CorelDRAW tutoriál: Autoklíče (1/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

CorelDRAW tutoriál: Autoklíče (1/2)

31. května 2011, 00.00 | Předchozí tutoriál jsme věnovali tvorbě sportovního vozu. Ke každému vozu patří klíče a právě těm budeme věnovat následující tutoriál, skládající se ze dvou částí. Autoklíče jsou mnohdy slabinou krásných designových objektů, ke kterým ovšem patří, a podle mého názoru je to případ i vozu, který jsme kreslili, tedy Koenigsegg Agera. Právě proto jsem tedy jako další téma tutoriálu vybral autoklíč, který je dle mého názoru velmi dobrým výsledkem designérské činnosti po stránce vzhledové, funkční i ergonomické.

Po spuštění CorelDRAW vytvoříme nový prázdný dokument. Standardní nastavení ponecháme beze změn a importujeme obrázek z přílohy vw-key.jpg. Tento podkladový obrázek můžeme zesvětlit pomocí nástroje Interaktivní průhlednost – jednotný/rovnoměrný typ. Poté začneme kresbou základních tvarů. Tyto tvary tvoříme za pomoci nástroje Ruční anebo Bezierův režim a dolaďujeme nástrojem Tvar.

Linky, které vytvoříme, budou orámováním pro použití nástroje Inteligentní výplň. Takto vytvořené objekty můžeme barevně vyplnit a pro zatím je od sebe barevně odlišit. Zbytečné linky můžeme poté odstranit.

Tímto postupem vytvoříme tvary pro tvorbu loga. Kromě nástrojů Ruční anebo Bezierův režim využijeme také nástroj Elipsa.

Do prostorů, ohraničených linkami, klepneme nástrojem Inteligentní výplň a na vzniklé objekty aplikujeme Interaktivní výplň-Lineární typ. Modré objekty označíme a v Panelu vlastností klepneme na ikonu Sloučit, poté aplikujeme Interaktivní výplň-Lineární anebo Radiální typ. Modrý tenký kroužek je obyčejným obrysem elipsy, na který je po převedení na objekt (Ctrl+Shift+Q) použita interaktivní lineární výplň.

Karabinu/"kroužek" k uchycení klíčů vytvoříme podobným způsobem. Základní tvar nakreslíme ručním anebo Bezierovým režimem, doladíme nástrojem Tvar. Do tohoho tvaru, respektive přes něj, vytvoříme linky, které tak olemují prostor pro použití nástroje Inteligentní výplň.

Autoklíč doplníme všemi dalšími linkami – základní tvar autoklíče (spodní okraj), samotný klíč, jeho tvar a jeho výběr. Právě výběr vytvoříme jednou tlustou obrysovou linkou, tedy nakreslíme např. nástrojem Ruční režim. Obrys poté převedeme na objekt (Ctrl+Shift+Q), abychom mohli později použít Lineární výplň.

Všechny vzniklé prostory vyplníme za pomoci nástroje Inteligentní výplň. Prozatím se výrazně barevně liší, pro lepší přehlednost. Obrysové linky můžeme odstranit. Na celém klíči by neměla být obrysová linka ani jedna.

Na objekty nyní použijeme Lineární typ interaktivní výplně, s kterým si vystačíme při vybarvování celého autoklíče. Výplň vždy směřuje ze světle šedé/bílé do tmavě šedé/černé, pouze v případě samotného klíče je lineární výplň doplněna (poklepáním na osu přechodu) dalšími barvami. Celkem je barev na výplni použito pět. Podkladový obrázek můžeme odstranit anebo ho jen přemístit, po označení a volbě nástroje Interaktivní průhlednost průhlednost odstranit poslední ikonou v Panelu vlastností a řídit se pak obrázkem jako inspirací a vzorem.

Pod celý dosavadní výsledek budeme umísťovat stín. Proto musíme nejprve vše označit a v Panelu vlastností zvolit ikonu Vytvořit ohraničení. Tím vznikne nový objekt, který umístíme do pozadí stránky (Ctrl+End) a libovolně vyplníme. Také odstraníme obrys (proškrtnuté políčko navrchu Palety barev-pravým tlačítkem myši), který jinak přesahuje přes naší grafiku.

Na vzniklý a upravený objekt aplikujeme stín nástrojem Interaktivní stín, kterým táhneme z objektu směrem doprava dolů. Vlastnosti stínu můžeme upravit v Panelu vlastností, ale standardní nastavení v kombinaci s vhodným nasměrováním nám postačí.

Tímto krokem jsme dokončili zobrazení autoklíče zezadu a tím i první část tohoto tutoriálu. Doufám, že pro Vás bude celý popisovaný postup přínosným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Tutoriály  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: