Synology DiskStation Manager 3.2: nejen domácí mediální server - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Synology DiskStation Manager 3.2: nejen domácí mediální server

14. října 2011, 00.00 | Unikátní operační systém produktové řady NAS serverů Synology nabízí již nějakou dobu nejen multitasking úloh, ale také velký počet funkcí pro monitoring systému, sdílení souborů, zálohování a dálkovou správu dat. NAS servery Synology mimo jiné obsahují i funkce domácího multimediálního centra, realizovaného prostřednictvím několika serverových aplikací a služeb.

DiskStation Manager je operační systém NAS disků značky Synology, které patří mezi nejzajímavější úsporná serverová řešení pro domácí i firemní zálohování dat. Mezi práci s daty NAS serverů Synology patří mimo jiné také poměrně rozsáhlá podpora multimediálních funkcí ve formě DLNA/UPnP serveru a několika speciálních služeb, v rámci kterých lze z NAS disku přehrávat na vzdálených zařízeních hudbu, video či prohlížet obrázky.

Prostředí DiskStation Manageru

Unikátní grafické prostředí DiskStation Manageru 3.2 s uživatelsky přizpůsobitelnou plochou a především s podporou multitaskingu (například pro kopírování dat či indexování multimediálních souborů) je patrně největším vizuálním lákadlem všech novějších NAS produktů Synology. Multitasking umožňuje přepínání aplikací v prostředí webového prohlížeče, díky HTML5 a CSS3 lze navíc soubory z úložiště snadno přetahovat z prohlížeče do počítače a aplikací.

DSM 3.2 v sobě aktuálně skrývá snad všechny myslitelné síťové služby včetně dálkové správy, jednotlivé funkce serveru lze navíc dále rozšířit instalací dostupných balíčků například pro WordPress, VPN Server, Mail Station, Directory Server aj. Mezi velmi zajímavé funkce DSM 3.2 patří i podpora mobilních zařízení s iOS a Androidem, ze kterých můžete NAS server monitorovat, ovládat a používat jeho speciální funkce například včetně stahování a tisku souborů přes technologie AirPrint a Google Cloud Print.

I když je primární funkcí všech NAS serverů Synology ukládání a zálohování dat včetně synchronizace sdílených složek, díky DiskStation Manageru lze využívat i celou řadu multimediálních funkcí, které jsou hlavním tématem tohoto článku.
Synology DiskStation Manager 3.2 - nabídka základních funkcí NAS serveru a (uživatelem upravitelná) pracovní plocha DSM 3.2

Mediální služby

V prostředí operačního systému NAS serverů/disků Synology může na pozadí běžet hned několik multimediálních služeb, jejichž úkolem je především zpřístupnění a sdílení digitálních fotografií, videa a zvukových nahrávek s koncovými klienty v lokální (většinou domácí) či internetové síti.

V případě distribuce videa, hudby a obrázků pracuje NAS disk Synology v podstatě jako běžný server, na který se mohou napojovat libovolný klienti včetně TV přijímačů, Windows Media Playeru, různé síťové a hudební přehrávače a také mobilní zařízení. Hodně zajímavá je třeba aplikace PlugPlayer pro iPhone, jejímž prostřednictvím můžete mimo přehrávání mediálních dat na iPhonu také částečně ovládat distribuci videa, hudby a fotek na jiné cílové zařízení fungující na pozici rendereru.
Synology DiskStation Manager 3.2 - aktivace mediálního serveru a jeho transkodérů


Synology DiskStation Manager 3.2 - souhrnný přehled spuštěných/aktivních služeb NAS serveru

Mediální server v Synology DSM 3.2 umí transkódovat několik typů souborů, počítejte však s vyššími nároky na CPU daného typu serverového zařízení – HD video díky nárokům na CPU transkódovat nelze a musí s ním tedy poradit samotný koncový klient. Indexování položek multimediálních souborů uložených na NAS serveru Synology probíhá samozřejmě na pozadí jako samostatná úloha, kterou máte možnost pozastavit či odložit na pozdější dobu.

Vyjma sdílení a distribuce příslušných typů souborů ke klientským zařízením s podporou DLNA a UPnP se v případě DSM 3.2 jedná se o služby Photo Station a Audio Station, které fungují jako samostatně ovládané serverové služby.
Synology DiskStation Manager 3.2 - přehrávání multimediálního obsahu z NAS (DLNA/UPnP) serveru na DLNA kompatibilní TV a ve Windows Media Playeru

Synology DiskStation Manager 3.2 - jedna z volitelných komerčních aplikací (PlugPlayer) pro zobrazování fotografií a přehrávání multimediálního obsahu z NAS serveru či jiných DLNA/UPnP kompatibilních mediálních serverů

Audio Station

Audio Station vypadá podobně jako iTunes (včetně zobrazovaných přebalů alb) a jeho vestavěný přehrávač multimédií. Služba využívá technologii AJAX a umožňuje poslouchat zvukové nahrávky respektive hudbu uloženou v playlistech a knihovně.

Alba a zvukové soubory v Audio Station sdílí NAS server přes DLNA/UPnP a je tedy možné k souborům přistupovat i třeba z TV přijímačů, síťových a různých mobilních přehrávačů. Hudbu je tedy možné v Audio Station poslouchat přímo v prostředí webového prohlížeče nebo z mobilního (či jiného vhodného) zařízení, a to ze souborů uložených v NAS úložišti, jiných DLNA/UPnP mediálních serverů, nebo i z internetových rádií.

Synology ke svým zařízením volitelně dodává speciální USB audio adaptér pro připojení Hi-Fi reproduktorů či reproduktorů s technologií AirPlay. Rovněž volitelný je dálkový ovladač Synology Remote, umožňující „dálkové“ přepínání skladeb.


Synology DiskStation Manager 3.2 - služba Audio Station a některé její nastavení včetně zapnutí podpory iTunes serveru

Photo Station

Photo Station je další ze serverových služeb integrovaných do DiskStation Manageru. Služba slouží ke sdílení fotografií, video nahrávek a také blogu přes Internet, konkrétně třeba fotografií na servery Facebook, Twitter, Plurk a Blog It. Fotoalba lze v Photo Station jednoduše katalogizovat, vizuálně přidávat ke snímkům zeměpisné pozice (přes Google Maps) a následně fotky publikovat na blogu či dalších zmíněných sociálních sítích, nebo je nechat NAS serverem prezentovat a sdílet ostatním uživatelům.

Synology DiskStation Manager 3.2 dále může v lokální síti pracovat i jako iTunes server a sdílet hudbu pro příslušná kompatibilní zařízení. Stejně jako v případě Audio Station stačí jen službu zapnout a následně můžete využívat aplikaci iTunes na Windows, Mac OS X či na zařízeních s iOS.


Synology DiskStation Manager 3.2 - nová verze Photo Station a nastavení vlastností služby

Online demoverze DSM

Uvedené služby a funkce DiskStation Manageru jsou jen malou sbírkou toho, co všechno DSM umí. Podrobný popis jednotlivých funkcí DSM (v češtině i v jiných jazycích) najdete přímo na webových stránkách společnosti Synology, kde je i online demo DiskStation Manageru včetně testovacího mediálního obsahu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: