Phase One Media Pro 1: staronový profesionální organizér fotografií a RAW snímků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Phase One Media Pro 1: staronový profesionální organizér fotografií a RAW snímků

10. června 2011, 00.00 | Kdysi poměrně známý organizér iView MediaPro a posléze Microsoft Expression Media se opět objevil na scéně v nové verzi, avšak již nikoliv v produkci Microsoftu, nýbrž trochu překvapivě pod hlavičkou společnosti Phase One. Organizér dostal nové pracovní prostředí, obsahuje velké množství funkcí pro práci s metadaty a mimo jiné nově nabízí volitelný engine pro rendering RAW snímků převzatý ze špičkového editoru digitálních fotografií Capture One.

Společnost Microsoft si díky svým nepopiratelným úspěchům s Windows, Office a různým vývojářským nástrojům může na softwarovém trhu dovolit prakticky cokoliv, takže zakoupit a následně pomalu pohřbít jeden z velmi nadějných projektů organizérů digitálních fotografií je pro ni zanedbatelná maličkost.

Mám na mysli manažer digitálních snímků iView MediaPro, který původně existoval ve verzích pro Windows a Mac OS X a který Microsoft v roce 2006 odkoupil a společně s dalšími zakoupenými produkty začlenil do své produktové řady Expression. Vývoj iView MediaPro přejmenovaného na Expression Media se poté dostal na vedlejší kolej až do stavu, kdy se Microsoft rozhodl se organizéru opět zbavit. Není ostatně divu, neboť do současné produktové řady Expression a Expression Studia s nástroji pro vývoj webových stránek a webových aplikací s multimediálním obsahem organizér digitálních fotografií příliš nezapadá.

A teď už mnohem veselejší zprávy. iView MediaPro alias Expression Media získala do svého portfolia nástrojů pro zpracování digitálních fotografií dánská společnost Phase One , jejíž stěžejní produkt Capture One pro zpracování a úpravy RAW snímků i běžných JPEG či TIFF fotografií nyní vhodně doplňuje znovuoživený organizér Media Pro. Průvodní charakteristika Media Pro 1 zní: profesionální software pro správu fotografií, který umožňuje jednoduše prohlížet, organizovat, vyhledávat a sdílet digitální snímky a video soubory pořízené digitálními fotoaparáty. Jak si u Phase One poradili s implementací vlastních technologií do Media Pro 1 a co vlastně všechno manažer momentálně umí, se dozvíte v následujícím popisu programu.

Phase One Media Pro 1 je stejně jako původní verze iView MediaPro k dispozici ve verzích pro Windows i Mac OS X, cena programu je 139 EUR + DPH. Pro majitele předchozích verzí iView MediaPro a Microsoft Expression Media nabízí Phase One upgrade za 39 EUR + DPH. Komerční edici Media Pro doplňuje bezplatná aplikace Media Pro Reader (opět pro Windows a Mac OS X), který slouží k prohlížení a sdílení katalogů snímků vytvořených v Media Pro.


Phase One Media Pro 1 - prostředí manažeru s náhledy fotografií, volbami pro velikosti náhledů a kontextovým menu se základními manipulačními operacemi, hodnocením snímků a přidáváním barevných značek

Prostředí organizéru a systém katalogů

Grafické prostředí Media Pro 1 i ovládání celé aplikace bylo přepracováno podle „etalonu“ Phase One Capture One, přičemž byl sjednocen i vzhled pracovních palet a některých kontextových menu. S technologií načítání a zobrazovaní + renderingu RAW snímků si u Phase One poradili poměrně elegantně – v předvolbách manažeru si můžete zvolit, jaký engine chcete používat pro rendering RAW snímků, alternativou je přitom původní technologie Windows Imaging Component.


Phase One Media Pro 1 - nastavení pro dekódování RAW snímků


Phase One Media Pro 1 - nabídka pracovních panelů a dalších doplňkových funkcí aplikace

Media Pro 1 používá podobně jako třeba Adobe Photoshop Lightroom pro správu digitálních fotografií, videa a dalšího multimediálního či grafického obsahu systém katalogů, které lze snadno sdílet a manipulovat s jejich obsahem nezávisle na zdrojových snímcích. Obsah katalogů můžete vizuálně organizovat, porovnávat, třídit a upravovat včetně nejrůznějších EXIF či IPTC metadat, katalogy lze archivovat prakticky na libovolná datová média. Každý katalog může obsahovat až 128 000 souborů, což by mělo stačit i pro náročnější použití v oblasti větších fotostudií. Katalogy a jejich složky mohou mít přitom různé verze, které lze vytvořit jednoduchým zkopírováním katalogu do jiného umístění.


Phase One Media Pro 1 - detail nového kontextového menu správce snímků


Phase One Media Pro 1 - možnosti třídění zobrazení souborů

Obecnou výhodou hotových katalogů je offline způsob práce, kdy můžete všechny změny a úpravy metadat provádět bez nutnosti mít k dispozici zdrojové snímky a teprve poté změny synchronizovat s fyzickými soubory fotografií či jiných multimediálních souborů. Podobný výběr máte v předvolbách práce s metadaty, kde jsou k dispozici formáty IPTC Core, Phase One Media Pro a Adobe Photoshop CS.

Díky integraci Media Pro 1 s Capture One na bázi výměny metadat můžete pracovat s mediálními katalogy v obou uvedených aplikacích z produkce Phase One, přičemž Capture One je určený na zpracování JPEG, RAW atp. snímků a jeho vestavěný manažer souborů je podstatně jednodušší než sofistikovaná správa souborů a jejich metadat v Media Pro 1.


Phase One Media Pro 1 - možnosti pro import souborů do katalogu manažeru


Phase One Media Pro 1 - získání a zkopírování metadat ze souborů


Phase One Media Pro 1 - synchronizace poznámek v metadatech souborů


Phase One Media Pro 1 - volby pro export katalogů


Phase One Media Pro 1 - přesun obsahu katalogu


Phase One Media Pro 1 - předvolby aplikace


Phase One Media Pro 1 - v nabídkovém menu Action najdeme řadu užitečných funkcí


Phase One Media Pro 1 - v menu Make jsou sdruženy například funkce na tvorbu webových alb, slideshow a zálohování katalogů na optické médium

Organizace a porovnávání snímků

Import, katalogizace, třídění a vyhledávání snímků a dalších typů grafických či multimediálních souborů je v Media Pro 1 trochu podobná například Zoner Photo Studiu, a to včetně panelů a drag&drop manipulaci s klíčovými slovy a dalšími metadaty. Vizuální geotagging snímků na mapě bohužel Media Pro 1 nenabízí, z hlediska manipulace s metadaty je na tom ale velmi dobře.

Media Pro 1 podporuje přes sto formátů grafických, zvukových + video souborů a RAW formátů digitálních fotoaparátů, které jsou (předpokládám) shodné s importními možnostmi v Capture One. K dispozici máte rychlý náhledový systém s volitelnou velikostí, vzhledem a popiskami náhledů, dále celou řadu funkcí pro filtrování zobrazení souborů, jejich hodnocení, přidávání barevných značek a následný přesun či export metadat.

Vyhledávání souborů je možné podle mnoha kritérií, prohledávat lze přitom katalogy a soubory na libovolném datovém médiu včetně paměťových karet či optických médií, na které lze katalogy také zálohovat.


Phase One Media Pro 1 - práce s metadaty snímků

Snímky můžete vizuálně porovnávat v šikovné obdobě prosvětlovací desky Light Table (s podporou zobrazení na druhém monitoru), kde si můžete nechat v panelech zobrazit až šest snímků současně včetně jejich histogramů (velmi užitečná funkce!) a případných expozičních varování.

S pomocí předdefinovaných skriptů a akcí můžete realizovat různé konverzní operace (i pro zvukové záznamy a video), synchronizovat poznámky ke snímkům či jiným souborům, dávkově soubory přejmenovat, měnit datum jejich pořízení, extrahovat metadata a případně snímky odeslat do libovolné externí aplikace.
Phase One Media Pro 1 - funkce pro vizuální porovnávání snímků

Editace, publikování a tisk snímků

Možnosti úprav digitálních snímků přímo v Media Pro 1 jsou prakticky shodné s původním iView Media Pro/Expression Media. Natočit snímky, změnit jejich rozlišení a oříznout je můžete přímo v organizéru, pro další editační operace je nutné vyvolat plovoucí okno Image Editor, nebo se pro RAW snímky přepnout do Capture One a zde provést úpravy, které se pak včetně změněných metadat a dalších vlastností snímků automaticky přenesou do Media Pro.

V editoru pokročilých úprav přímo v Media Pro 1 můžete provádět několik transformací (perspektiva, zkosení či volné transformace jako v Adobe Photoshopu), redukovat šum ve fotografiích a upravovat barevné podání snímků s pomocí několika color processingových funkcí.

Mezi exportními a publikačními funkce Media Pro 1 najdeme tvorbu PDF katalogů snímků, export webových galérií, tvorbu a export slideshow se zvukovým doprovodem a volitelnými přechodovými efekty, dále tvorbu contact sheetů, export metadat v podobě XML datové struktury a také tiskové funkce se šablonami layoutů tiskových archů.
Phase One Media Pro 1 - vestavěný editor pro úpravy fotografií a dalších podporovaných grafických souborů
Phase One Media Pro 1 - tiskové funkce s možností výběru layoutu a doplňkových informací v hlavičce a patičce stránky


Phase One Media Pro 1 - konverzní funkce programu pro převod grafických souborů, zvukových záznamů a videa


Phase One Media Pro 1 - volby pro slideshow


Phase One Media Pro 1 - nastavení u tvorby HTML webových alb


Phase One Media Pro 1 - tvorba contact sheet náhledů


Phase One Media Pro 1 - tvorba PDF dokumentů


Phase One Media Pro 1 - výběr vlastností snímků u exportu textových metadat


Phase One Media Pro 1 - skripty umožňují například kopírovat klíčová slova snímků

Závěr

Pro uživatele Capture One je organizér Media Pro velmi dobrou volbou, jak se „zbavit“ nutnosti používat manažery snímků a multimediálního obsahu s jiným prostředím než má Capture One, další předností jsou pak možnosti práce s metadaty digitálních fotografií a velmi kvalitním katalogizačním systémem v Media Pro 1. Celkově je Media Pro 1 velmi dobrý organizér digitálních snímků s řadou doplňkových konverzních a publikačních funkcí, které mimo jiné umožňují připravit pro klienty například prezentaci sady snímků v podobě slideshow, webového alba či PDF dokumentu. V některých situacích jsou ovšem znát určité méně konvenční pracovní postupy původního iView MediaPro, který se stručně řečeno ubíral svou vlastní cestou práce s fotografiemi.

Pokud bude Phase One Media Pro dále intenzivně vyvíjet a přizpůsobí program ještě více potřebám uživatelů Capture One (což byl určitě předpoklad akvizice Expression Media od Microsoftu), vznikne velmi hodnotný systém správy, organizace a zpracování mediálního obsahu se zaměřením na digitální fotografie a RAW snímky. Ideální by samozřejmě bylo případné sloučení obou aplikací do jednoho programu, který by ale vzhledem k výsledné ceně nebyl zřejmě příliš konkurenceschopný. Současná nabídka dvou aplikací pro správu a editaci fotografií a RAW snímků je tedy logickým krokem Phase One k rozšíření svého „fotografického“ portfolia a vzhledem ke kvalitě obou aplikací si troufnu tvrdit, že je to dobře zvolená cesta.

30 denní zkušební verzi Media Pro 1 pro Windows a Mac OS X si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Phase One.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: