Adobe Lightroom 3.4 a Camera RAW 6.4 doplňují podporu mnoha nových fotoaparátů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Adobe Lightroom 3.4 a Camera RAW 6.4 doplňují podporu mnoha nových fotoaparátů

2. května 2011, 00.00 | Minulou středu uvolnila Adobe nové verze svých stěžejních řešení pro práci s formátem RAW. Camera RAW 6.4 a Lightroom 3.4 doplňují podporu RAW formátů 13 nových fotoaparátů a dále ještě přidávají 25 nových profilů objektivů používaných funkcí automatické korekce optických vad. Kromě podpory nových fotoaparátů a nových profilů objektivů jak modul Camera RAW 6.4, tak Lightroom 3.4 přinášejí též opravy některých chyb předchozích verzí. Podrobnosti spolu s odkazy na download příslušných updatů přinášíme v tomto článku.

Profesionální fotografové ve stále větší míře využívají formát RAW, a tak samozřejmě software pro zpracování digitálních fotografií poskytuje odpovídající podporu. To přirozeně platí též pro Adobe, jež to v případě Photoshopu CS5 (a celého balíku Creative Suite 5) zařizuje zásuvným modulem Camera RAW. Adobe ovšem pro zpracování fotografií nabízí také program Photoshop Lightroom, který zmíněný modul integruje přímo v sobě.

Formát RAW je však spíše obecné označení, protože pro každý typ fotoaparátu se liší, a tak je třeba příslušný software pravidelně aktualizovat, aby zahrnoval podporu nových typů. To pochopitelně platí i pro Adobe, jež neustále vydává nové verze modulu Camera RAW a též programu Lightroom. Ve středu uvolnila jejich nové verze 6.4 a 3.4 (předchozí verze 6.3 a 3.3 se objevily loni počátkem prosince).

Camera RAW 6.4 a Lightroom 3.4 doplňují podporu RAW formátů 13 nových fotoaparátů a dále ještě přidávají 25 nových profilů objektivů používaných funkcí automatické korekce optických vad (ty modul Camera RAW umožňuje od verze 6.1).

Konkrétně se jedná o fotoaparáty Canon EOS 600D a EOS 1100D, Fuji FinePix S200 EXR, F550 EXR, HS20 EXR a X100, Hasselblad H4D-40, Kodak EasyShare Z990, Nikon D5100, Olympus E-PL1s, E-PL2 a XZ-1 a Samsung NX11. Seznam všech fotoaparátů nyní podporovaných tímto modulem najdete tady.

Kromě podpory nových fotoaparátů a nových profilů objektivů jak modul Camera RAW 6.4, tak Lightroom 3.4 přinášejí též opravy některých chyb předchozích verzí (souhrn všech těchto oprav spolu se seznamem nově podporovaných fotoaparátů a profilů objektivů obsahuje příslušné oznámení na blogu Adobe).

Modul Camera Raw 6.4 se dá použít pouze pro Photoshop CS5 (se staršími verzemi nespolupracuje), jeho variantu pro Mac si lze stáhnout odtud (má velikost 78,8 MB) a variantu pro Windows tady (39,6 MB). Pro Photoshop Elements 9 a Premiere Elements 9 se musí použít samostatné varianty modulu (odkazy pro jejich stažení nabízí popisná stránka modulu pro Photoshop CS5).

Zároveň Adobe vydala také novou verzi 6.4 převodníku DNG Converter, umožňujícího převádět všechny v současnosti podporované formáty RAW do formátu DNG („digitálního negativu“ Adobe). Varianta téhle utility pro Mac se nachází zde (57,5 MB) a varianta pro Windows tady (53,8 MB).

A samozřejmě si lze od Adobe stáhnout též aktualizace Photoshopu Lightroom na verzi 3.4, pro Mac OS X ji získáte odtud (zabírá 88,5 MB) a pro Windows zde (203,1 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: