AbiWord: zajímavý textový procesor zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

AbiWord: zajímavý textový procesor zdarma

sw software

19. října 2005, 00.00 | Základní i pokročilé funkce textového procesoru, použitelné ve všech hlavních operačních
systémech a s plnou podporu českého jazyka. Takové jsou hlavní přednosti open source
textového procesoru AbiWord, který bychom rádi přiblížili v této recenzi.

Textový procesor je jedním ze základních nástrojů publikačního průmyslu. V případě profesionálního zpracování (předtisková příprava) slouží coby prostředek pro přípravu podkladů k sazbě, v kancelářích, domácnostech a i dalších oblastech pak jako koncový publikační nástroj, jehož výstup směřuje na stolní tiskárnu nebo také (stále častěji) i na Web, někdy pak rovněž do tiskárny, což ovšem není právě šťastné (nedokonalá typografie, problémy s CMYK výstupem aj.). Ale ať už jsou vlastnosti textových procesorů jakkoli zaostávající za profesionálními publikačními aplikacemi, neobejde se bez nich v oblasti publikování prakticky nikdo.

Dominantním produktem daného typu je dnes Microsoft Word. Tomu se snaží konkurovat řada produktů, přičemž stále zajímavější jsou ty alternativy, jež jsou k dispozici zcela zdarma. Na stále vyšší úrovni je takto zejména Writer, dodávaný coby součást OpenOffice. Pro ty, kdo nepotřebují, nebo nemohou kvůli zpracování textu, sahat po komplexním kancelářském balíku, je zde pak velmi zajímavou alternativou produkt AbiWord, na který bychom se rádi blíže podívali v této recenzi.

Základní přiblížení

AbiWord je řešením typu open source, vyvíjeným primárně na platformě Linux. K dispozici jsou nicméně jeho porty i pro další hlavní platformy, tedy Windows (95 a vyšší) a Macintosh (Mac OS X 10.2 a vyšší). My jsme pracovali s nejnovější (2.4.1) Windows verzí, na které nás zaujala především hardwarová nenáročnost (stačí procesor 486 a 16 MB RAM, takovýto hardware jsme nicméně k testování neměli, instalační soubor o objemu cca 5,3 MB je každopádně ve srovnání s instalací Wordu či OpenOffice skutečně miniaturní), přehlédnout jsme ovšem nemohli i občasné pády aplikace. To, co je každopádně velkým plusem AbiWordu, je jeho multijazyčnost: na úrovni rozhraní a rovněž zpracování textu (dělení, pravopis) podporuje řadu jazyků, češtinu z toho nevyjímaje. Česká lokalizace nám takto přišla poměrně povedená, "standardní", v některých dialozích se nicméně dalo narazit na původní anglické termíny.

abiword1f.jpg

Rozhraní AbiWordu

Zajímavá je na AbiWordu možnost rozšiřování pomocí pluginů (opět jedna z vlastností, které jsou dnes pro výrobce textových procesorů prakticky povinné). K dispozici je takto řada rozšíření, vztahujících se zejména k importu/exportu a dále nejrůznějším funkcím pro zpracování obsahu (viz dále). A bez zajímavosti není ani interní dokumentový formát: ten je totiž napsán v XML, což zaručuje možnost snadného vývoje dalších zpracovávacích nástrojů a poměrně spolehlivou archivaci.

Rozhraní

Obdobně jako jiné produkty daného typu i AbiWord svým rozhraním poměrně důsledně napodobuje Microsoft Word. Práce je tedy založena na nabídkách, nástrojových panelech, dialozích a klávesových zkratkách, které budou uživateli Wordu (nebo kteréhokoli jeho současného konkurenta) zcela zřejmé. K dispozici jsou různé typy pohledu na dokument (normální rozvržení, tiskový náhled, Web), systém pravítek, zobrazení neviditelných znaků aj.

Nástroje pro text a grafiku

Přibližovat na tomto místě podrobněji schopnosti AbiWordu pro práci s textem a grafikou by bylo zcela samoúčelné. V podstatě takto stačí říci, že uživatel má k dispozici prakticky všechny nástroje, jaké jsou pro daný typ aplikací obvyklé. K dispozici je tedy formátování na bázi odstavcových a znakových stylů, poskytovány jsou nástroje pro tabulky či různé typy výčtů. Dokument může mít i více sloupců, plně editovatelné jsou záhlaví a zápatí, nabízí se i možnost využití patních či koncových poznámek. Pro preciznější "typografii" lze využít textové rámečky, dále se nabízí možnosti využití různých proměnných (polí) či hypertexových odkazů. Dokument může být i vícejazyčný (viz zmínka výše), mimo odpovídající podpory dělení je možno využít i změnu směru psaní (zprava doleva). K dispozici pak jsou standardní nástroje pro kontrolu pravopisu (včetně automatického zvýrazňování překlepů v textu) a také třeba revize, u anglické verze lze využít i grammar checker.

abiword2f.jpg

Dialog pro editaci odstavcového stylu

Poměrně slušné jsou v AbiWordu možnosti práce s obrázky v různých formátech (JPEG, PNG, GIF aj.). Po vložení lze různorodým způsobem nastavit způsob jejich zobrazení i umístění v textu, včetně ukotvení či obtékání. Poskytována je i skromně vybavená knihovna klipartů. Návrh dokumentu je možno založit na šabloně, přičemž s produktem je dodáváno několik ukázkových.

abiword4f.jpg

Nastavení vlastností obrázku

Další prostředky

AbiWord disponuje rovněž poměrně výkonným editorem rovnic, který ovšem neposkytuje WYSIWYG prostředí, ale možnost přímého zápisu matematického výrazu pomocí syntaxe LaTeXu či MathML. K dispozici je i funkce hromadné korespondence, fungující na bázi sloučení šablony a dat v různých formátech (XML, text s oddělovači), přičemž odpovídající nástroje dovolují takto AbiWord použít i v dávkovém módu při možnosti generovat dokumenty ve všech formátech, jež AbiWord podporuje. Využít lze dále i skriptování, mnoho informací o této vlastnosti jsme nicméně v nápovědě produktu nenalezli.

Již zmíněné externí moduly doplňují do prostředí AbiWordu řadu neotřelých funkcí využívajících zejména různé internetové služby. Konkrétně lze takto použít překlad výrazu pomocí služby BabelFish, vyhledání hesla ve Wikipedii či prohledání Webu pomocí Google.

abiword3f.jpg

Editace matematického výrazu

Import a export

Zásadní je v případě AbiWordu kompatibilita s dokumenty Microsoft Wordu, tedy DOC a RTF. Zde jsme při zběžných testech dosáhli "obvyklých" výsledků: o nějaké stoprocentní kompatibilitě nemůže být ani řeč, schopnost převodu zde stojí a padá se složitostí dokumentu, pro obvykle formátované, převážně textové dokumenty dopadl každopádně převod uspokojivě. Na velmi různorodé úrovni jsou pak další exportní a importní filtry, jež jsou k dispozici pro běžné i méně běžné dokumentové formáty. Poměrně slušné je takto zpracování (X)HTML pro webové publikování, načíst (či někdy i uložit) lze i XML formáty jako je DocBook, ve vývoji je takto podpora formátu OpenDocument, jež by se měl stát jakýmsi univerzálním standardem pro dokumenty kancelářských aplikací. To, co AbiWord v současnosti (narozdíl od zmíněného OpenOffice Writeru) postrádá, je export do PDF. Zde doporučuje vývojový tým sáhnout po různých bezplatných nástrojích pro tvorbu PDF (PDFCreator, Ghostscript, Pdf995 aj.).

Závěrem

AbiWord má sice ještě, co se funkcí a bohužel i stability týče, hodně co vylepšovat. Na druhou stranu se jedná o produkt zdarma, který je již dnes funkční, multiplatformní, nenáročný na hardware a průběžně vyvíjený i rozšiřovaný, takže svou perspektivu rozhodně má.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: