Conceiva Mezzmo 2.3.2: multimediální DLNA/UPnP server pro Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Conceiva Mezzmo 2.3.2: multimediální DLNA/UPnP server pro Windows

video

17. června 2011, 00.00 | Počet DLNA či UPnP kompatibilních multimediálních přehrávačů, televizních přijímačů a dalších zařízení schopných přehrávat po síti video, zvukové nahrávky či zobrazovat fotografie velmi rychle narůstá. Mezzmo je funkčně velmi dobře vybavený softwarový mediální server, jehož prostřednictvím můžete na vzdáleném zařízení přehrávat video a audio a také zobrazovat fotografie ze svého desktopu, notebooku či HTPC s Windows.

Mezzmo společnosti Conceiva je komplexní softwarové řešení multimediální respektive mediálního serveru standardů DLNA 1.5 a UPnP AV, který slouží jako centrální distributor mnoha desítek formátů video, audio a grafických souborů a jejich zobrazení či přehrávání na cílovém zařízení s podporou jmenovaných standardů.

Cena balíku Mezzmo je 30 USD, k dispozici je pouze verze pro Windows. DLNA/UPnP server se hodí nejen pro občasné využití v domácnosti (pochopitelně s vhodnými klienty, mezi které patří i třeba PS3 či Xbox), nebo pro nasazení na výkonném HTPC, které lze pak používat například jako centrální „filmový“ či hudební server.


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - ilustrační schéma využití mediálního DLNA serveru

Instalace a konfigurace serveru

Samotná instalace Conceiva Mezzmo je velmi jednoduchá, stejně jako jeho konfigurace, která se u Windows 7 (na jiných Windows jsem server nezkoušel) provede prakticky sama. Mezzmo si sám najde DLNA/UPnP AV kompatibilní zařízení připojená do sítě a nabídne jejich volitelnou rozšířenou konfiguraci, která obsahuje například nastavení IP adresy, maximální rozlišení obrazu pro dané zařízení a případnou konverzi multimediálních souborů.

Pro transkódování SD videa v reálném čase budete potřebovat alespoň 2,4 GHz CPU, pro 720p či full HD video je pak doporučen čtyřjádrový procesor (což ovšem klade značné nároky na hardware zejména v případě HTPC jako serveru).
Conceiva Mezzmo 2.3.2 - prostředí mediálního serveru s vestavěným správcem souborů, náhledovým systémem pro video, fotografie a zvukové soubory a správou katalogů podporujících mimo jiné katalogy iTunes

Správa mediálních souborů v knihovnách serveru

Správa multimediálních souborů je nedílnou součástí každého DLNA serveru. V případě Mezzmo se jedná o centrální knihovnu, do které si přidáváte jednotlivé soubory nebo celé složky obsahující libovolné ze serverem podporovaných formátů souborů. Přidávat můžete i obsah knihoven iTunes, kterým se Mezzmo zjevně inspiruje u možností vyhledávání a řazení zvukových nahrávek a také u změn vlastností celých alb či jiných typů souborů. Obsah své knihovny umí Mezzmo automaticky aktualizovat podle změn v souborech, což je nezbytné pro správný chod mediálního serveru.
Conceiva Mezzmo 2.3.2 - možnosti přidávání souborů do knihovny serveru


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - vlastnosti souborů v knihovně serveru jsou velmi podobné systému knihovny iTunes


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - volby pro automatickou aktualizaci multimediálních souborů v knihovně Mezzmo


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - nastavení vlastností transkódování souborů pro cílové DLNA zařízení

Podporovaná zařízení a formáty souborů

Mezzmo využívá systém knihoven open source projektu ffmpeg, z čehož nepřímo vyplývají specifikace ohledně DLNA/UPnP serverem podporovaných formátů souborů, které je možné průběžně transkódovat a odesílat jednotlivým klientům v síti. Seznam jednotlivých video, audio a grafických formátů je velmi rozsáhlý a najdete ho přímo na stránkách produktu Mezzmo. Načítat a transkódovat lze nejrůznější kontejnery, video a audio formáty i grafické soubory, uvedu jen několik příkladů – AVI, AC3, 3G2, M4V, MPEG-2 TS, AAC, MP2, MJPEG, MP3, MKV, MP4, WMV, BMP, PNG aj.

Poměrně rozsáhlý je i seznam podporovaných UPnP/DLNA zařízení, která umí Mezzmo ve své aktuální verzi rozpoznat, další zařízení si pak můžete eventuálně nakonfigurovat manuálně. Koncovými klienty mohou být v případě serveru Mezzmo různé moderní televizní přijímače s mediálními funkcemi a připojením přes LAN nebo WiFi – například značek LG, Philips, Samsung, Sharp, Toshiba, Sony aj.

Dalšími podporovanými zařízením jsou Sony PlayStation, MS Xbox, některé Blu-ray přehrávače a především set-top-boxy (např. Dreambox a další moderní satelitní přijímače s Enigmou 2), diskové či síťové video, audio, DVD playery značek WD, Syabas (Popcorn), TViX, Sony, Buffalo, D-Link, Seagate, Xtreamer, Netgear, Logitech a řada dalších méně známých značek. Jako DLNA/UPnP AV klient mohou též fungovat PDA zařízení, tablety a mobilní telefony s různými operačními systémy, některé z nich lze i přes jejich HDMI výstup připojit k TV.


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - základní nastavení DLNA serveru (název, port, automatické spouštění s Windows apod.)


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - přehled serverem automaticky zjištěných DLNA/UPnP kompatibilních zařízení v síti


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - obecné vlastnosti jednoho z detekovaných zařízení (TV)


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - jedna ze sekcí podrobnějších vlastností DLNA kompatibilního video zařízení

Závěr

Samotné Windows 7 mohou sami o sobě fungovat jako mediální sever, zmatené a svým způsobem komplikované ovládání knihoven souborů a jejich streamingu přes Media Player ale nemusí každému vyhovovat. Až na výjimky bývá dost pomalé i transkódování a streamování data z diskových úložišť v podobě NAS serverů, které zpravidla nemají nijak výkonné procesory. Conceiva Mezzmo je výrazně kvalitnější řešení s podstatně širší podporou různých multimediálních formátů souborů, přehledným ovládáním a funkčním transkódováním souborů a jejich distribuce k jednotlivým klientům, nicméně v případě transkódování HD videa počítejte s nemalými nároky na hardware.

Cena serveru je myslím přiměřená, ocenit musím i relativně časté aktualizace balíku Mezzmo, který především rozšiřuje podporu koncových klientů v podobě různých TV přijímačů, HD playerů či jiných specializovaných mediálních zařízení pro použití v domácnosti.

Hledáte-li podobně koncepčně navržené mediální servery s nulovou cenou, můžete vyzkoušet například MediaTomb pro Linux či TVMOBiLi pro Linux, Windows i Mac OS X, existuje samozřejmě ale i řada jiných softwarových DLNA/UPnP serverů.

Zkušební verzi Conceiva Mezzmo si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - předvolby programu


Conceiva Mezzmo 2.3.2 - server si umí z Internetu zjistit názvy hudebních skladeb v knihovně souborů
Conceiva Mezzmo 2.3.2 - předvolby a dialogové okno pro ripování Audio CD do formátu MP3

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: