Easypano Panoweaver 7 & Tourweaver 6: panoramata a virtuální prohlídky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

Easypano Panoweaver 7 & Tourweaver 6: panoramata a virtuální prohlídky

24. listopadu 2011, 00.00 | Společnost Easypano průběžně aktualizuje své vlajkové produkty na tvorbu panoramat a virtuálních prohlídek, mezi které patří především Panoweaver a Tourweaver. Nabízíme vám představení novinek v aktuálních verzích obou programů, které obecně patří mezi nejkvalitnější softwarové aplikace pro zpracování panoramat a mají velmi bohaté exportní funkce.

Panoweaver a Tourweaver společnosti Easypano jsou dva oborově příbuzné aplikace na tvorbu klasických statických i virtuálních panoramat a jejich použití v komplexních virtuálních prohlídkách. Oba softwarové produkty najdeme v balíku Studio 2010, který bude zanedlouho nahrazen verzí Studio 2011, která bude obsahovat novou generaci Panoweaveru i Tourweaveru. Protože do uvedení nových stěžejních verzí obou zmíněných aplikací ještě zbývá dost času, představíme si zatím alespoň novinky v aktuálních verzích Panoweaver 7.4 a Tourweaver 6.5.

Obě aplikace se prodávají v balíku Studio 2010 za 180 EUR. Dokonalejší edice Studio 2010 Ultimate pro Windows (obsahuje Panoweaver Pro a Tourweaver Pro) stojí 750 EUR, edice Studio 2010 pro Mac OS X s Panoweaverem Pro a verzí Tourweaver Mac Starter je pak k dispozici za 700 EUR. Ve všech případech je již nyní dopředu nabízen následný bezplatný upgrade na Studio 2011 (ve verzi Standard či Ultimate).

Panoweaver 7.40

Panoweaver 7 je editor panoramatických fotografií, které můžete v programu nechat automaticky (s manuální kontrolou styčných bodů) poskládat z prakticky libovolného množství digitálních fotografií. Vyrábět můžete plošná nebo virtuální panoramata a exportovat je například ve formátech QTVR, Flash VR, jako obsah pro Java přehrávací modul, nebo ve formátu HTML5 VR pro iPhone a iPad.

První zajímavou novinkou v Panoweaveru 7 je možnost maskování a odstranění nežádoucích objektů, mezi které se řadí i samotný stativ používaný pro focení 360 stupňových panoramat. Pro využití funkce Remove Tripod je zapotřebí nejprve převést panorama do krychlového typu, ve kterém si pak vytvoříte jednoduchou vektorovou masku stativu a Panoweaver se pak postará o jeho retuš ze snímků.


Easypano Panoweaver 7 - importované fotografie pro sestavení panoramatu


Easypano Panoweaver 7 - kontrola virtuálního (již sestaveného) panoramatu

Druhou užitečnou novinkou je tvorba hotspotů alias klikacích map přímo v panoramatech s možností přiřazení akce ke každému hotspotu. Aktuálně nabízí Panoweaver 7 akce URL pro propojení nadefinovaného hotspotů s URL adresou a Popup Image pro zobrazení dalšího obrázku či fotografie.

V panoramatech můžete nově nastavit funkce pro kontextové menu u webových stránek a zablokovat tak původní kontextové menu například pro Flash panoramata. Na pozadí sestavených panoramat můžete též nově nechat přehrávat zvukové skladby ve formátu MP3 (mohou se opakovat ve smyčce), které lze ovládat s tlačítky pro spuštění zvuku a pauzu.

Další novinkou je možnost přidání toolbaru a tlačítek pro ovládání panoramat exportovaných ve formátu Flash VR – v nabídce jsou čtyři typy toolbarů, nebo si můžete nakreslit vlastní grafické prvky pro ovládací tlačítkovou lištu s ovládacími prvky pro tisk panoramatu, zobrazení nápovědy, ovládáním zvukového doprovodu aj.

Do nabídky typů panoramat přibyl nový druh krychlového panoramatu a konverzí mezi sférickými a kubickými panoramaty. Načítání datově rozměrných panoramat lze indikovat běžným progress barem pro Flash panoramata, progress bar se zapíná v nastavení publikačních funkcí. V exportu současně najdeme nastavení pro uložení panoramatu do HTML 5 (především pro Safari pro iPhone a iPad), který samozřejmě musí podporovat koncový webový prohlížeč.


Easypano Panoweaver 7 - export statického plošného panoramatu


Easypano Panoweaver 7 - tvorba hotspotů v panoramatu


Easypano Panoweaver 7 - volby pro export a publikování virtuálních panoramat


Easypano Panoweaver 7 - kontrola a manuální spojování styčných bodů sousedících snímků
Easypano Panoweaver 7 - funkce pro úpravy importovaných snímků

Tourweaver 6.50

Editor virtuálních prohlídek Tourweaver 6 se vizuálně trochu podobá starším verzím Fireworks (MX) a slouží k tvorbě virtuálních prohlídek, složených většinou z více vhodných panoramat. Virtuální prohlídky umožňují například pohodlné „procházení“ místností, galérií, exteriérů či výukových prostor, jejichž detaily lze postupně nafotit a složit do podoby virtuálně ovládané prezentace.

Tourweaver Pro lze nově propojit s mapovými podklady Google Maps, kde se mohou zobrazovat odkazy na jednotlivé virtuální prohlídky formou příslušných hotspotů a lokačních funkcí Google Maps, podporována je i geolokace (radar) přímo v částech prohlídek.


Easypano Tourweaver 6 - software na tvorbu virtuálních prohlídek


Easypano Tourweaver 6 - přepínání sekcí/místností ve virtuální prohlídce

Obsah virtuálních prohlídek se může samočinně posouvat určeným směrem (například mezi místnostmi), nově navíc můžete ovládat rychlost celé prohlídky exportované ve formátu Flash. Prohlídky můžete opatřit novým světelným efektem Lens flare a jednoduchým částicovým efektem pro simulaci deště a padajícího sněhu.

Stejně jako v Panoweaveru lze v Tourweaveru konfigurovat kontextové menu (obecně pro pravé tlačítko myši) v jednotlivých prohlídkách. Shodné jsou také exportní možnosti včetně publikování virtuální prohlídky ve formátu HTML 5 pro iPhone a iPad.

Studio 2011 ještě letos!

Podle aktuálních informací budou nové stěžejní verze Tourweaveru 7 a Panoweaveru 8 k dispozici ve verzích Standard a Professional ještě tento rok – pokud vše dobře dopadne, měla by být první edice balíku Studio 2011 dostupná dokonce již koncem září. Současné verze Panoweaveru a Tourweaveru toho umí poměrně hodně a jsem proto opravdu velmi zvědav, co všechno nabídnou nové verze obou zmíněných programů a jakým směrem posunou tvorbu a realizaci panoramat a virtuálních prohlídek.


Easypano Tourweaver 6 - umísťování ovládacích prvků prohlídky


Easypano Tourweaver 6 - předvolby aplikace


Easypano Tourweaver 6 - nastavení publikačních funkcí pro virtuální prohlídky


Easypano Tourweaver 6 - vestavěný FTP klient pro nahrávání prohlídek na server

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: