Filter Forge 3.0b: tvorba a editace efektových filtrů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Filter Forge 3.0b: tvorba a editace efektových filtrů

22. srpna 2011, 00.00 | Filter Forge je unikátní aplikace a současně plugin pro Adobe Photoshop, s jehož pomocí si můžete ve schematickém vizuálním editoru sestavit z různých specializovaných image a color processingových komponent vlastní efektový filtr s prakticky libovolnou funkcí. Třetí stěžejní verze pluginu je zatím ve fázi vývoje, nicméně už teď nabízí několik nových a velmi zajímavých vlastností filtrů a vylepšený náhledový systém.

Filter Forge je novodobý nástupce systému uživatelem definovatelných filtrů Filter Factory, které byly svého času velmi populární především ve spojení s Adobe Photoshopem. Filter Forge jde ovšem mnohem dále než jsou pouhé matematické výpočty a vztahy pro funkce jednotlivých filtrů. Program totiž nabízí unikátní vizuální editor, ve kterém graficky ovládáte různé komponenty filtrů – navzájem propojujete jejich vstupy a výstupy, definujete parametry jednotlivých funkcí a výsledek pak můžete neustále sledovat na realtime náhledu pro danou situaci či finální podobu editovaného filtru.

Je třeba ještě dodat, že Filter Forge je komerční program/plugin nabízený ve třech edicích s odstupňovanou cenou a rozdílným počtem komponent filtrů. V každé edici máte přístup k více než 8 200 hotových uživatelských filtrů, které můžete s výjimkou edice Basic libovolně upravovat a měnit jejich vlastnosti a efektové funkce.

Basic Edition s cenou 149 USD neumí filtry zpětně editovat ani vytvářet, ale pouze je aplikovat na zvolenou fotografii či jiný typ grafické předlohy. Dražší edice Standard s cenou 249 USD a Professional za 399 USD se pak liší například podporovaným maximálním rozlišením výstupu z filtrů, podporou 32 bitových barvových kanálů a různými speciálními efektovými a procesními komponenty.

Aktuální verze Filter Forge 3.0 je opět k dispozici pro Windows a Mac OS X. Program podporuje mimo Adobe Photoshopu také Photoshop Elements a různé jiné hostovací aplikace jako je třeba Corel Painter, Corel PHOTO-PAINT, Serif PhotoPlus aj.
Filter Forge 3.0b - prostředí programu s náhledem grafické předlohy a kategoriemi filtrů


Filter Forge 3.0b - vizuální editor komponent zvoleného filtru


Filter Forge 3.0b - kategorie nabízených komponent pro sestavení komplexních image + processingových filtrů

Nové funkce ve Filter Forge 3.0

Současná třetí betaverze Filter Forge 3.0 přináší několik důležitých novinek, které zvyšují komfort ovládání programu/pluginu, rozšiřují vlastnosti stávajících procesních komponent a přidávají k filtrům několik dalších editačních modulů.

První důležitou novinkou je lepší náhledový systém, který si můžete rozdělit na dvě části s původní a upravenou podobou grafické předlohy, navíc s volitelnou průhledností podporovanou samotnými filtry. Náhledy lze aplikovat na libovolný importovaný obrázek či fotografii, nebo si můžete vybrat některý ze sedmi nových šablon obrázků (flora + fauna + další předlohy) s různými vlastnostmi a barevným podáním.

Náhledy předloh ve vysokém rozlišení se generují výrazně rychleji než u Filter Forge 2.0, autoři programu udávají pro první průchod progresivního náhledu až 16 násobné zrychlení renderingu náhledu.


Filter Forge 3.0b - vylepšený náhledový systém programu/pluginu


Filter Forge 3.0b - nové druhy "vestavěných" obrázků pro náhledy využívaných či editovaných filtrů

Všechny editační komponenty schopné pracovat s křivkami (například pro nastavení úrovní a tónování barev, bevel profilů, tvarů obálek efektů apod.) mohou nově využívat vylepšený modul Curve Editor. Práce s křivkami v Curve Editoru byla doplněna o komplexní podporu beziérových křivek, které můžete volně definovat s pomocí uzlových bodů a jejich příslušných vlastností.

Nová komponenta respektive modul Edge Detector se zaměřuje na různé varianty analýzy okrajů, obrysů a hran objektů podobě jako celá řada známých procesních filtrů. Edge Detector má tři hlavní a čtyři další pomocné vstupy (včetně samostatného alfa kanálu) s detailním nastavením jednotlivých parametrů daného efektu, výstup z komponenty pak podporuje 32 bitové barvy.


Filter Forge 3.0b - v editoru křivek (s různým využitím) můžete nově volně pracovat s beziérovými křivkami


Filter Forge 3.0b - nová komponenta Edge Detector

Hodně užitečná může být i další nová funkce Filter Forge 3.0, kterou je možnost současně využívat více než jeden zdrojový obrázek či vrstvu dokumentu Adobe Photoshopu jako vstupní část pro jednotlivé komponenty editovaného filtru. Nyní si tedy můžete vybrat více grafických předloh například pro ovládání vstupů komponent typu Color Control či nového modulu Grayscale Controls.

Mírného vylepšení se dočkaly i komponenty (například Color Inspector) pro nastavení a výběr barev, kde lze nově manipulovat s hexa kódy barev. Rozšířené jsou ve Filter Forge 3.0 také práce s HDR obrazy, alfa kanálem, komponenta Bomber aj.

Rozšířené je ve Filter Forge 3.0 také API s podporou procedurálních textur, nového generátoru šumu a většího počtu režimů prolnutí. Ve skriptech můžete například ovládat hodnoty šumu pro každý barvový kanál a využívat funkce Perlin noise generátoru.


Filter Forge 3.0b - rozšířené skriptovací komponenty

Dokonalá stavebnice pro efektové nadšence

Současná betaverze Filter Forge 3.0 naznačuje směr, jakým se program/plugin ubírá. Nové editační funkce pro úpravy křivek a procesní komponenty jsou určitě zajímavé stejně jako dělitelný náhled na původní a cílový obrázek, za velmi užitečné pak považuji možnosti volby více zdrojových obrázků pro jednotlivé filtry. Obecný přínos Filter Forge pak zůstává stále stejný – nabídnout grafikům a efektovým šílencům dokonalou a především pohodlně schematicky ovládanou stavebnici efektových a procesních filtrů s nejrůznějšími vlastnostmi.

Betaverzi Filter Forge 3.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: