CorelDRAW: Kancelářské křeslo (2/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

CorelDRAW: Kancelářské křeslo (2/2)

Corel Draw 2011

10. října 2011, 00.00 | V tomto tutoriálu navazujeme na předchozí díl návodu pro tvorbu vektorového křesla ve stylu závodní autosedačky.

Skončili jsme barevným vyplňováním uzavřených objektů. Pokračujeme tedy ve vyplňování jednodušších částí nástrojem Interaktivní výplň, typ Lineární (Panel vlastností).

I na další objekty postačí pouze tento typ výplně (interaktivní lineární), anebo dokonce jednotný typ - např. spodní kovové části konstrukce područek.

Područku samotnou vyplníme interaktivní lineární výplní, vytvoříme přes ni linku, kterou převedeme na objekt (Ctrl+Shift+Q) a vyplníme opět lineárním typem interaktivní výplně. V horní části vytvoříme překřížením linkou a klepnutím nástrojem Inteligentní výplň nový objekt, který vyplníme, jak jinak, interaktivní lineární výplní.

Přes šroub ve spodní části křesla je natažen pružící plast, jakási harmonika, kterou budeme simulovat pomocí nástroje Interaktivní přechod. Vytvoříme horní a spodní objekt - linku, převedenou na objekt (Ctrl+Shift+Q) a obarvenou interaktivní lineární výplní. Mezi tyto dvě linky aplikujeme nástroj Interaktivní přechod a počet nově vzniklých objektů upravíme v Panelu vlastností.

Nástrojem Inteligentní výplň vytvoříme další obarvitelné části křesla. Nástrojem vždy klepneme do prostoru, uzavřeného libovolnými objekty, křivkami apod. Tím vznikne nový objekt, který můžeme libovolně barevně vyplnit a také upravit. Linky a objekty, které nám uzavíraly prostor pro klepnutí nástrojem Inteligentní výplň a jsou nyní již zbytečné, můžeme odstranit.

Stejný postup uplatňujeme také v horní části opěradla našeho křesla.

Na obrázku níže vidíme použití nástroje Interaktivní lineární výplň. Takto složitá soustava barevných bodů přechodové výplně simuluje sedák křesla. Na křesle je to jedna z nejsložitěji vybarvených částí.

Po použití několika dalších Interaktivních lineárních výplní může výsledek dosavadní činnosti vypadat přibližně takto. Samozřejmě můžeme tvořit osobité originální křeslo s našimi oblíbenými barvami. Pracujeme ale stále "pouze" ve vektorech, úpravy barev křesla anebo jeho tvarů tedy můžeme zkoušet a ladit kdykoliv.

Šroub na povolení a úpravu polohy ve spodní části křesla ještě musíme dotvořit. K tomu použijeme pouze nástrojem Ruční režim vytvořený a nástrojem Tvar doladěný objekt. Ten umístíme pod stínované, interaktivním přechodem vytvořené objekty (pravé tlačítko myši – Pořadí - Za a klepneme na meziobjekty int. přechodu). Na tento objekt vytvoříme pět zaoblených (Panel vlastností) obdélníků.

To byla poslední část křesla, do pozadí vytvoříme obdélníky, na které aplikujeme interaktivní radiální (horní) a lineární (dolní) výplň. Celé křeslo je tak zvýrazněno a jeho vzhled je ještě poutavější.

Jak bylo řečeno o několik řádků výše, barevné i tvarové úpravy můžeme udělat kdykoliv, variant je tedy nespočet a je pouze na vás, jaké originální křeslo před vámi vznikne.

Doufám, že vás tutoriál zaujal a byl pro vás přínosem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: