CorelDRAW: Interaktivní přechod po osnově - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

CorelDRAW: Interaktivní přechod po osnově

Corel Draw 2011

19. října 2011, 00.00 | V dnešním článku si předvedeme funkci nástroje interaktivní přechod. K myšlence mě dovedla účastnice kurzů CorelDRAW, jejíž dotaz byl, zda jde vytvořit tečkovaná spirála. V CorelDRAW lze téměř vše
a mnohdy i více než očekáváme, jen musíme nalézt postup, pokud možno ten nejsnazší, a jeho praktické využití.

Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Nejprve si vytvoříme podklady pro použití nástroje Interaktivní přechod. Těmi budou dva kruhy – vytvoříme za pomoci nástroje Elipsa a stisknuté klávesy Ctrl a spirála (stejnojmenný nástroj nebo klávesa A), nacházející se v šuplíku nástroje Mnohoúhelník. Mezi kruhy bude probíhat přechod a spirála bude osnovou.

V Panelu nástrojů tedy zvolíme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jednoho kruhu do druhého. V Panelu vlastností poupravíme počet nově vzniklých meziobjektů a přiřadíme osnovu volbou Nová osnova. Tlustou černou šipkou, která se zobrazí, pak klepneme na spirálu.

Nyní použijeme tento postup v praktičtějším případě. Vytvoříme ciferník, nejprve tedy začneme podklady – jedním kruhem a dvěma linkami. Je třeba dát pozor při kopírování linky, protože pokud bychom ji otočili, bude mít výsledek použití nástroje Interkativní přechod odlišné vlastnosti.

Mezi dvě linky "natáhneme" Nástroj Interaktivní přechod a kruh použijeme jako osnovu – stejně jako v prvním případě. Nových meziobjektů bude 29, vytvoříme tak polovinu ciferníku.

Aby linky kopírovaly tvar kruhu a přitom se také otáčely, použijeme v Panelu vlastností volbu Otáčet všechny objekty. Kvůli těmto složitějším nastavením není možné udělat ciferník jedním, ale dvěma kroky.

Celý přechod můžeme zkopírovat na protější stranu a přebytečné části po rozdělení odstranit. Rozdělení můžeme také udělat ihned a kopírovat jen ty linky, které potřebujeme. Rozdělení provedeme po označení přechodu nejsnáze kombinací kláves Ctrl+K a poté zrušením zbylých skupin objektů – tedy linek Ctrl+U (ungroup). Po rozpojení na jednotlivé linky vybereme linku horní a poté každou pátou a zvýšíme šířku jejich obrysové linky.

Můžeme libovolně barevně upravit zbylé linky, odstranit kruh a naopak přidat ručičky. K jejich vytvoření můžeme např. použít nástroj Mnohoúhelník, kterému v Panelu vlastností nastavíme pouze 3 vrcholy. Po převedení na křivky Ctrl+Q zaoblíme rohy krátké strany za pomoci nástroje Tvar.

Závěrečným krokem je přidání dvou kruhů – jeden větší – černý, druhý menší, vybarvený interaktivní Lineární výplní. Oba kruhy posuneme do pozadí vrstvy – Shift+PgDown anebo po klepnutí pravým tlačítkem myši volbou Pořadí-Do pozadí stránky/vrstvy (pracujeme na stránce v jedné vrstvě, volba je tedy libovolná, výsledek totožný).

Doufám, že pro Vás byl článek zajímavým a přínosným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

interaktivní přechod - ciferník

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 21.06.2012, 08:35
Odpovědí: 1

Zdravím,
když zadám interaktivní přechod mezi dvěma linkami, pak je díám na osnovu - kuh, a dám otáčení ve směru objektu tak se mi po zaškrtnutí této funkce linky zmenší uprostřed přechodu úplně do ztracena a ke konci se zase zvětší na původní velikost.
Je ještě někde nějaká funkce aby se mi linky nezmenšovali.

Mám Corel Draw X5.

Díky.

Tomas

Odpovědět na příspěvek

Re: interaktivní přechod - ciferník

Autor: diko Žena

Založeno: 23.10.2015, 21:47

Nevím jestli má cenu na tento příspěvek odpovídat - vzhledem k jeho stáří - ale já mám zkušební verzi corelu otevřenou čerstvě cca čtyři hodiny, takže pro mě je to problém nový a nad zádrhelem zkracujících se čárek jsem se právě vytrvale skoro hodinu vztekala... a podařilo se mi ho vyřešit :). Ty čárky se vlastně nezkracují, jen se kolem kružnice otáčejí do šroubovice. V textu tutoriálu je zdůrazněno, že se čárka (linka) nesmí pří copírování otočit - a to je právě ten problém. Zduplikovanou čárku (linku) - tu, kterou umístíme v ciferníku na šestku - je třeba otočit "vzhůru nohama" tak, aby počáteční uzlový bod byl u obou čárek (linek) vně kružnice (osnovy). Pak už postup funguje - počáteční uzlové body všech objektů přechodu se pěkně točí zvenku osnovy a koncové zůstávají pěkně uvnitř.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: