Recenze: Týden s iPadem 2 - pekelně rychlá placka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



testovaci

Recenze: Týden s iPadem 2 - pekelně rychlá placka

iPad 2

6. dubna 2011, 00.00 | iPad 2 se začal v USA prodávat 11. března a u nás v pátek 25. března 2011. Podle dostupných informací byl u oficiálních prodejců vyprodaný už tentýž den a množství určené v první etapě pro tuzemský trh se nejspíš pohybovalo jen ve stovkách kusů. Po týdnu intenzivního testování a porovnávání s prvním iPadem si už můžeme udělat na novinku názor.

Co budeme potřebovat? Jako obvykle CINEMU 4D, to je jasné, ale co se týká vybavení dalších modulů? Klíčové pro nás bude, zda vlastníme, či nikoliv, nástroje modulu MoGraph. Ne že by to bez něj nešlo, určitě šlo a vlastně i poměrně efektivně, ale prostě já mám objekt Klonování velmi rád a používám jej vlastně každý den. Nechápu, že není ve verzi Prime.

Pokud ale MoGraph nevlastníte, nezoufejte. Budete jen muset použít příkaz Klonování a vše bude pracnější, ale zvládnout se to dá...

Co je obsahem, na co narazíme

01

I v rámci tohoto návodu narazíme na značné množství technik. Bude to jako takový malý obchoďák, nebo jako japonské jídlo. Malé porce, ale tolik chodů...

Začneme křivku Vzorec. To je speciální křivka, která je řízena pomocí vzorce zadaného uživatelem. Ve výchozím stavu je v této křivce zadán vzorec sinusové křivky. Zároveň jsou zde hodnoty počátku a konce, a také hodnota segmentace křivky. Bylo by vhodné si vše nějak automatizovat. Zejména to, aby byla křivka zadána pravidelně, měla vhodně umístěné segmenty a tak dále...

Jak na to? Samozřejmě využijeme vlastnost XPresso, kterou budeme řídit jak hodnotu počátku, tak konce křivky. V závislosti na její délce je nutné upravit segmentaci, protože ta je jinak fixní. XPresso bude velmi jednoduché, ale zároveň účinné. To mohu slíbit.

Jakmile bude připravena dostatečně dlouhá křivka, můžeme vytvořit její kopii s posunem tvaru (aby tvořila navazující řadu tkaniny) a následně vše rozmístíme pomocí MoGraph. A zase, aby bylo vše snazší, použijeme XPresso, které nám vše zařídí (správné rozestupy a podobně).

Jelikož je naším cílem opravdu triviální síto, můžeme si vytvořit pouhopouhou instanci a tu vhodně natočit, případně umístit.

Abychom mohli výslednou strukturu použít jako cestu následujícího protažení, je nutné si vše automaticky spojit. K tomu nám slouží objekt „Spojovací objekt“.

Co dále? Musíme použít jednoduché protažení po křivce, tedy Protažení NURBS, vytvořit nějaký profil a výsledek je na světě.

Zbývá vlastně poslední úloha, deformace křivky na požadovaný tvar. Není v tomto případě nic snazšího, než si připravit objekt, na který můžeme tvar umístit. Tento objekt potřebuje korektní UV mapu reprezentující co nejlépe vzájemné velikosti jednotlivých polygonů objektu, aby byla případná deformace tvaru přirozená. Můžete sice namítnout, že bychom to mohli vyřešit i deformátorem (obalení a nebo zakulacení), ale my hledáme obecný postup použitelný na jakýkoliv tvar, ne jen specializované řešení. Tedy připravíme si výsledný tvar v modelu, vytvoříme UV mapu a následně opravdu použijeme deformátor. Bez toho to ostatně ani nejde. Jenže deformátor maličko odlišný, než byste očekávali. Je jím totiž objekt Povrch.

03

Aplikujeme deformátor jen na Spojovací objekt, respektive převedený objekt křivky, a to proto, že chceme deformovat pouze cesty, nikoliv výsledný tvar. Smažeme body, co nejsou potřeba, a můžeme opět vše převést (pro vyšší rychlost v editoru) a aplikovat Protažení NURBS. Jsme hotovi. Opravdu věrný model je na světě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: