 360/12=30°. Aby se nám ciferník modeloval rychle a pohodlně použijeme při rozmísťování Parent. Parent je "rodič" a všechny vrstvy "děti", mají hodnoty závislé na tomto "rodiči". Vytvoříme novou vrstvu Null, ta bude náš "rodič" a její střed otáčení je umístěn na středu kompozice. Jednu vrstvu velka carka již máme umístěnou, zduplikujeme ji a nastavíme jí, aby měla "rodiče" Parent vrstvu Null. Od této chvíle, pokud budeme rotovat vrstvou Null, bude rotovat i zduplikovaná vrsva velka carka, ne kolem vlastního středu otáčení, ale již kolem středu "rodiče" vrstvy Null. V našem případě otočíme o 30°. Vrstvu velka carka zduplikujeme. U předchozí vrstvy velka carka již vypneme Parent a u vrstvy Null nastavíme rotaci 60°. Opět vrstvu velka carka zduplikujeme, u předchozí vrstvy velka carka vypneme Parent a nastavíme rotaci vrstvy Null na 90°. Takto pokračujeme, až máme všech 12 velkých čárek rozmístěných.

Stejným způsobem rozmístíme malé čárky ciferníku. Vytvoříme novou vrstvu mala carka, umístíme nahoru na střed. Opět použijeme vrstvu Null jako Parent. Úhel otáčení bude 360/60=6°. Každou pátou malou čárku přeskočíme, protože na jejich pozicích jsou již velké čárky. Ciferník je hotov.

Pokračujeme tvorbou ručiček. Vytvoříme novou kompozici rucicky a dvě vrstvy velka rucicka a mala rucicka. U obou vrstev nakreslíme jednoduchou masku tvaru ručiček a nastavíme středy otáčení vrstev. Pozice ručiček je na středu.

Teď se dostáváme k nejdůležitější části hodin, animaci ručiček. Potřebujeme novou vrstvu úprav (Adjustment Layer), nazveme ji ovladani hodin. Vložíme celkem 4x efekt Slider Control. Jednotlivé efekty přejmenujeme na hodiny (počáteční hodnota hodin), minuty (počáteční hodnota minut), cas (celkový čas přepočtený na stupně otáčení) a rychlost (rychlost otáčení ručiček). Efekt rychlost je interval otáčení minutové ručičky v sekundách. Efekty hodiny a minuty nastavíme požadovaný čas. Z těchto hodnot nám expression effect("hodiny")("Slider")*60+effect("minuty")("Slider") efektu cas vypočítá celkový čas v minutách. Celkový čas v minutách=hodnota hodin*60+hodnota minut. Tuto hodnotu použijeme pro rotaci velké ručičky. Vložíme expression pro rotaci velké ručičky thisComp.layer("ovladani hodin").effect("cas")("Slider")*6+time/thisComp.layer("ovladani hodin").effect("rychlost")("Slider")*6. První část thisComp.layer("ovladani hodin").effect("cas")("Slider")*6 nám převede celkový čas v minutách na stupně otáčení. Minut je 60, stupňů 360 (360/60=6), proto je hodnota cas vynásobená 6. Hodiny jsou animované v závislosti na čase time, je to aktuální hodnota času kompozice v sekundách. K první části je připočtena druhá, což už je samotný pohyb ručičky. time/thisComp.layer("ovladani hodin").effect("rychlost")("Slider")*6 je hodnota času kompozice, dělená rychlostí a dále vynásobena 6. 6 je úhel otočení každé minuty. V případě hodnoty rychlosti 1, je každou sekundu k aktuálnímu času přičtena hodnota 6°.

Přidáme animaci malé ručičky. Vložíme expression pro rotaci malé ručičky thisComp.layer("velka rucicka").rotation/12. Malá ručička se musí otáčet 12x pomaleji než velká, proto je hodnota rotace velké ručičky dělená 12. Aby se velká ručička pohybovala skokově po minutách, vložíme do vrstvy ovladani hodin efekt Posterize Time. Tento efekt simuluje snímkovou frekvenci. Má jediný parametr Frame Rate, pro který vložíme expression 1/effect("rychlost")("Slider"). Je to obrácená hodnota parametru rychlost. Pokud je rychlost 1, je snímková frekvence 1/1=1 snímek za sekundu. Při rychlosti 2, bude snímková frekvence 1/2=0.5 snímku za sekundu = jeden snímek za 2 sekundy atd. Tímto máme celou animaci i ovládání ručiček hotovou.

aftereffects_hodiny_045.jpg

Vrstvy cifernik a rucicky vložíme do kompozice hodiny a rozmístíme.

aftereffects_hodiny_048.jpg

Do scény přidáme kameru a světlo. Nastavení materiálu všech 3D vrstev je stejné.

aftereffects_hodiny_049.jpg

Na závěr ukázka výsledné scény a animace.

Projekt ke stažení
Výsledné video

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: