CorelDRAW tutoriál: Balón - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

CorelDRAW tutoriál: Balón

Corel Draw 2011

9. srpna 2011, 00.00 | Jakožto uživatel a fanoušek programu CorelDRAW jsem pro dnešní téma článku zvolil horkovzdušný balón, dlouholetý symbol tohoto programu.

Po spuštění programu a volbě nového dokumentu můžeme vložit pomocný podkladový obrázek balon.jpg. Jeho barvy můžeme ztlumit např. pomocí nástroje Interaktivní průhlednost anebo rastrovým efektem. Prvním krokem bude tvorba jednoduchých elips stejnojmenným nástrojem.

Hlavní část balónu – tedy většinu elips, přiděláme použitím nástroje Interaktivní přechod, který aplikujeme mezi dvě elipsy. Umístění nových elips změníme v panelu vlastností, stejně tak snížíme jejich počet.

Zbylé elipsy a závěrečný kruh přidáme nyní. Budeme vycházet z použitých elips, které po převedení na křivky (Ctrl+Q) poupravujeme pomocí nástroje Tvar. Kruh vytvoříme za pomoci nástroje Elipsa a stisknuté klávesy Ctrl během tažení.

Dalším krokem bude dodělání vertikálních linek. Použijeme nástroje Ruční anebo Bezierův režim. Můžeme také vytvořit nejprve linku, aktivovat nástroj Tvar a po klepnutí pravým tlačítkem myši na úsečku ji převést na křivku. Poté snadno dotvarovat stejným nástrojem.

Výsledek by měl vypadat přibližně takto. Dále budeme pokračovat použitím nástroje Inteligentní výplň.

Tímto nástrojem vždy klepneme dovnitř okénka. V průběhu tohoto označování můžeme změnit v panelu Vlastností barvu, která bude nástrojem Inteligentní výplň použita. Do spodní části přidáme obdélník, kterému zaoblíme rohy (Panel Vlastností). Poté použijeme nástroj Interaktivní vysunutí a zvolíme typ bez perspektivní deformace, také volitelné v panelu Vlastností. Nakonec tamtéž změníme barvu vysunutého boku obdélníku.

Nyní již zbytečné elipsy a linky můžeme odstranit.

Dále si musíme vybrat, jaký systém barev použijeme. Následujícím krokem bude vybrání oken, která budou mít stejnou barevnou výplň a jejich sloučení (Panel Vlastností). Nejsme-li si jisti, jestli jsme vybrali správné okno, jednoduše zvolíme barvu z palety barev a hned se tak ujistíme. Pokud jsme se překlepli, bude tedy stačit 2x ikona Zpět. Výběr provádíme za pomoci klávesy Shift. Výsledek bude takový, že po označení jednoho okénka a změně barvy se změní všechna s ním sloučená okénka. Použít můžeme i interaktivní výplň, což je naším úmyslem.

Na sloučená okna tedy použijeme nástroj Interaktivní výplň – Typ Radiální. Tento postup použijeme 3x anebo méně či vícekrát, pokud jste zvolili jiné rozeskupení a počet stejně barevných oken. Do spodní části přiděláme plamen – pouze vyznačíme linkami kudy plamen povede a nástrojem Inteligentní výplň jej vytvoříme. Na tento nový objekt použijeme interaktivní lineární výplň. Do oken balónu dále umístíme písmena. Postup je snadný: aktivujeme nástroj Text, klepneme do prostoru a píšeme, poté klávesami Ctrl+K rozdělíme text na jednotlivá písmena a ta umístíme přibližně na středy oken. Poté na každé písmeno použijeme efekt z nabídky Efekty-Přidat Perspektivu a čtyřmi uzly písmena zdeformujeme.

Jak je patrné, pouze použití perspektivy nestačí, proto všechna písmena převedeme na křivky (Ctrl+Q) a dotvarujeme nástrojem Tvar. Barevných variant balónu je zajisté nespočet, je tedy na Vás vytvořit si vlastní originál. S tímto postupem byste měli vše hravě zvládnout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: