Adobe Illustrator 8.0CZ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Adobe Illustrator 8.0CZ

15. března 1999, 00.00 | Přinášíme první dojmy z poslední verze vektorového grafického programu společnosti Adobe. Čím nejvíce zaujala? A jak dopadla lokalizace?

Krabice Illustratopr 8 Jde o nejnovější verzi známého grafického vektorového programu. Už dříve bylo oznámeno několik novinek, které nová verze s sebou přinese, a musím říci, že firma Adobe slovo dodržela. Postupně se k nim dostaneme a samozřejmě to nejlepší si necháme na konec.

Hned při zapnutí jsem zažil příjemné překvapení. Ne sice veliké, ale přece. Když si vzpomenu, jak od jedné verze Illustratoru ke druhé je úvodní nahrávání programu stále zdlouhavější a zdlouhavější, obával jsem se nejhoršího. S trochou nadsázky už jsem se chystal, jak si během startování půjdu uvařit čaj. Nemusel jsem. Start sice není nikterak bleskový, ale oproti Illustratoru 7.0 je možná i trochu kratší.

Program Illustrator 8.0 umí pracovat s vrstvami stejně, jako Adobe Photoshop 5.0. Nová funkce umožňuje vrstvy z Illustratoru exportovat do vrstev pro Photoshop. Vyzkoušel jsem že to funguje ale ne dlouho, můj pokus nevyhnutelně skončil tvrdým resetem počítače, protože ten už na nic jiného nereagoval. Přišel jsem o kus napsaného textu, proto se mi celou akci vícekrát zkoušet nechtělo. Z potíží, spíše než firmu Adobe, podezřívám firmu Microsoft. Navíc i kdyby nakrásně byla chyba způsobena programem Photoshop, myslím si, že dobrý operační systém by si s tím měl poradit, trochu jinak než restartováním.

V krátkosti ještě k tradičním věcem. Illustrator má jako vždy editační prostředky nejlépe přístupné v oknech. Rozhodně vám doporučuji míti stále otevřené menu pro míchání barev, menu tloušťky čar a výplní, zarovnání či stop. Tyto najdete v nabídce Okna, nicméně další se skrývají i v jiných položkách. Například nastavování písma v menu Text, Znaky. Osobně vám doporučuji prohlédnout si nabídku stop. Ten kdo si dá práci s navržením vlastní stopy může dosáhnout lehce pozoruhodných výsledků. Kromě těchto ozdobných stop vám nový Illustrator konečně dovolí na libovolnou Bezierovskou křivku položit text.

Pracovní plocha

A co zbývá na závěr? Nástroj mřížka přechodů. I nadále můžete dělat kruhové a lineární přechody s libovolným počtem barev, avšak nyní se nám naskýtá další možnost. Pomocí nové funkce si můžete objekt rozřezat na menší kousky. Program podle jakéhosi algoritmu rozřezává předměty inteligentně, aby ušetřil práci i počet bodů. V těchto uzlových bodech pomocí bílé šipky zadáte uzlovým bodům jejich barvu. Program potom dopočítá barevné přechody mezi jednotlivými body.
Body můžete mazat a přidávat. Editovat jejich křivost a spojnice pomocí Beziérových tečen. Hnědožlutá šachovnice vznikla tak, že v každém druhém bodu byla zadána žlutá barva do hnědého objektu. Je to jen velice jednoduchá ukázka. Vězte, že tento nástroj je průkopnický a dává ilustrátorovi no rukou zcela nové možnosti.

Adobe Illustrator je kromě počítačů IBM PC s Windows tradičně dostupný i pro počítače Apple Macintosh. Programy jsou si na obou platformách velice podobné a není problém pro grafika volně mezi nimi přecházet. Další pozitivní vlastností je poměrně zdařilá lokalizace do češtiny. Jen snad ty drobné problémy s fonty, ale by se měli vyřešit.

Odborná spolupráce Zdeněk Trinkewitz, děkujeme.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: