Digital Anarchy Primatte 5.0: rychlé maskování fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Digital Anarchy Primatte 5.0: rychlé maskování fotografií

24. června 2011, 00.00 | Profesionální maskovací zásuvný modul pro Adobe Photoshop umožňuje automatizované a velmi rychlé maskování objektů na modrém či zeleném pozadí pro jeden či více snímků současně. Nová verze pluginu má zjednodušené pracovní prostředí a dále vylepšuje přesnost klíčování pozadí focených scén, které lze rychleji zpracovat v dávkovém režimu a prolínat odstraněné pozadí s importovanými či překryvnými vrstvami přímo v Primatte.

Primatte je poměrně známý maskovací plugin společnosti Digital Anarchy, jehož hlavním úkolem je rychlé a pohodlné maskování osob a objektů na fotografiích s modrým či zeleným pozadím, které se nejčastěji používá pro klíčování scén. Hlavní devizou pluginu je automatizace maskovacích akcí, které vyžadují jen minimální zásahy uživatele například v podobě případného doladění přesnosti masky, režimů prolnutí a retušovacích funkcí Primatte.

Aktuální pátá stěžejní verze Primatte se do 8. července prodává za 199 USD, oficiální cena pluginu pro Windows a Mac OS X je 299 USD. Primatte 5.0 podporuje různé verze Adobe Photoshopu včetně 64 bitových verzí CS4/CS5 a také Photoshop Elements 6/7/8/9. Detektivní pátrání po verzi 4.0 je zbytečné, neboť tato verze byla totiž přeskočena a Primatte 5.0 je nyní shodný pro Adobe Photoshop a další video hostovací aplikace, pro které je maskovací plugin Primatte rovněž k dispozici.

Používání pluginu

Důvěrně známé grafické rozhraní Primatte je ve verzi 5.0 opět o něco zjednodušené a obsahuje nové či vylepšené nástroje pro automatické maskování fotografií. Vylepšené je dále hromadné zpracování většího počtu snímků, u kterých si Primatte pamatuje detailní nastavení maskovacích a retušovacích funkcí ovládajících například okraje masky, její průhlednost či světelné podmínky scény opět související s tvorbou masky.
Digital Anarchy Primatte 5.0 - prostředí pluginu s úhlopříčně rozděleným náhledem fotografie s automaticky naklíčovaným pozadím

Proces maskování probíhá ve třech hlavních krocích, které ale mohou být v rámci funkce AutoMask spojeny do jedné automatické dávky. V podstatě tedy stačí zvolit barvy pozadí, které má plugin odstranit a Primatte pozadí ihned naklíčuje a odebere ze snímku. Maskované pozadí pak můžete přímo v pluginu nahradit libovolným jiným pozadím, které lze importovat jako obrázek.

Aktuální verze Primatte má dle autorů pluginu kompletně přepracovaný proces automatické tvorby masky, to vše při vizuálně výborné kvalitě obrysů klíčovaných objektů. Fotografie můžete zpracovat s pomocí akcí a dávek Adobe Photsohopu, podmínkou je samozřejmě přiměřená kvalita snímků a zejména jejich homogenního pozadí, ze kterého se automaticky vyřezávají například portrétové snímky.


Digital Anarchy Primatte 5.0 - jemné doladění vlastností a přesnosti automatické masky a její průhlednosti

Ovlivnit můžete přesnost okrajů masky a jejich prolnutí do pozadí, díky čemuž lze maskovat i jemné struktury jako jsou třeba vlasy, srst či poloprůhledné objekty. Součástí Primatte 5.0 jsou rovněž manuální retušovací funkce pro odstranění různých nečistot, prachových částic či skvrn. Snímky lze v Primatte 5.0 transformovat – natočit, změnit jejich rozlišení/velikost, posouvat můžete i importované pozadí a překryvné vrstvy.

Praktickou součástí maskovacího procesu pak může být přidání vodoznaků v podobě překryvných vrstev, které se přidávají opět přímo v prostředí pluginu.


Digital Anarchy Primatte 5.0 - zobrazení vytvořené masky


Digital Anarchy Primatte 5.0 - nastavení režimu prolnutí a světelných podmínek

Závěr

Primatte 5.0 je špičkový maskovací plugin, který si najde své uplatnění především ve foto studiích a pracovištích vybavených Adobe Photoshopem, kde se často a ve větším počtu maskují snímky pro libovolné účely. Pro maskování malého množství fotografií či pouze občasné použití se Primatte i vzhledem ke své ceně příliš nehodí, neboť hlavní předností pluginu je již v článku zmíněné automatické maskování pozadí.

Demoverzi Primatte 5.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Digital Anarchy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: