Adobe Premiere Elements 10: inovovaný editor domácího videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

Adobe Premiere Elements 10: inovovaný editor domácího videa

30. září 2011, 00.00 | Premiere Elements má v oblasti zpracování videa podobnou úlohu jako Photoshop Elements u organizace a práce s digitálními fotografiemi. Aktuální desátá verze editoru je nově k dispozici ve 32 bitové i 64 bitové verzi, rozšiřuje možnosti vyhledávání grafických souborů v Organizeru, má vylepšený speciální efekt typu Pan & Zoom, dva šikovné video filtry pro korekce barev a podporuje dále například export AVCHD videa i ukládání HD video na DVD média.

Adobe Premiere Elements 10 je editor videa, propojený s organizérem multimediálních souborů pro správu, úpravy a publikování fotografií a různých statických i animovaných projektů sestavovaných právě z fotek či multimediálních souborů.

Je třeba podotknout, že Premiere Elements má s profesionálním produktem Adobe Premiere Pro společného zhruba totéž co Photoshop Elements s Adobe Photoshopem - jedná se tedy o produkt zaměřený pro méně náročné uživatele, kteří nepotřebují například podporu video formátů profesionálních HD kamer, detailní časovou osu či doplňkový Adobe Media Encoder.

Cena Adobe Premiere Elements 10 pro Windows a Mac OS X v České republice je zhruba 2 000 Kč včetně DPH, kombinace s Photoshop Elements 10 přijde na cca 3 100 Kč vč. DPH. Verze Premiere Elements 10 pro Windows bude stejně jako Photoshop Elements 10 k dispozici i v českém jazyce, uživatelé Mac OS X mají z hlediska české lokalizace opět smůlu.

Novinky v Elements Organizeru

Elements Organizer 10 (pracuje samostatně) vizuálně neprošel žádnými zásadními úpravami, obsahuje však několik zajímavých nových funkcí. Popisoval jsem je už v článku o Adobe Photoshop Elements 10, takže už jen stručně – jedná se o nové funkce pro vyhledávání digitálních fotografií obsahujících vyznačený objekt podle nastavené shody obrysů objektů či barevnosti snímků.

Další novinkou v Organizeru je vylepšené rozpoznávání osob na fotkách prostřednictvím seznamu přátel z Facebooku, na kterém lze z Premiere Elements 10 rovněž sdílet statické fotografie a video klipy, které je možné také nahrávat na mediální server YouTube.
Adobe Premiere Elements 10 - prostředí Elements Organizeru s náhledy fotografií a multimediálních souborů


Adobe Premiere Elements 10 - výběr a označování osob na snímcích


Adobe Premiere Elements 10 - nové funkce pro vyhledávání přibuzných objektů na fotografiích podle tvaru objektů či barevnosti

Editor Premiere Elements 10

U prostředí video editoru Premiere Elements 10 platí totéž co u Elements Organizeru 10, tzn. žádné změny v GUI nečekejte – nové funkce editoru jsou skryté v editačních či publikačních sekcích a nabídkách efektů. Součástí celého balíku je (opět podobně jako u Photoshop Elements 10) rozšířená nabídka šablon a různých grafických témat pro online alba a tvorbu filmů v SD i HD rozlišeních.

Rychlost 64 bitové verze Premiere Elements 10 se od 32 bitové verze zjevně nijak (pozorovatelně) neliší, samozřejmě až na možnost využívat více operační paměti – v tomto případě je pak jasné, že celková rychlost editačních a efektových operací se může navýšit o rozdíl načítání + ukládání souborů na disk v porovnání se shodnými akcemi pro čtení a zápis prováděnými pouze v operační paměti. Samotný Elements Organizer 10 je k dispozici pouze ve 32 bitové verzi.


Adobe Premiere Elements 10 - editor s pohledem Sceneline s náhledy jednotlivých videoklipů


Adobe Premiere Elements 10 - část z bohaté nabídky přechodových efektů

Nové video filtry a efekt Pan & Zoom

Hodně zajímavou a užitečnou novinkou je vylepšený speciální efekt Pan & Zoom, který slouží (mimo jiné) především k navození dojmu animovaného videa ze zdroje statických fotografií. V novém Pan & Zoom v Premiere Elements 10 můžete pohodlně vizuálně označit a nastavit pozici i směr výřezů plochy digitálních snímků, u kterých lze jednoduše pracovat i s výřezy skupinových či portrétových snímků.

Neméně užitečné jsou dva nové video filtry pro korekce barev videa. S pomocí prvního z nich AutoTone & Vibrance můžete rychle globálně upravit či spíše vylepšit živost barev (nikoliv ovšem prostou saturací) a manuálně či automaticky nastavit intenzitu jasu, kontrastu a expozice zvolených video sekvencí včetně kalibrace úrovní bílé a černé barvy.

Druhý video filtr Three-Way Color Corrector je poměrně unikátní prostředek k současným úpravám tónových rozsahů video klipů pro tři úrovně odstínů – vše s pomocí kapátka, barvové palety a posuvníků pro nastavení středních světlých a tmavých tónů barev.


Adobe Premiere Elements 10 - vylepšený efekt typu Pan & Zoom s možností označování a přibližování tváří ve scénách a ve slideshow obsahujících portrétové fotografie


Adobe Premiere Elements 10 - nové video filtry a jejich některé možnosti nastavení pro korekce barev ve videu

SmartSound pro Mac OS X

Verze Premiere Elements 10 pro Mac OS X přidává podporu systému SmartSound, jehož úkolem je přidávat zvuk ve zvoleném hudebním stylu a žánru do zvukových stop s jejich automatickou úpravou podle délky video klipů.

Export a sdílení video projektů

Součástí nových publikačních funkcí Premiere Elements 10 je podpora AVCDHD videa, které můžete z editoru ukládat v HD standardech PAL i NTSC, a samozřejmě také vypalovat/ukládat na vhodná datová média. Pro publikování videa u služeb Facebook, YouTube i u formátu AVCHD nabízí Premiere Elements 10 výběr z vhodných cílových formátů a rozlišení videa.

Další exportní novinkou v Premiere Elements 10 je možnost ukládání HD videa na DVD média – podobné funkce mimochodem už dávno nabízí konkurenční video editory.
Adobe Premiere Elements 10 - export a sdílení video projektů nově zahrnuje i ukládání AVCHD videa + různé SD i HD formáty pro video servery (YouTube) sociální sít Facebook

Závěr

Na vývoji Premiere Elements je dobře vidět, že ne všechny funkce editoru nebyly shodné u verzí pro Windows a Mac OS X, do které byla teprve nyní integrována podpora systému SmartSound. Proč nebude Premiere Elements 10 k dispozici v české verzi pro Mac OS X je určitě jasné - svou roli zřejmě hraje především rozšířenost samotné platformy Mac v ČR v přímé návaznosti na kupní sílu českého trhu a tudíž i v návratnosti investice do lokalizace pro Mac verzi celého balíku Premiere Elements.

Shodné novinky v Elements Organizeru jako má Photoshop Elements 10 jsou logické, uživatele Windows pak jistě potěší také připravovaná česká lokalizace a 64 bitová verze editoru. Ocenit musím výborně vizuálně ovladatelný efekt Pan & Zoom s označováním objektů a tváří na portrétových či skupinových snímcích, export AVCHD videa i nové korekční funkce pro globální i selektivní vylepšování a opravy barev.

Zkušební verzi Adobe Premiere Elements 10 bude oficiálně možné stáhnout zhruba v polovině října.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: