HyperSnap 7: dokonalé snímání oken a obrazovek ve Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

HyperSnap 7: dokonalé snímání oken a obrazovek ve Windows

sw software

15. srpna 2011, 11.00 | HyperSnap patří mezi profesionální screen capturingové nástroje a umí sejmout obsah prakticky libovolného okna či obrazovky Windows včetně snímků z her nebo okna přehrávaného videa. Sedmá stěžejní verze programu přináší nové pracovní prostředí ve stylu Ribbon UI, výrazně rozšířené funkce pro editaci screenshotů s podporou průhlednosti, ukládání PDF dokumentů, plugin pro Firefox a jiné užitečné inovace.

HyperSnap je známějším ze dvou vlajkových softwarových produktů společnosti Hyperionics, které ale svůj druhý hlavní program HyperCam prodala a soustředí se tedy nyní pouze na vývoj HyperSnapu. Specializované aplikace na snímání obsahu oken a obrazovek jsou samozřejmě nesrovnatelně dokonalejší než nativní funkce Print Screen ve Windows, ostatně právě HyperSnap je toho živým důkazem.

Za 40 USD získáte aktuální sedmou verzi HyperSnapu pro Windows, která nabízí kvalitní služby v oblasti screen capturingu, o kterých se ještě před několika lety uživatelům možná ani nezdálo. Jedná se nejen o pohodlné snímání obsahu téměř jakéhokoliv okna a obrazovky z Windows včetně her (platí pro technologii DirectX/Direct3D) a videa, nýbrž například i o integrovaný nástroj TextSnap na snímání a automatický převod textů na obrazovce do podoby editovatelného textu, nebo třeba o vestavěný grafické editor pro úpravy screenshotů.

Základní funkce programu

Nový grafické rozhraní HyperSnapu 7 ve stylu Ribbon UI je celkem praktické, neboť umožňuje přehledný přístup k jednotlivým pracovním sekcím, ve kterých se ukrývá celá řada zajímavých a užitečných funkcí. Primární pochopitelně stále zůstávají funkce pro pořízení screenshotu, který lze sejmout z obsahu libovolného okna, obrazovky, jejího výřezu, okna s videem a případně i třeba z vyznačené plochy obrazovky, nebo naopak celého obsahu oken/dokumentů ve webových prohlížečích a jiných aplikacích.


HyperSnap 7 - prostředí programu ve stylu Ribbon UI a doplňkovými volbami pro speciální druhy grabování obsahů oken a obrazovek

Sejmutí okna či obrazovky probíhá s pomocí uživatelem volitelných hotkeys, nebo přes jiné pracovní postupy a časově nastavitelné akce. Sejmutý obrázek můžete v HyperSnapu uložit v mnoha grafických formátech (nově i jako PDF dokument), a to manuálně nebo automaticky včetně případného odeslání screenshotu na FTP server a umístění obrázku do schránky.

Program nabízí velké množství nastavení vlastností screenshotů, chování a skinů aplikace, ovládání jednotlivých akcí i solidní možností následného zpracování obrázků přímo v HyperSnapu. Jednotlivé skupiny nastavení jsou vždy umístěné v příslušné sekci grafického rozhraní programu – určitě by neškodilo mít nastavení dostupná někde souhrnně na jednom místě, nic takového ale HyperSnap 7 bohužel nenabízí.
HyperSnap 7 - některé z dalších záložkových sekcí programu


HyperSnap 7 - jednotlivé screenshoty lze zobrazit jako náhledy


HyperSnap 7 - HyperSnap umí sejmout i obrazovky ve hrách a video overlay vrstvu


HyperSnap 7 - základní volby pro vlastnosti screen capturingu (např. vypnutí vyhlazování písem, schování kurzoru myši aj.)


HyperSnap 7 - automatické číslování a ukládání obrázků na disk či na FTP server


HyperSnap 7 - volby pro grabování textů z obrazovek


HyperSnap 7 - nastavení klávesových zkratek pro pořizování screenshotů

Novinky

Hlavní a okamžitě viditelnou změnou v HyperSnapu 7 je již zmíněné zcela nové GUI ve stylu Ribbon UI, které nově nahrazuje původní menu a toolbary. Pokud vám ovšem vyhovovalo původní pracovní grafické rozhraní, můžete se na něj přepnout v nastaveních aplikace.

Pokud často pořizujete více screenshotu (což je běžné), určitě oceníte volitelné náhledy pořízených screenshotu, které se zobrazují vedle velkého náhledu aktuálního obrázku. S náhledy souvisí ještě další vylepšení funkcí HyperSnapu 7, kdy lze označit více screenshotů současně a hromadně je upravit – například změnit jejich velikost, vytisknout je, nebo hromadně uložit včetně vícestránkových TIFFů či jako PDF dokument.

Zásadní změnou prošel vestavěný grafický editor pro úpravy pořízených statických screenshotů. Největší výhodou editoru je u HyperSnapu 7 práce s objekty, kdy všechny kreslené objekty jsou stále samostatné jako v běžných grafických editorech, dokud neprovedete jejich finální vykreslení do obrázku. Grafické objekty lze tedy libovolně přesouvat, mazat, měnit jejich velikosti a jiné vlastnosti včetně typů čar a barvy vyplnění, se kterými se například retušují nežádoucí plochy obrazu.

K dispozici máte několik nových typů geometrických objektů a druhů polygonů, všechny objekty pohromadě lze pak před jejich definitivním vykreslením uložit ve vlastím formátu souborů HyperSnapu 7, který je formát DHS. Další novinkou je rozšířená podpora průhlednosti, kdy libovolná část obrázku může být částečně nebo plně průhledná, což opět usnadňuje editaci.
HyperSnap 7 - výrazně inovovaná sekce pro úpravy screenshotů


HyperSnap 7 - detail volitelných typů čar pro kreslené objekty a nového kapátka pro nabrání barvy

Významně vylepšené je kapátko pro nabírání barvy z obrazu či barvové palety (RGB nebo HSL), kde si můžete vytvořit až osm uživatelských vzorků barev například pro popisky a výplně objektů, přičemž vytvořené vzorky lze kopírovat v hexa tvaru do jiných aplikací. Vylepšené jsou také výběry regionů obrazovky, kde chcete sejmout screenshot. HyperSnap 7 má nově několik přednastavení pro pevně dané poměry stran pro nadefinování výřezů obrazovky, další poměry a velikosti výběrů si můžete vytvořit sami. Poslední významnější novinkou HyperSnapu 7 je doplněk pro Firefox, který umožňuje přístup k funkcím HyperSnapu a snazší snímání obsahu oken prohlížeče.


HyperSnap 7 - nové volby pro přednastavení poměru stran u výřezů obrazovek


HyperSnap 7 - doplněk pro Firefox na jednodušší pořizování screenshotů

Závěr

HyperSnap urazil do své sedmé stěžejní verze hodně dlouhou vývojovou cestu, která nebyla vždy přímá a komfortní. O současné sedmé verzi aplikace lze konstatovat, že Ribbon UI je opravdu k něčemu dobré stejně jako vylepšený editor screenshotu a například i (konečně!) nově zařazená podpora tvorby PDF dokumentů.

K dobru mohu aplikaci přičíst ještě jednu velmi důležitou a užitečnou funkci – určitě jako jeden z velmi mála programů (pokud ne dokonce jako vůbec jediný) na snímání obsahu oken a obrazovek Windows umí HyperSnap těsně před pořízením screenshotu vypnout systém vyhlazování písem ClearType a ihned po sejmutí screenshotu zase ClearType zapne.

Zkušební verzi HyperSnap 7 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: