Adobe Acrobat 9: další novinky poodhaleny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe Acrobat 9: další novinky poodhaleny

7. května 2008, 00.00 | Na Webu se nedávno objevily další neoficiální informace ohledně připravovaného Acrobatu 9. Doplněny byly takto zejména zprávy týkající se skupinové spolupráce nad PDF dokumenty prostřednictvím Webu, především uživatele z kanceláří zaujme sdělení o možnosti online sledování a správy PDF formulářů. Posíleny by měly být také třeba schopnosti OCR nástrojů, prohledávání či porovnávání dokumentů a technologie PDF balíček pro přenos souborů v PDF dokumentech. Více podrobností přinášíme v tomto článku.

Není to tak dávno, co jsme na Grafice informovali o prvních neoficiálních sděleních, týkajících se připravované nové verze 9 produktů pro práci s PDF Adobe Acrobat, a již jsou zde další obdobná. Konkrétně se jedná o články "Acrobat 9 to Include Expanded Forms Support" a "Acrobat 9 to include Video Comment, Expanded Forms Support" ze serveru Pdfzone.com. Vzhledem k tomu, že na stejném serveru vyšly bez negativního ohlasu ze strany Adobe (resp. jakéhokoli ohlasu této společnosti) již předchozí informace týkající se Acrobatu 9, lze tato neoficiální sdělení (jejichž zdrojem bude zřejmě právě někdo z Adobe) brát vážně. Pojďme se tedy v tomto článku podívat, co dalšího se podle nich v Acrobatu 9 chystá.

Skupinová spolupráce

Nejpodrobnější jsou nové informace ohledně nových forem skupinové spolupráce v Acrobatu (a Readeru). Především bylo takto potvrzeno, že za účelem online sdílení a sdíleného komentování PDF dokumentů poskytne Adobe webovou službu Acrobat.com, za určitou předběžnou podobu této služby je možno označit službu Share, běžící v současnosti v betaverzi. Acrobat.com by měl dovolit bezproblémové zpracování i u objemných souborů, které jsou obvyklé zejména při pre-pressovém nasazení PDF. Otázkou samozřejmě zůstává, kolik komerčních a podnikových subjektů bude daným způsobem ochotno umístit svá senzitivní data na sdílený server cizí společnosti, byť zde lze samozřejmě očekávat adekvátní zabezpečení.

sharebuzz2f.jpg

Službu by měli moci využívat vlastníci Acrobatu i Readeru. Typický workflow skupinové spolupráce nad dokumentem by měl začít nahráním dokumentu na server služby. Odsud si jej stáhnou jednotliví komentátoři k anotování ve svých počítačích. Následně vrátí na server komentáře, vlastník dokumentu si je poté bude moci vyzdvihnout pro své použití, typicky jejich zapracování do původního dokumentu. Jedná se obdobný princip jako v případě existujícího anotování ve webovém prohlížeči, které je - narozdíl od jiných forem podporovaných i v kombinaci Acrobat-Reader - dostupné pouze v Acrobatu.

Jak již pak bylo zmíněno v našem minulém článku, k dispozici budou i nástroje pro spolupráci nad dokumenty v reálném čase, využívající například sdílení obrazovky, textový chat či videokonference. Odpovídající technologie by se podle nejnovějšího sdělení měla jmenovat Collaborate Live. Mimo ní bude zřejmě navíc v rámci Acrobatu 9 nabídnuta nová podoba stávající placené služby Connect, a to pod názvem ConnectNow. (Mimochodem, Adobe v tomto týdnu již uvedla Connect Pro 7, těžko tedy říci, jak významných novinek se vlastně uživatelé s nástupem Acrobatu 9 dočkají.)

Flash, anotace videa, porovnávání dokumentů

Potvrzeny byly (opět ale jen kuse) naše dřívější spekulace ohledně rozšířené podpory Flash prezentací v PDF dokumentech. Zajímavě pak zní sdělení, že komentářový aparát bude možno využít i v případě videa vloženého do PDF dokumentů: nyní by tedy takto mělo být možno anotovat jednotlivé snímky vloženého video souboru: danou schopnost ocení ještě více nežli videoprofesionálové (kteří již mají podobné funkce k dispozici v rámci Premiere i AfterEffects) webdesignéři, jenž pro své klienty budou do prezentace zařazovat právě videoobsah. Zejména v souvislosti se skupinovou spoluprací nad dokumenty pak zaujme i informace o tom, že vylepšena by měla být funkce pro porovnávání dokumentů - k dispozici by měl být nový průvodce, provádějící srovnání krok za krokem, inovována by měla být i odpovídající protokolovací funkce referující o nalezených rozdílech.

Formuláře

Rozšířeny byly rovněž informace týkající se nových možností online práce ve formulářových workflow. K možnosti sbírat data i do úložiště internetové služby provozované Adobe (viz náš předchozí článek) přibude rovněž nabídka funkcí pro online tracking formulářů - dané prostředky byly dosud Adobe poskytovány pouze v rámci jejich enterprise řešení LiveCycle. Vlastník formuláře by měl být tedy nyní i v Acrobatu schopen zjistit například to, kdo z příjemců formulář skutečně otevřel, kdy jej vyplnil a kdy odeslal data zpět. O tom, zda daný typ služeb bude i pro dokumenty bez formulářů (kde odpovídající služby v LiveCycle dovolují například sledovat, kdy byl dokument otevřen či vytištěn, nebo též dokument exspirovat) nicméně zatím není nic známo - daný typ služeb by se hodil jak pro senzitivní dokumenty, tak třeba i prodej a půjčování malonákladových elektronických publikací.

Redakce dokumentu

Posíleny by v Acrobatu 9 měly být i schopnosti funkce pro redakci ("cenzuru") dokumentů. Daná funkce byla poprvé uvedena v rámci Acrobatu 8 (do té doby šlo k danému účelu využít pouze obvykle ne právě laciné pluginy třetích stran) a dovoluje poměrně snadno manuálně i automatizovaně zakrýt či zcela odstranit určitý textový či obrázkový obsah dokumentu. Vylepšení daného prostředku tedy přivítají například právníci nebo státní správa, v oblasti publikování se může redakce hodit například při rychlé úpravě dokumentu pro jeho online publikování (pouze ukázka publikace, zakrytí senzitivních údajů apod.).

aa8-7f

PDF Portfolio

Dalším zajímavým nástrojem, uvedeným v Acrobatu 8, jenž by se měl opět dočkat významnějšího vylepšení, jsou PDF balíčky - packages, nyní dle všeho PDF Portfolios. Jedná se zde o možnost přenášet v PDF dokumentech různé typy souborových příloh (kancelářské dokumenty, obrázky, zvuk, video a také třeba i jiné PDF dokumenty) přehledně organizované s pomocí speciálních nástrojů, k dispozici jsou zde i bohaté možnosti zabezpečení příloh.

Portfolia Acrobatu 9 by měla nabídnout nové, více organizované a barevně lépe zvýrazněné rozhraní, dovolující snazší navigaci a manipulaci v rozsáhlejších dokumentových celcích. Dle našeho názoru by se takto jednalo o vylepšení technologie, která může být velmi užitečná i na pracovištích publikačního průmyslu, kde si lze využití PDF balíčků představit například při přenosu tiskového nebo webového podkladu (PDF určený k výstupu či náhledu, kancelářské dokumenty a obrázky pro případné korekce, sazbu, převod na Web či zálohování) nebo jeho archivaci.

aa8balicek-3f.jpg

OCR a prohledávání

Potěšeni pak dle všeho budou i ti, kdo využívají PDF k ukládání skenovaných dokumentů. Odpovídající OCR engine Acrobatu by měl být upgradován zejména směrem k efektivnějšímu rozpoznávání textu v naskenovaných dokumentech. Upgradu se dále dočká i hodně užitečná, byť ne v současnosti ve všech případech spolehlivě fungující (chyba je zde spíše daná rozmanitostí webového obsahu nežli neschopností vývojářů Adobe) funkce pro snímání obsahu webových stránek (či celých prezentací) do PDF dokumentů - podrobnosti ovšem nejsou uvedeny. Konečně pak mají uživatelé počítat i s vylepšením schopností vyhledávací funkce, a to zejména v případě prohledávání v rozsáhlejších sadách dokumentů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: