CINEMA 4D R13, nové funkce a vlastnosti programu (2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



testovaci

CINEMA 4D R13, nové funkce a vlastnosti programu (2)

15. září 2011, 00.00 | A pokračujeme novinkami v oblasti modelování, měl by hlásat nadpis. No, nehlásá, ale měl by. Dnes prozkoumáme jednu drobnější novinku, nástroj Pojmenování a jeho novou funkci. Hned poté již přejdeme na novinky zásadní: zcela přepracovaný objekt XRef a také deformátor Kolize, který je vynikajícím bonusem nejenom pro animace.

Nejdříve to Pojmenování. To jsme v CINEMĚ 4D měli již drahnou dobu, ale dnes má jednu docela příjemnou novinku. Umí totiž bez větší námahy pojmenovávat i pořadovým číslem. Tato schopnost je sice stále primárně zaměřená do oblastí animací, zejména riggingu, ale velmi často se může uplatnit i u modelování komplexnějších scén. Je to přitom velmi snadné, ostatně to předvede i naše video.

Jízda pokračuje, a to podstatně větším soustem. Nové XRefy. Opakujeme to poměrně často, ale jedná se o skutečně zásadní modernizaci celého systému. Proč? Jednoduše proto, že se zásadně rozšiřují možnosti nedestruktivních úprav. XRefy totiž mají de facto dva možné stavy. Jeden původní, který opravdu jen načítá externí data, a druhý, jak jej laicky pojmenovat, snad „virtuální“. Tento druhý režim nám totiž umožňuje nedestruktivně upravovat velkou škálu dat načtených XRefů, a to bez toho, že by se měnily mateřské soubory. Vlastně nám umožňuje data i velmi široce přepracovávat.

A co více. Ona možnost virtuální úpravy externích dat ve scéně nám dává možnost zpracovávat virtuálně data na každé úrovni. Každý krok v produkci může upravovat - beze změn - data předchozího kroku, a jeho data zase může upravovat další osoba v pořadí, opět nedestruktivně. To dává obrovskou míru flexibility.

Abychom ale neskončili pouze u tohoto tématu. XRefy nám nyní umožňují plně pracovat i s proxy zástupnými objekty, tak jak můžeme být zvyklí z jiných programů, novinkou je i globální správce XRefů a další.

A video? To samozřejmě všechny tyto možnosti v jednoduché formě předvede, a navíc si ukážeme ještě jeden drobný nástroj v praxi: měřítko projektu. To je totiž velmi podstatné pro správný výpočet každé scény v případě, že použijeme fyzikální engine.

Druhým zásadním kamenem tohoto semináře je objekt Kolize. Jedná se o nový deformátor, který svými možnostmi dá do kapsy všech pět deformátorů, jež byly značným bonusem verze R12. To tvrdil Glenn Frey, a já s ním vlastně bezezbytku souhlasím. Co umí?

Umí toho hodně. Umí generovat dynamické kolize objektu na povrchu, a to mnoha způsoby, umí simulovat kolize měkkého tělesa s tělesem tuhým, a to jak dynamicky, tak „trvale“, kdy objekt na tělese ponechá trvalou stopu. Užití je velmi široké. V oblasti animací nám pomůže se simulací sněhu, písku, možná i vody a stop v těchto substancích. V jiném případě můžeme deformátorem simulovat různé záhyby na čalounění, či mládě vetřelce, co se pne uvnitř břišní dutiny svého – jistě nadšeného – hostitele: ne každý den se může i muž stát matkou (skoro).

Užití je opravdu široké, a proto si jej proklepneme poněkud hlouběji. Nejdříve si ukážeme jednotlivé režimy řešení kolizních situací. To je opravdu podstatné pro další využití deformátoru.

S tímto vybavením již můžeme pokračovat a simulovat jednotlivá užití demonstrovaná na opravdu elementárních příkladech.

První příklad je z nejjednodušších. Kulička (nebo jakýkoliv objekt) koliduje s povrchem a vytváří na něm stopu od svého pohybu. Stopu, která buď podle nastavení ihned zmizí, bude mizet pomaleji, či zcela zůstane. Závisí to jen a pouze na několika parametrech.

Co kdybychom ale situaci ještě trochu zkomplikovali. Co kdybychom ještě deformátor zkombinovali s nějakými dynamickými jevy? Například dynamikou MoDyn? I to je možné, a velmi snadné. Takovou simulaci vytvoříme během pár vteřin.

Poslední příklad je zaměřen na „statické“ užití. Na modelování a vlastně jakousi dynamickou retopologii. Ostatně, vyzkoušejte si to sami...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: