Artweaver Plus 2.0: levné umělecké kreslítko - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Artweaver Plus 2.0: levné umělecké kreslítko

4. května 2011, 10.00 | Artweaver je bitmapový grafický editor se sadou několika desítek štětců, simulujících běžné kreslicí nástroje v jejich různých velikostech, variantách, vzhledech a vlastnostech. Artweaver existuje mimo velmi levné komerční edice i ve zjednodušené freewarové verzi a je určený například kreativním grafikům, kteří se zabývají digitální malbou a ke své práci nepotřebují drahé profesionální malovací programy.

Artweaver je grafický program v podobě bitmapového editoru pro kreativní digitální malbu na bázi kreslicích štětců s různými vlastnostmi. Editor existuje v nativní německé a anglické verzi pro Windows, k dispozici je navíc celá řada překladů většiny menu včetně české lokalizace.

V bezplatné verzi Artweaver Free najdeme sadu základních malovacích štětců, se kterými lze provádět i drobné retuše a především kreslit ve vrstvách. Náročnějším uživatelům je určená komerční verze Artweaver Plus s cenou 29 EUR, která se od freewarové edice editoru liší například editorem volitelných ovládacích klávesových zkratek, podporou některých pluginů Adobe Photoshopu a formátu PSD, dokovatelnými nástrojovými paletkami a rozšířenou prací s paletami barev.

Dalším rozdílem komerční verze Artweaveru Plus od jeho bezplatné edice Artweaver Free je vyšší rozlišení grafických dokumentů i velikosti štětců, speciální kreslicí štětce na tvorbu vlasů a pixelizaci, filtrem pro redukci červených očí a mimo jiné i dokonalejší podporou pentabletů.


Artweaver Plus 2.0 - prostředí editoru s toolboxem, různými pracovními paletkami, přehledem vrstev a prostorovou mřížkou

Plátno a kreslicí štětce

Kreslící plátno v Artweaver Plus 2.0 může mít rozměry až cca 25 000 x 25 000 bodů, což stačí i pro velmi detailní grafické kreace a obrazy. Rychlost editoru přitom není nijak malá, prakticky všechny štětce pracují v reálném čase. Samotné plátno je volně konfigurovatelné a můžete ho v průběhu kreslení natáčet a posouvat podle potřeby.

Do Artweaveru Plus 2.0 můžete importovat několik běžných bitmapových formátů souborů včetně PSD souborů s vrstvami, nečekejte ale žádnou podporu jakéhokoliv typu speciálních vrstev. Samotný editor též umí pracovat s vrstvami, u kterých jsou opět dostupné pouze základní vlastnosti jako nastavení průhlednosti vrstvy či seskupování vrstev.

K několika desítkám předdefinovaných štětců si můžete v komerční verzi Artweaveru přidat vlastní štětce, jejichž vlastnosti se upravují v integrovaném editoru štětců (jehož český překlad zatím částečně chybí). Mimo velikosti a tvaru lze bitmapovým štětcům určit například metodu krytí, barvu, rozpíjení okrajů, umělecký styl s texturou, jemnost štětinek daného štětce a řadu jiných užitečných parametrů.

Při kreslení můžete v rámci štětců využívat libovolné tvary štětců, k jejichž tvorbě je slouží externí utilita Artweaver Shape Designer. Externí je i další pomocná utilita Paper Generator, která je určena pro tvorbu a generování pokladových materiálů pro kreslicí plátno.
Artweaver Plus 2.0 - nastavení velikosti plátna a rozlišení obrazu


Artweaver Plus 2.0 - requester pro výběr barev


Artweaver Plus 2.0 - výběr podle tolerance nabrané barvy


Artweaver Plus 2.0 - tvorba vlastních vektorových tvarů pro kreslicí štětce


Artweaver Plus 2.0 - další doplňková utilita na tvorbu podkladových materiálů pro plátno


Artweaver Plus 2.0 - Manažer šablon s nabídkou kreslicích tvarů
Artweaver Plus 2.0 - nabídka typů/druhů a variant kreslicích štětců v Manažeru šablon


Artweaver Plus 2.0 - další sekce typů štětců a jejich štětinek v Manažeru šablon


Artweaver Plus 2.0 - editor štětců
Artweaver Plus 2.0 - některé základní vlastnosti kreslicích a retušovacích štětců


Artweaver Plus 2.0 - funkce pro uložení výběru

Efekty a filtry

V Artweaver Plus 2.0 najdeme několik desítek efektových filtrů pro úpravy obrazu nebo jeho částí. Většinou se jedná o notoricky známé color a image processingové filtry pro korekce barev, různé druhy rozostření/zaostření, přidávání a redukci šumu, práci s texturami a deformační filtry ovládající několik druhů zkreslení. Umělecké filtry slouží ke stylizaci obrazu například v podobě změn barevných tónů, reliéfu, imitaci olejomalby, solarizace či umělého zestárnutí obrazu.

Korekce barev lze provádět manipulací s úrovněmi či křivkami barev, na výběr dále máte filtry pro úpravy odstínu a saturace barev, míchání kanálů barev, vyvážení barev, desaturaci aj.

Doplňkové efekty a jiné operace v editoru lze navíc skriptovat přes Lua Script, který je ke stažení zdarma jako rozšiřující modul pro Artweaver. Případné efekty můžete v editoru realizovat i prostřednictvím zásuvných modulů pro Adobe Photoshop, podporovány jsou bohužel pouze filtry starých verzí Adobe Photoshopu (většinou pouze do verze 4.0).


Artweaver Plus 2.0 - přehled kategorií efektových filtrů


Artweaver Plus 2.0 - nabídka funkcí pro úpravy a manipulace s barvami


Artweaver Plus 2.0 - nastavení křivek barev


Artweaver Plus 2.0 - jeden z efektových filtrů


Artweaver Plus 2.0 - Lua Editor slouží ke skriptování a automatizaci akcí editoru

Ukládání a přehrávání akcí

Některé kreslicí procesy můžete v Artweaveru Plus poměrně snadno automatizovat. Celý proces kreslení lze totiž nahrávat a uložit na disk a poté proces přehrát později například v jiné části kresby či na jiném obraze. Využitím kreslicích „událostí“ lze současně demonstrovat či dále použít své styly kreslení/kresby třeba na jiném typu podkladového materiálu.

Závěr

Za 29 EUR je Artweaver Plus poměrně kvalitní kreativní kreslicí programe pro digitální malbu, přičemž většinu z kreslicích funkcí editoru najdeme i v jeho freewarové verzi. Samozřejmostí je přitom podpora pentabletů, jejich rozšířené funkce jako je třeba guma či podporu pro změnu pracovních nástrojů ale obsahuje pouze komerční verze Artweaver Plus.

Zkušební verzi Artweaver Plus si můžete stáhnout zdarma stejně jako bezplatnou verzi Artweaver Free z webových stránek editoru.


Artweaver Plus 2.0 - v editoru si můžete změnit či nadefinovat klávesové zkratky
Artweaver Plus 2.0 - předvolby editoru


Artweaver Plus 2.0 - tiskové funkce programu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: