CorelDRAW tutoriál: Sluchátka (2/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

CorelDRAW tutoriál: Sluchátka (2/2)

Corel Draw 2011

27. července 2011, 00.00 | Vítejte zpět u tutoriálu, věnovaného sluchátkům Monster Miles Davis. Dnešním tématem bude dokreslení druhého (zadního) pohledu.

Spustíme CorelDRAW a po tvorbě nového dokumentu můžeme importovat (Ctrl+I) podkladový obrázek sluchátka podklad.jpg. Začneme kresbou základních tvarů – kruhů. Vytvoříme pouze jeden kruh (nástroj Elipsa a stisknutá klávesa Ctrl během tažení). Poté jen měníme velikost tohoto kruhu za rohové táhlo při stisknuté klávese Shift. K tomu ještě klepneme pravým tlačítkem myši pro tvorbu duplikátu. Tento postup zní ve větách možná komplikovaně, jakmile si jej však vyzkoušíte a osvojíte, zjistíte, že není nic rychlejšího. Úpravu tvaru prostředního kruhu provedeme po převedení na křivky (Ctrl+Q) pomocí nástroje Tvar.

Vytvoříme další objekty/křivky. Nejvhodnějším postupem je vycházet z kruhu a v panelu vlastností zvolit ikonu Výseč anebo Oblouk. Tamtéž můžeme přesně nastavit konec a počátek oblouku nebo výseče. Poté převedeme tento pozůstatek kruhu na křivky (Ctrl+Q) a případně poupravíme nástrojem Tvar.

Přidáme další kruh, jehož tloušťku obrysu zvolíme tentokrát o poznání větší, a dále přidáme linky, propojující modré objekty a jednu linku přetínající vnitřní kruh. Tyto křivky je vhodné kreslit nástrojem Ruční režim jako úsečky – tedy klepnout v počátečním a koncovém bodě, poté aktivovat nástroj Tvar, pravou myší klepnout na úsečku a zvolit volbu Na křivku. Poté buď přidat doprostřed uzel, za který tvar doladíme anebo použít směrová táhla uzlů. Pokud si chceme být jisti přesností a symetričností, posouváme táhla uzlů směrovými šipkami na klávesnici. Vzdálenost, o kterou se uzel/táhlo/objekt takto posouvá, nastavujeme v panelu Vlastností při neoznačených objektech a aktivovaném nástroji Výběr, název funkce i textového pole pro nastavení vzdálenosti je Odsazení posunu.

Dovnitř nejmenšího kruhu nakreslíme logo společnosti – sluchátka. Vycházíme z obdélníků a kruhu- později oblouku. Vše bude vyžadovat úpravu pomocí nástroje Tvar, tedy po převedení na křivky (Ctrl+Q).

Do spodní části sluchátka přidáme několik elips, jejichž šíři nejprve vymezíme úsečkami. Do spodní části přidáme obdélník, jehož horní rohy zaoblíme v panelu Vlastností a po Ctrl+Q poupravíme nástrojem Tvar. Výplň použijeme interaktivní lineární, pokud máme vytvořené sluchátko z předchozího tutoriálu, použijeme výplň odtud – tzn. přesuneme kabel z předchozí grafiky do této (Ctrl+C a Ctrl+V), označíme nevyplněný obdélník a zvolíme nabídku Úpravy-Kopírovat vlastnosti z, zaškrtneme Výplň a klepneme do vyplněného obdélníku – kabelu.

Vzniklá ohraničení použijeme nyní při nasazení nástroje Inteligentní výplň. Musíme si však uvědomit, že program vnímá jakoukoliv křivku, zasahující do ohraničeného tvaru, je tedy třeba nevhodnou křivku/objekt na moment použití nástroje Inteligentní výplň přemístit. Tento postup musíme použít zejména při tvorbě tmavě šedivých částí – černé části jsou celé elipsy. Vždy po pužití Inteligentní výplně na nějaký ohraničený úsek odstraníme nepotřebné objekty, aby nekomplikovaly pozdější použití tohoto nástroje.

Celek by měl pak vypadat přibližně takto. Pro použití totožné výplně na kousky kabelu, jako je na celém zbývajícím kabelu, použijeme již výše zmíněný postup: označíme nevyplněné části kabelu, zvolíme Nabídku Úpravy-Kopírovat vlastnosti z, zaškrtneme Výplň a klepneme do vyplněného obdélníku – kabelu.

Na jednodušší objekty již použijeme interaktivní lineární výplň, do spodní části přidáme dva hnědé objekty, které propojíme jedním šedivým. Postup je opět jednoduché vyznačení Ručním režimem a poté použití Inteligentní výplně. Pro bezproblémové použití nástroje Inteligentní výplň bylo třeba přemístit překřižující kruhy/objekty.

Pokračujeme ve vybarvování jednotným typem výplně a použitím Inteligentní výplně (veliká šedivá část uvnitř těla sluchátka).

Dalším postupem je použití interaktivní lineární výplně na velký kruh uvnitř těla sluchátka, přidání jednoho kruhu – zdánlivě bílý obrys, avšak použita je interaktivní lineární výplň (po převedení obrysu na objekt – Ctrl+Shift+Q). Dále jsou přidány dva totožné objekty, nakreslené pomocí nástroje Ruční režim. Hnědo šedivý velký kruh si nakopírujeme a přesuneme mimo grafiku. Přes něj umístíme další kruh tak, aby se křížily a tvořily tak výseč – podobnou, jako je slabě vidět na obrázku níže (použita interaktivní průhlednost). Do této výseče klepneme nástrojem Inteligentní výplň anebo označíme oba kruhy a v panelu vlastností použijeme ikonu Průnik. Výsledek bude totožný. Tento objekt obarvíme bílou jednotnou výplní, přemístíme zpět na jeho místo v kresbě a použitím nástroje Interaktivní Průhlednost zprůhledníme. Nakopírovaný hnědo šedivý kruh můžeme odstranit.

V levé a pravé části sluchátka ještě zbývají bílé prostory pro vyplnění – tedy nejprve použití nástroje Inteligentní výplň. Levá část bude snadná, objekt vyplníme pouze Interaktivní Lineární výplní. Do pravé části však musíme umístit postavičku hudebníka. Pokud jsme nedělali předchozí tutoriál s bočním pohledem na sluchátko, kde jsme již trumpetystu kreslili, pak budeme muset postavu nakreslit. Pokud postavu máme z předchozího článku, přibližně ji umístíme do objektu a zvolíme nabídku Efekty-Obálka. Označíme postavu a v ukotvitelném panelu Obálka zvolíme Přidat novou. Tím se kolem postavy udělá obdélník s uzly, s kterými můžeme manipulovat a simulovat tak prohnutí postavy.

Na šedivou část v těle sluchátka použijeme interaktivní lineární výplň, aby splývala s béžovou částí pod ní.

Tím je dnešní kresba u konce. Doufám, že se Vám podařilo podle postupu dosáhnout zdárného výsledku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: