CorelDRAW: Interaktivní přechod po osnově - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

CorelDRAW: Interaktivní přechod po osnově

Corel Draw 2011

19. října 2011, 00.00 | V dnešním článku si předvedeme funkci nástroje interaktivní přechod. K myšlence mě dovedla účastnice kurzů CorelDRAW, jejíž dotaz byl, zda jde vytvořit tečkovaná spirála. V CorelDRAW lze téměř vše
a mnohdy i více než očekáváme, jen musíme nalézt postup, pokud možno ten nejsnazší, a jeho praktické využití.

Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Nejprve si vytvoříme podklady pro použití nástroje Interaktivní přechod. Těmi budou dva kruhy – vytvoříme za pomoci nástroje Elipsa a stisknuté klávesy Ctrl a spirála (stejnojmenný nástroj nebo klávesa A), nacházející se v šuplíku nástroje Mnohoúhelník. Mezi kruhy bude probíhat přechod a spirála bude osnovou.

V Panelu nástrojů tedy zvolíme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jednoho kruhu do druhého. V Panelu vlastností poupravíme počet nově vzniklých meziobjektů a přiřadíme osnovu volbou Nová osnova. Tlustou černou šipkou, která se zobrazí, pak klepneme na spirálu.

Nyní použijeme tento postup v praktičtějším případě. Vytvoříme ciferník, nejprve tedy začneme podklady – jedním kruhem a dvěma linkami. Je třeba dát pozor při kopírování linky, protože pokud bychom ji otočili, bude mít výsledek použití nástroje Interkativní přechod odlišné vlastnosti.

Mezi dvě linky "natáhneme" Nástroj Interaktivní přechod a kruh použijeme jako osnovu – stejně jako v prvním případě. Nových meziobjektů bude 29, vytvoříme tak polovinu ciferníku.

Aby linky kopírovaly tvar kruhu a přitom se také otáčely, použijeme v Panelu vlastností volbu Otáčet všechny objekty. Kvůli těmto složitějším nastavením není možné udělat ciferník jedním, ale dvěma kroky.

Celý přechod můžeme zkopírovat na protější stranu a přebytečné části po rozdělení odstranit. Rozdělení můžeme také udělat ihned a kopírovat jen ty linky, které potřebujeme. Rozdělení provedeme po označení přechodu nejsnáze kombinací kláves Ctrl+K a poté zrušením zbylých skupin objektů – tedy linek Ctrl+U (ungroup). Po rozpojení na jednotlivé linky vybereme linku horní a poté každou pátou a zvýšíme šířku jejich obrysové linky.

Můžeme libovolně barevně upravit zbylé linky, odstranit kruh a naopak přidat ručičky. K jejich vytvoření můžeme např. použít nástroj Mnohoúhelník, kterému v Panelu vlastností nastavíme pouze 3 vrcholy. Po převedení na křivky Ctrl+Q zaoblíme rohy krátké strany za pomoci nástroje Tvar.

Závěrečným krokem je přidání dvou kruhů – jeden větší – černý, druhý menší, vybarvený interaktivní Lineární výplní. Oba kruhy posuneme do pozadí vrstvy – Shift+PgDown anebo po klepnutí pravým tlačítkem myši volbou Pořadí-Do pozadí stránky/vrstvy (pracujeme na stránce v jedné vrstvě, volba je tedy libovolná, výsledek totožný).

Doufám, že pro Vás byl článek zajímavým a přínosným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: