Škatule hejbejte se - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Vektory

Škatule hejbejte se

11. dubna 2000, 00.00 | Nástrojů a funkcí pro přesné rozmístění objektů v CorelDRAW existuje hned několik. V tomto článku si představíme poměrně málo využívanou funkci - Rozmístit, jež je součástí dialogu Zarovnat a rozmístit.

Když jsem psal článek Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?, netušil jsem, že bude mít nadprůměrnou návštěvnost. Osobně mě práce s vodícími linkami spíše zdržuje a hledám cesty, jak pro přesné zarovnávání a umisťování objektů využít ostatních funkcí CorelDRAW.

Asi nemá cenu příliš představovat první záložku dialogového okna Zarovnat a rozmístit (Align and Distribute) - tedy Zarovnat (Align). Patrně jej zná každý "zaučený" uživatel CorelDRAW, přičemž zkušený profesionál jeho vzhled ani nevnímá. Většinu příkazů pro zarovnání lze totiž spustit bez aktivace tohoto dialogového okna pomocí klávesových zkratek. Jen pro osvěžení: pro horizontální zarovnání jsou vyhrazená písmena L (left) - zarovnání vlevo, C (center) - na střed a R (right) - zarovnání vpravo. Vertikální zarovnání představuje T (top) - zarovnání nahoru, E (opět center, tentokrát ale podle druhého písmene) a B (bottom), pro zarovnání dolů. Jednoduché, snadno zapamatovatelné a hlavně rychlé a účinné. Dokonce stačí jen jeden prst, obligátní Ctrl+něco tady prostě odpadá. Zmáčknete jen požadované písmeno a je to v suchu. Pozn: toto platí až od verze 8, nižší verze klávesu Ctrl přece jenom vyžadují.

Dialogové okno Zarovnat a rozmístit

Prioritním cílem tohoto článku však nebylo opakování notoricky známých zkušeností, ale jak bylo dřív oblíbené říkat - popularizace funkcí méně využívaných, a přesto účinných. Pojďme tedy na druhou záložku dialogu Zarovnat a rozmístit, kterou není nic jiného, než Rozmístit (Distribute). Již název sám říká, že funkce zajišťuje přesné rozmístění požadovaných - označených objektů na pracovní ploše, podle kritérií zadaných volbami okna. Ty se nám oproti předcházející záložce rozrostly o dvě položky, jednu pro horizontální a jednu pro vertikální směr rozmisťování. Co znamenají volby Levé okraje (Left), Středy (Center) a ostatní? Odpověď je prostá: aplikujete-li rozmístění několika byť různě velkých objektů s volbou Levé okraje, budou po provedení příkazu vzdálenosti všech levých okrajů objektů od sebe přesně stejné. Zaškrtnete-li volbu Středy (Center), budou po rozmístění stejně vzdálené středy objektů, a tak můžeme pokračovat dál. Volba Mezery (Spacing) samozřejmě způsobí, že mezery mezi jednotlivými objekty budou jak jinak, než shodné velikosti.

Dialogové okno Zarovnat a rozmístit

Komu se zdá tento výklad poněkud krkolomný, tomu doporučuji zasednout ke svému kompjůtru, a vyzkoušet příkaz Rozmístit takříkajíc in natura. Pomocí tlačítka Náhled (Preview) můžete vesele experimentovat a prakticky zjistit, jak to vlastně funguje.

K čemu je to celé dobré pro praxi? Jednoduše řečeno - pro případy, kdy je třeba rozmístit více objektů mezi sebou. Na co bylo dříve nutné nejdříve plochu změřit, posléze rozpočítat mezery, a pak teprve objekty rozmístit, na to dnes stačí jedna jediná chytrá funkce. V praxi je to dobré třeba pro tvorbu nejrůznějších tabulek, kdy máme daný určitý prostor, do nějž je třeba vměstnat daný počet buněk. U kreseb techničtějšího charakteru vůbec využijete tuto funkci častěji, než u volné grafiky, a v úvodu zmíněné pomocné linky už nebude nutné tak často vytahovat na pomoc. Netvrdím, že nyní bude funkce Rozmístit u každého uživatele CorelDRAW v denní permanenci. Je však důležité vědět jaké jsou možnosti, aby v případě potřeby mohly být nasazené veškeré dostupné prostředky.

Další relevantní články:

Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky
Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
Potíže s vrstvami v CorelDRAW
Corelovsky hezky česky
CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
Creative Pack
CorelDRAW na plný plyn - 20+1 myších dvojkliků
CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory
Galleria Magica

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: