ACD FotoSlate 4.0, nová verze domácího tiskového studia - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

ACD FotoSlate 4.0, nová verze domácího tiskového studia

16. června 2005, 00.00 | Komfortní a při svých možnostech navíc poměrně levný program na tvorbu tiskových sestav a tisk nejrůznějších pohlednic, fotoalb, kalendářů, plakátů apod. povýšil už do své čtvrté stěžejní verze. FotoSlate 4.0 přináší několik užitečných novinek, které si samozřejmě nenecháme pro sebe.

FotoSlate společnosti ACD Systems je takové malé domácí tiskové studio pro Windows 98SE a novější verze Windows. Program slouží nejen k tisku nejrůznějších tiskových sestav ve stovkách variant, ale také k tvorbě samotných sestav včetně úprav obrázků/fotografií a práci s textovými popisky. Ne nadarmo má program ve svém názvu přídavek "Photo Print Studio", kterému ostatně dělá jen čest. FotoSlate 4.0 stojí 30 USD, upgrade z předchozí verze je nabízen za 20 USD.

Princip práce s FotoSlate se nezměnil. Stále tedy máte na výběr několik set tiskových šablon, jejichž volbou současně určíte vzhled tiskové sestavy. Tiskové šablony doplňuje ve FotoSlate 4.0 celkem pět průvodců, kteří poměrně úspěšně pomáhají při tvorbě kalendářů, pohlednic, fotografických alb a dalších typů tiskových sestav, u kterých jsou využívány sady obrázků či digitálních fotografií. Jednotlivé tiskové šablony můžete editovat v inovovaném WYSIWYG editoru šablon Page Designer, který funguje jako objektový grafický editor a slouží i pro návrh a přípravu nových šablon.


ACD FotoSlate 4.0 - základní pracovní prostředí programu s kontextovým menu

A teď už konečně k novinkám. ACD FotoSlate 4.0 přináší nový systém tvorby fotoalb přes průvodce, které nyní nabízí vyšší míru automatizace spojené s rozmístěním obrázků či fotek do tiskové šablony. Každý grafický či textový objekt s popiskou lze nově libovolně natočit a případně "sesadit" k sobě podle zvolených parametrů. Jednotlivé tiskové šablony nově podporují definování pozadí a několika dalších vlastností layoutů a není tak nutné všechno zadávat manuálně pro každou stránku či šablonu pokaždé znovu. Na pozadí šablon lze umístit libovolnou texturu nebo fotografii, kterou si můžete ve FotoSlate též oříznout, natočit či barevně nebo efektově upravit. Součástí programu je více než stovka nových orámování, které lze v tiskových šablonách aplikovat na všechny nebo pouze na vybrané obrázky či fotografie.

Každý obrázek či fotografie umístěné do grafického rámce mohou být oříznuty na jeden z několika nabízených geometrických tvarů. FotoSlate 4.0 nabízí pětibodovou hvězdu, tvar srdce, elipsu a kružnici, výběr se provádí ve vlastnostech daného grafického objektu (vlastnosti jsou dostupné například přes kontextové menu). Vylepšeno bylo i zobrazování náhledů obrázků a jednotlivých archů v celé tiskové sestavě. Nově například můžete změnit zobrazování pořadí náhledů obrázků, které jsou nyní dostupné ve třech standardních velikostech. Grafické soubory lze tak třídit podle několika kritérií, což usnadňuje přehled v rozsáhlejších tiskových sestavách typů indexový tisk nebo fotografické album. Pokud se pokusíte přidat do projektu respektive tiskové sestavy obrázek nebo fotku, která už v projektu je, FotoSlate 4.0 vás na to upozorní grafickým symbolem. Nově si též můžete změnit pořadí tiskových archů v jednotlivých projektech, přesunutí stránek se provádí jednoduše pomocí drag&drop. A když se náhodou stránka přesune jinam než jste chtěli, nevadí, FotoSlate 4.0 nabízí operace Undo/Redo. Jednotlivé stránky navíc můžete kopírovat a vkládat na jiné místo v tiskové sestavě.


ACD FotoSlate 4.0 - jen velmi skromná ukázka z mnoha set tiskových šablon dodávaných s programem


ACD FotoSlate 4.0 - průvodci různých druhů tiskových sestav, které nabízí verze 4.0


ACD FotoSlate 4.0 - vlastnosti grafických objektů umožňují aplikovat na obrázek nebo fotografii například různé ořezové tvary včetně eventuálního stínu u okrajů


ACD FotoSlate 4.0 - obrázky a fotografie lze jednoduše upravit přímo v prostředí FotoSlate

Další zajímavou novinkou je integrace státních svátků a výročí do průvodce určeného na tvorbu kalendářů. Svátky se podle zvolené země automaticky přidají do příslušných dnů, bohužel svátky a výročí pro Českou republiku FotoSlate 4.0 standardně nenabízí. Každý kalendář si ale můžete ještě dodatečně upravit a přidat do něj různé speciální výročí - například narozeniny, připomínky na různé dopředu známé akce, komentáře k vybraným dnům apod. Vkládání textových popisek nyní usnadňuje zapamatování naposledy použitého písma, které tak konečně nemusíte ve FotoSlate vybírat neustále znovu. Exportní funkce programu rozšiřuje možnost ukládání celé tiskové sestavy v podobě PDF dokumentu s volitelným rozlišením.

Seznam novinek je u konce a zbývá už jen závěrečné zhodnocení možností a ceny programu. ACD FotoSlate 4.0 bezesporu patří k nejkvalitnějším a nejkomfortněji vybaveným tiskovým programům určeným pro tisk obrázků a fotografií v nejrůznějších podobách. V oblasti tvorby tiskových sestav FotoSlate konkuruje jen velmi málo programů, které buď nestačí cenou nebo zdaleka nenabízí srovnatelné funkce pro editaci tiskové šablony, úpravy obrázků přímo v programu či různé doplňkové funkce realizované především formou snadno pochopitelných průvodců. Cena "nového" programu je navíc hodně sympatická, dvoutřetinová cena za update se mi ale na druhou stranu zdá dost vysoká. Pokud tedy potřebujete program typu FotoSlate, stáhněte a otestujte si zkušební verzi programu.


ACD FotoSlate 4.0 - nová verze WYSIWYG editoru tiskových šablon


ACD FotoSlate 4.0 - další z výrazně vylepšených průvodců slouží k tvorbě kalendářů


ACD FotoSlate 4.0 - další ze sekcí průvodce tvorby kalendářem obsahujícím vybranou fotografii


ACD FotoSlate 4.0 - jednou z novinek je možnost uložit celou tiskovou sestavu ve formátu PDF v různém rozlišení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: