Universal Maps Downloader 6.7 & Google Hybrid Maps Downloader 7.8: stahování a automatické spojování online map - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Universal Maps Downloader 6.7 & Google Hybrid Maps Downloader 7.8: stahování a automatické spojování online map

sw software

5. srpna 2011, 10.00 | Potřebujete si pro vlastní offline navigaci nebo pro soukromé tiskové účely stáhnout klasické nebo hybridní satelitní mapy včetně popisných názvů, které jsou jinak běžně dostupné pouze online na Internetu? Existuje několik programů pro Windows, které umí stahovat různé varianty mapových podkladů z Google Maps, Yahoo Maps, Microsoft VirtualEarth či OpenStreetMap a následně z nich sestaví velký obrázek.

Online mapové podklady se hodí pro celou řadu účelů, občas je ale dobré mít možnost stáhnout si větší kus klasické silniční či satelitní mapy například pro její pohodlnější vytištění nebo zkalibrování pro vhodnou navigaci. Větší výřezy map v detailnějším měřítku je z praktických důvodů téměř nemožné stahovat a ručně spojovat v grafickém editoru, naštěstí existuje několik aplikací, které stahování i spojování map zvládnou za vás.

Výsledné hotové bitmapové mapy ze stažených mapových podkladů pochopitelně budou obsahovat všechny případné vodoznaky či jiné ochranné grafické prvky a vzhledem k licenčním právům je většinou můžete použít pouze čistě pro soukromé účely a nikoliv pro jejich komerční tisk či jakékoliv jiné komerční účely. Jedinou výjimkou je volně šiřitelný systém OpenStreetMap, i jejich licence je však dost omezující a navíc členěná na více odlišně licencovaných (aplikačních a databázových) modulárních částí.

Universal Maps Downloader

Patrně nejuniverzálnějším programem pro Windows na stahování online map z různých zdrojů je Universal Maps Downloader (s cenou 60 USD), produkovaný pod víceméně anonymním adresou softonpc. Ovládání i používání programu je poněkud spartánské, svůj účel ale aplikace bez problémů plní. Google Street Maps, satelitní a terénní mapy Google Maps, satelitní a silniční mapy z Yahoo Maps, dále mapy z OpenStreetMap a silniční, satelitní i hybridní mapy Microsoft VirtualEarth. Pokud budete stahovat více map současně nebo větší plochu mapy, mohou vám jednotlivé servery na limitovanou dobu (většinou hodiny až celý den) zakázat stahování pro danou IP adresu.


Universal Maps Downloader 6.7 - výběr zdroje a typu mapových podkladů


Zjišťování zeměpisných souřadnic pro Universal Maps Downloader/Google Hybrid Maps Downloader

Trochu problematické se může zdát zadávání zeměpisných souřadnic, definujících pravoúhlý výběr plochy mapy libovolného místa na světě. GPS souřadnice si můžete snadno zjistit například na Mapy.cz či jiném mapovém systému nabízejícím měřeních ploch a měřicí funkce, podobné funkce umí i stejně známé Google Maps. Souřadnice můžete v Universal Maps Downloaderu konvertovat mezi úhlovým a desetinným systémem - například Mapy.cz umí zobrazit obojí a zjištěná čísla tak stačí jen do programu přepsat či eventuálně zkopírovat.

Po zadání souřadnic do programu si už jen zvolíte stupeň zvětšení/měřítko mapy a necháte program do vybraného adresáře projektu stáhnout jednotlivé mapové čtverce. K prohlížení celé stažené mapy (stále ještě dělené na jednotlivé čtverce) slouží utilita Map Viewer, kterou lze vyvolat přímo z prostředí Universal Maps Downloaderu. Další utilita Image Combiner poskládá z jednotlivých stažených dílků mapy bitmapový obrázek ve formátu BMP, se kterým pak můžete pracovat v libovolném grafickém editoru.

Pokud to s velikostí stahované mapy v kombinaci s jejím zvětšením přeženete (typicky třeba u map s rozlišením cca přes 28 000 x 28 000 bodů pro konfigurace s 8 GB RAM), může se stát, že výsledný prvotní BMP soubor se nevejde do paměti RAM a pro jeho dekódování a konverzi do jiného formátu pak budete muset použít nějakou speciální aplikaci.


Universal Maps Downloader 6.7 - stahování map v nastaveném stupni zvětšení


Universal Maps Downloader 6.7 - utilita pro automatické skládání map


Universal Maps Downloader 6.7 - jednoduchý prohlížeč stažených map s navigátorem plochy obrazu


Universal Maps Downloader 6.7 - zkombinovaná mapa OpenStreetMap

Google Hybrid Maps Downloader 7.8

Pro nás asi nejcennější mapové podklady s názvy ulic a dalšími popisnými informacemi (v překryvné vrstvě) Universal Maps Downloader stahovat neumí, což je ale zřejmě účel autorů programu. Pod jiným názvem a hlavičkou rovněž prakticky anonymní společnosti allallsoft je totiž k dispozici sada aplikací pro individuální stahování map (každá aplikace stojí cca 30 USD) z výše uvedených serverů.

Google Hybrid Maps Downloader má shodné ovládání i většinu funkcí Universal Maps Downloaderu, na ale rozdíl od něj stahovat hybridní satelitní mapy z Google Maps s již zmíněnými překryvnými informacemi. Na rozdíl od Mapy.cz pokrývají hybridní mapy Google Maps celý svět a mají i (většinou) detailní fotomapy Evropy, což můžete využít třeba pro stažení "oblastních" map na dovolenou či obecně vzato pohodlné prohlížení většího úseku mapy jako obrázek.


Google Hybrid Maps Downloader 7.8 - automatické stahování hybridních satelitních map z Google Maps

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: