Lightworks 2010: netradiční profesionální video editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Lightworks 2010: netradiční profesionální video editor

24. října 2011, 00.00 | Editor videa s atypickým grafickým rozhraním, netradičními pracovními postupy a především s opravdu hodně odlišnou koncepcí ovládání formou nezávislých pracovních oken vyvíjí společnost EditShare pro Windows, Mac OS X a také pro Linux. Plná verze Lightworks bude k dispozici v listopadu, bezplatnou betaverzi editoru si však můžete stáhnout již dnes.

Společnost EditShare si se svým video editorem Lightworks zjevně neklade malé cíle, když hodlá koncem listopadu dokončit verzi Lightworks pro Windows a následně v prosinci pak verze pro Mac OS X a Linux.

Lightworks je profesionální NLE video editor s poměrně netradičním pracovním prostředím a velmi zajímavou cenou. Samotný editor bez speciálních importních/exportních pluginů je totiž ke stažení zdarma ve všech verzích pro Linux, Windows a Mac OS X, platit se bude pouze roční pronájem programu. Plná verze Lightworks pro Windows je naplánovaná na konec listopadu (zatím lze stáhnout betaverzi editoru), verze pro Mac OS X a Linux pak mají být oficiálně uvedeny těsně před letošními vánocemi.

Ceny ročních pronájmů Lightworks jsou relativně nízké – za komerční využívání editoru se bude platit 50 EUR ročně, pro výukové účely pak 25 EUR (ceny jsou bez volitelné placené firemní podpory). Každý registrovaný uživatel Lightworks automaticky získá bezplatné členství v Lightworks komunitě, ovšem s několika omezeními například v podobě přístupu k profesionálním kodekům aj., které budou dostupné pouze u placeného členství.

V placeném členství pro komerční i výukové účely lze využívat kodeky a formáty ProRes, Red R3D, DPX, AVC-Intra, XDCAM HD, XDCAM EX, AVCHD / H.264, IMX, Avid DNxHD (+ příplatek 45 EUR), pracovat s datovými projekty typů AAF (pro systémy Avid), OMF a EDL a sdílet projekty mezi více uživateli včetně nastavení práv pro jednotlivé operátory. Důležitou částí placeného členství je také jiný editor titulků s podporou GPU a náhledem výsledku v reálném čase, podpora 3D videa s příslušnými možnosti nastavení a kontroly výstupu na druhém monitoru, dále podpora specializovaného video hardware z produkce Matrox či Blackmagic Design, integrace Lightworks s EditShare Flow a bohatší možnosti exportu DVD a Blu-ray kompilací.


Lightworks 2010 v10.0.4 - uživatelské prostředí editoru s plovoucími okny a pracovními boxy


Lightworks 2010 v10.0.4 - Project Browser slouží k rychlému výběru a správě video projektů


Lightworks 2010 v10.0.4 - exportní funkce programu

Podpora profesionální kamer

Díky zaměření na studiové nasazení editoru se Lightworks zaměřuje především na profesionální video formáty, které používají filmové kamery, nicméně editor se samozřejmě nevyhýbá ani další běžným formátům jako je například systém kodeků QuickTime, AVI kontejner či AVCHD video z běžných HD kamkordérů.

S importem videa do editoru úzce souvisí první významná vlastnost editoru, kterou je možnost současně editovat libovolný počet zdrojů videa a zvuku a simultánně prohlížet výsledky na SDI kompatibilních zařízeních. Využití této funkce směřuje hlavně do oblasti vícenásobných záběrů natáčené scény z více kamer současně z různých pohledových úhlů.


Lightworks 2010 v10.0.4 - některé další informační, pracovní a pomocné panely editoru


Lightworks 2010 v10.0.4 - panel pro přidávání vstupních a výstupních zařízení

Prostředí Lightworks a hlavní funkce editoru

Grafické rozhraní Lightworks je opravdu unikátní, stejně jako nezávislé panely a pracovní okna, jejichž pozice lze libovolně přesouvat na ploše hlavního okna. GUI editoru „krásně“ plýtvá místem, při dostatečném rozlišení pracovní plochy je však přehledné a umožňuje uživateli například mít na obrazovce několik střihových oken a časových stop současně. Pracovní prostor lze v Lightworks rozdělit do jednotlivých Rooms neboli místností, s pomocí kterých lze rychle přepnout do zvoleného rozvržení jednotlivých panelů a oken.

Hlavní ikonkový toolbox nabízí rychlý přístup k funkcím pro nahrávání zvukových a video záznamů, importu souborů, vytvoření editační operace, vyhledávání souborů včetně prohledání obsahu editačních operací, manipulaci se zásobníkem souborů projektů, synchronizaci dat s výstupními zařízeními a dále například různé utility v podobě kalkulátoru, jednoduchého správce disků, grafických analyzátorů videa a zvukových stop a pochopitelně i různé exportní funkce.
Lightworks 2010 v10.0.4 - časová osa, náhled video projektu, pult pro manipulaci se zvukem a nabídka efektů


Lightworks 2010 v10.0.4 - výběr souborů pro jejich import do projektu


Lightworks 2010 v10.0.4 - nastavení vlastností projektu obsahuje i volby pro 3D video v různých formátech a specifikacích

Střih a efekty

Unikátní vlastností Lightworks je vícenásobný střih a variabilní zpracování video projektů, kdy můžete mít pro každý projekt vytvořeno více scén s různými vlastnostmi, které lze pak zkombinovat ve výsledném videu.
Časová osa podporuje u editačních operací všechny běžné formáty a snímkové frekvence včetně filmových 24 snímků/s a progresivních 50p formátů. Mezi jednotlivými střihy a osami můžete libovolně myší přetahovat jejich obsah, provádět několik typů trimování a výsledek pak sesynchronizovat s kamerou.

Všechny audio efekty a video efekty do rozlišení 2K pracují v Lightworks v reálném čase, některé efekty přitom využívají GPU akceleraci. Celková nabídka efektů je v Lightworks poměrně chudá, je ale třeba připomenout, že Lightworks není klasický efektový ani kompoziční systém, nýbrž NLE video editor zaměřený především na střih a zpracování obsahu natočených scén.
Lightworks 2010 v10.0.4 - detail panelu Audio Mix a jedna ze sekcí předvoleb editoru s nastavením klávesových zkratek


Lightworks 2010 v10.0.4 - zajímavě řešené vyhledávání obsahu v projektech

V podstatě jediné u video filtrů, co budete v Lightworks často provádět, jsou mimo klíčování pozadí také korekce barev a dalších obrazových parametrů videa, k čemuž je Lightworks vybavený poměrně dobře. Velký důraz je v Lightworks u efektů kladený na realtime operace pro SD, HD s filmová 2K rozlišení a také na klíčování video sekvencí obsahujících programem nabízené přechodové efekty a video filtry, jejichž vlastnosti můžete upravovat ve vizuálním editoru komponent filtrů. Efektové vrstvy se pak dají z Lightworks bez problémů exportovat do kompozičních systémů a zpět do editoru.

Různé klasické a především speciální efekty lze pak realizovat s pomocí externích pluginů, jejichž podpora je v Lightworks poměrně široká – využívat můžete pluginy pro aplikace zvučných jmen v čele s Adobe Premiere Pro, Digital Fusion, After Effects, Combustion, Titlemotion, Sapphire a také doplňky z produkce Boris FX.


Lightworks 2010 v10.0.4 - panel pro nahrávání videa a zvuku


Lightworks 2010 v10.0.4 - nastavení jedné z klíčovacích funkcí editoru ve zvolené časové ose


Lightworks 2010 v10.0.4 - vizuální editor modulárních efektů

Studiové příslušenství

Autoři Lightworks vyvíjí nejen software editoru, nýbrž nabízí i důležité hardwarové doplňky, bez kterých si nelze představit reálné využití programu ve studiových podmínkách. Jedná se především o upravenou „běžnou“ klávesnici (cena 115 EUR) s popiskami pro ovládání editoru a speciální samostatný ovládací prvek Lightworks Console s trochu astronomickou cenou 2 330 EUR, prostřednictvím kterého lze ovládat nejdůležitější funkce programu bez nutnosti používat myš, klávesnici či dotykový displej.

Závěr

Lightworks je rozhodně unikátní a svým způsobem revoluční NLE video editor, který na rozdíl od jiných profesionálních systémů pro editaci videa přináší odlišný systém „běžně zažitého“ ovládání i používání prakticky všech funkcí pro import, střih, korekce barev a další operace s videem formou nezávislých pracovních panelů a oken. Autoři programu mají i smělé plány do budoucna (viz vývojářská roadmap s plánovanými funkcemi editoru), mezi které patří vývoj verze pro Linux (pro který zatím v podstatě žádný běžně dostupný a současně výkonný editor videa neexistuje), zajímavá je pak i licenční politika formou ročního předplatného s volitelnou firemní podporou v několika cenových úrovních.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: