Průvodce výukovými kurzy pro grafiku a VFX (1. část) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Průvodce výukovými kurzy pro grafiku a VFX (1. část)

27. září 2011, 00.00 | Jste začínající digitální umělci a chcete se naučit pracovat se svým oblíbeným programem? Toužíte prohloubit softwarové znalosti a vytříbit tvůrčí techniku? Anebo prostě jenom chcete sledovat tréninková videa od skutečných profesionálů? Zde je první díl seznamu výukových kurzů, které vám dozajista pomohou...

Poté, co se mi na mailu nezávisle na sobě sešlo několik žádostí o článek s tematikou VFX výukových videí, rozhodl jsem se již déle neváhat a dát se do práce. Čím více se totiž lidé dozvídají o tom, jak probíhá proces tvorby filmů, her a reklamních videí, tím častěji touží také se naučit všechny ty lákavé disciplíny. A ať už jde o concept art, matte painting, 3d či compositing, dříve či později si většina tuzemských zájemců uvědomí, že škol, které v naší republice podobná témata učí, je zoufale málo... a začnou svoji pozornost obracet jinam. Internet je naštěstí věcička, kde se dají najít veškeré odpovědi a skutečně kvalitních materiálů je habaděj. Stačí se jen naučit anglicky a chvíli hledat na Googlu... anebo ještě lépe – přečíst si tento dvoudílný článek.

Věnovat se zde budeme skutečně profesionálním výukovým programům, takovým, které sice nepořídíte zadarmo, finance do nich vložené se však bezpochyby vyplatí.

The Gnomon Workshop

The Gnomon Worskhop na svých stránkách uvádí, že zaujímá vedoucí pozici v profesionální tréninku pro umělce ze zábavní a designové oblasti – a z vlastních zkušeností mohu toto tvrzení pouze potvrdit. Tento dlouholetý program, který vznikl v roce 2000 jako náhrada pro ty, kteří se nemohli účastnit výuky na prestižní The Gnomon School of Visual Effects v Kalifornii, má pod palcem Alex Alvarez, VFX guru (pracoval např. jako creature designer na Avatarovi, Star Treku či Green Lantern) a otec celé myšlenky digitálních tutoriálů.

The Gnomon Workshop nabízí nesmírné množství titulů snad ze všech možných oblastí zábavního průmyslu – ruční kresbou počínaje, tvorbou 3d charakterů konče – a každé DVD přitom obsahuje tolik informací, že vám jedno zhlédnutí rozhodně nebude stačit. V jejich knihovně naleznete DVD od lidí z firem jako ILM, Blizzard Entertainment, Blur Studios a mnoha dalších světoznámých značek. Ceny jsou sice o trochu vyšší, běžné Gnomon DVD získáte za cenu okolo 1 200, na druhou stranu je to však srovnatelné s jakoukoliv dnešní hrou či dvěma Blu-ray filmy. Všechny tituly, které jsem od TGW zatím pořídil, mě navíc nadchly, ani jednou nenudily a mohu potvrdit, že získané vědomosti jejich cenu hravě vynahradí.

vfxdvd_1f.jpg

Obtížnost těchto DVD sahá od těch pro začátečníky (Introduction to...) po tituly určené pro kované profesionály, která se se základy nezdržují a rovnou vysvětlují pokročilé techniky a fígle. Každý rok v únoru se pak konají tzv. Gnomon Master Classes, lekce od těch nejlepších z nejlepších, které můžete buď sledovat online či později zakoupit jako samostatné tituly. K tomu navíc na webu najdete i tzv. Freebies, tutoriály pro jejichž zhlédnutí se stačí registrovat. Gnomon má tuhou konkurenci, pozici krále výukových DVD však jen tak nepustí...

Website: http://www.thegnomonworkshop.com/

Digital Tutors

Project Digital Tutors se dá s klidem označit za největší konkurenci The Gnomon Workshop. Vlastní největší knihovnu výukových titulů na světě, ve které najdete doslova tisíce tutoriálů, jež se zaměřují na práci s nepřeberným množstvím aplikací. Každý měsíc navíc vydává nové a nutno dodat, že jejich kvalita neustále roste. Pro začínající umělce je DT splněným snem, neboť všechna DVD jsou určena spíše pro ně – nižší, střední, maximálně však mírně pokročilé tvůrce.

DT navíc nabízí skvělé ceny. Nenakupujete jednotlivé tituly, nýbrž Subscription Plans, jakési předplatné, které vám na určité období zpřístupní neomezený počet tréninkových lekcí z DT knihovny. Základní cena na měsíc činí 45 dolarů a mohu potvrdit, že vzhledem k tomu, co všechno je v DT programu k nalezení, je tato částka víceméně k smíchu. Roční předplatné pak získáte za necelých 400 dolarů. Myslíte-li to tedy se svým vzděláváním vážně, rozhodně vám doporučuji sáhnout do peněženky o něco hlouběji.

vfxdvd_2f.jpg

Jako zápor shledávám na DT jediné dvě věci – přičemž se může jednat jen o můj osobní dojem. Zaprvé, vzhledem k tomu, jak nesmírně je knihovna rozsáhlá, člověk tak nějak neví kam dřív skočit. Předtím, než začnete s DT výukou, proto doporučuji ujasnit si, čemu přesně se chcete věnovat. Pokusíte-li se naučit všechno najednou, brzy zjistíte, že toho dohromady moc nevíte a že vaše předplatné vypršelo. Druhou „chybou“ je pak obecná rozvleklost jednotlivých lekcí – u některých titulů vysvětlují vyučující příliš mnoho detailů, příliš pomalu, s příliš nezáživnou intonací hlasu. Tato tendence však s novými tituly mizí a musím uznat, že v DT se snaží seč můžou, aby se nejenom kvantitou ale i kvalitou dotáhli na TGW.

Website: http://www.digitaltutors.com/

EAT 3D

Tento jen pár let starý výukový program si již svými prvními DVD získal srdce mnoha studentů. Jediné, co mě ve spojitosti s jejich DVD napadá, je přívlastek „krásná“. Projekty, které s jejich pomocí vytvoříte, jsou lákavé již na první pohled a výsledky se vyrovnají dílům skutečných mistrů. Vše je přehledně uspořádáno a zabaleno do velmi hezkého kabátku. Mnohem důležitější však je, že nenabízejí jen nablýskanou fasádu, ale i velice kvalitní výuku.

Eat 3D vlastní pravděpodobně nejlepší tituly zaměřené na tvorbu v herním Unreal editoru, od úvodu, přes tvorbu prostředí, next-gen texturování, svícení až po skriptování. Stejně dobře pak uvádí do programu 3DS Max a především do aplikace Zbrush. Musím se přiznat, že jejich ZBrush Hard Surface Techniques jsou jedním z nejlepších výukových titulů, které jsem kdy pořídil – co se týká obsahu i rozsáhlosti.

vfxdvd_3f.jpg

Škoda, že knihovna Eat3D toho nenabízí mnoho... co však mají, to stojí zato. Jejich ceny se pohybují okolo 60 dolarů za kus, což je stále velmi dobré, vzhledem k tomu, kolik vědomostí v balíčku obdržíte. Tato firma má rozhodně velkou budoucnost.

Website: http://eat3d.com/

3D Motive

3D Motive se dá popsat jako směska Digital Tutors a Eat 3D. Jejich tituly jsou také velmi „pěkné“, lekce jsou hodnotné, knihovna nevelká, zato však nabízejí Subscription plány jen od 22 dolarů na měsíc. Tutoriály jsou šířeny digitální cestou, formou HD streamování a obsahují přiměřeně dlouhé lekce se spoustou informací a hezkých výsledků. Výuka se bohužel zaměřuje pouze na 3ds Max, Unreal Engine, Photoshop a nově i Mayu, přičemž cílovou skupinou jsou spíše začátečníci a mírně až středně pokročilí.

Je vidět, že 3D Motive bere své tituly vážně a vkládá do nich velkou porci námahy. Koupě předplatného se vám vyplatí, chcete-li se věnovat Unreal enginu, pořídit velmi pěkný úvod do modelování v 3ds Maxu a Maye, popřípadě se naučit dobře texturovat ve Photoshopu. Zatím však napjatě čekám, jak bude společnost svoji knihovnu dále rozšiřovat...

vfxdvd_4f.jpg

Website: http://3dmotive.com/

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

3d renders

Autor: Emily Žena

Založeno: 14.03.2016, 21:32
Odpovědí: 0

Nice work! Maybe someone looking for 3d render service for architects and designers. I found good one - archicgi.com.

Odpovědět na příspěvek

3d renders

Autor: Emily Žena

Založeno: 15.03.2016, 12:17
Odpovědí: 0

Nice work! Here found good service for interior designers. Share link http://www.archicgi.com/

Odpovědět na příspěvek

3d renders

Autor: Emily Žena

Založeno: 15.03.2016, 19:48
Odpovědí: 0

Good article! Here found good service for interior designers. Share link http://www.archicgi.com/

Odpovědět na příspěvek

http://ufo3d.com

Autor: ufo3d Muž

Založeno: 02.11.2016, 15:39
Odpovědí: 0

Excellent work!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: