Adobe a Yahoo!: online reklama v PDF dokumentech přichází - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe a Yahoo!: online reklama v PDF dokumentech přichází

3. prosince 2007, 00.00 | Společnosti Adobe a Yahoo! uvedly betaverzi služby "Ads for Adobe PDF Powered by Yahoo!", která dovoluje prodávat online reklamu prostřednictvím PDF dokumentu stejným způsobem, jako je tomu dosud na webových stránkách. V současnosti je služba k dispozici pouze pro uživatele z USA, rozhodně ale i tak stojí za pozornost. Více naleznete v našem článku.

Na konci listopadu přišla společnost Adobe ve spolupráci se společnosti Yahoo! s novou službou "Ads for Adobe PDF Powered by Yahoo!", která by potenciálně mohla znamenat malou revoluci pro ty, kdo publikují či hodlají publikovat obsah v podobě PDF dokumentů. Služba totiž dovoluje s prohlížením takovýchto dokumentů spojit online reklamu. V současnosti je pouze v betaverzi a používat ji mohou výlučně uživatele z USA u publikací v angličtině. I tak ale stojí rozhodně za pozornost i tuzemským uživatelům, protože po svém eventuálním rozšíření do našich končin by mohla znamenat velmi zajímavou novou příležitost, jak generovat zisky z online reklam.

Jak to funguje?

Současná podoba služby je zdarma, k provozu není zapotřebí žádný speciální software (stačí obvyklý webový prohlížeč s Flash Playerem 9 a mailový klient). Registrací získá uživatel online účet, jehož prostřednictvím může nechat přes Internet registrovat své PDF dokumenty pro použití v rámci služby. Součástí registrace je analýza, spočívající ve zjištění klíčových slov, na jejichž základě se pak dynamicky promítají inzeráty do prohlížeče PDF dokumentů. Vydavatel publikace má přitom možnost nastavit blokování nechtěné inzerce (konkurence apod. - nastavení až 200 nežádoucích URL). Upravený dokument obdrží zpět e-mailem.

Následně lze tyto dokumenty vystavit na Webu či jinak distribuovat ke čtenářům stejným způsobem, jako normální PDF dokumenty. Po jejich otevření v prostředí Adobe Acrobatu či Readeru se mimo obvyklého obsahu zobrazí panel, na kterém jsou zobrazeny odpovídající textové inzeráty s odkazy, “vysílané” prostřednictvím odpovídající služby Yahoo!. Vystavovatel publikace je pak placen za každý klik na odkaz inzerátu. K dispozici má přitom odpovídající statistiky, dovolující mu sledovat jak celkový počet kliknutí, tak i zisk takto generovaný. Platba přichází od zadavatelů inzerce, kteří se odpovídajícím způsobem zapojí do programu prostřednictvím Yahoo! - vydavatel tedy nemusí být se zadavatelem reklamy vůbec v kontaktu. Zadavatel pak má obdobně k dispozici podrobné statistiky, týkající se čtenosti, resp. efektivity jeho reklam.

adobeyahoo1f.jpg

Nové příležitosti pro publikační sektor

Služba jako taková vypadá velmi zajímavě. Může být lákavou novou příležitostí zejména pro vydavatele, kteří danou cestou mohou vydělávat na PDF dokumentech (online vydání novin či časopisů, studie a whitepapery, návody, manuály a tutoriály, dotisky aj.), aniž by si museli lámat hlavu s jejich prodejem a ochranou proti nelegálnímu kopírování - naopak, čím více čtenářům se daná publikace dostane do rukou, tím to bude pro vydavatele lepší. Není takto od věci zmínit, že podle odpovídající tiskové zprávy Adobe se již do zkušebního provozu služby zapojili například IDG InfoWorld, Wired či Pearson's Education.

Možná se tedy takto v budoucnu dočkáme více kvalitního obsahu zdarma, který bude placen právě z výnosů z online reklam. A je třeba zmínit, že se potenciálně jedná o příležitost pro prakticky každého tvůrce PDF dokumentu, takže se zde otvírají nové příležitosti, jak zhodnotit vlastní amatérskou publikační činnost, tkvící například v publikování různých návodů, průvodců, deníků apod.

Možné problémy

Jsou zde ale samozřejmě i určitá úskalí. Pomineme-li již zmíněnou skutečnost, že služba je v současnosti k dispozici pouze pro USA, lze mít i připomínky principiálního charakteru. Především je třeba brát v potaz závislost na produktech Adobe, užitých k prohlížení PDF dokumentů: tyto jsou zajisté majoritní, ale z různých důvodů se mnoho uživatelů uchyluje i k alternativním PDF prohlížečům (Preview aj. v Mac OS X, FoxIt Reader apod. ve Windows), ve kterých služba fungovat nebude. Pochopitelně je pak zapotřebí i to, aby čtenář dokumentu byl při četbě online, toto ale není stále více problémem. Konečně pak stojí za pozornost skutečnost, že v dané věci Adobe spolupracuje s Yahoo! a nikoli hlavním prodejcem online reklamy, tedy společností Google.

Závěrem

Bude rozhodně zajímavé sledovat, nakolik se služba ujme (Adobe a Yahoo! předpokládají v následujících měsících několik testovacích beta cyklů). A také je třeba doufat, že se v určité podobě dostane - a to spíše dříve nežli později - do rukou i tuzemských uživatelům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: