Adobe InDesign: užitečné freewarové skripty a šablony - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Adobe InDesign: užitečné freewarové skripty a šablony

Adobe InDesign sazba

4. srpna 2011, 00.00 | Služba Adobe Exchange pro InDesign aktuálně obsahuje přes 630 komerčních, shareware, freewarových a různých jiných typů skriptovacích doplňků, šablon dokumentů či zásuvných modulů, které mohou usnadnit nebo zpříjemnit práci s Adobe InDesignem. Dnes si představíme několik freewarových předloh dokumentů na tvorbu kalendářů, úkolovník a především různé skripty určené například na tvorbu ořezových a registračních značek, práci s tabulkami, zarovnání textů, usazování objektů a další často prováděné pracovní akce.

Adobe Exchange sdružuje služby pro výměnu, prodej, sdílení a publikování doplňků pro různé aplikace Adobe včetně InDesignu, který má svou vlastní sekci InDesign Exchange stejně jako třeba Photoshop nebo Lightroom. Služba je k dispozici zcela zdarma, ke stahování je zapotřebí jednotné Adobe ID. Obsah InDesign Exchange lze třídit podle hodnocení uživatelů, podle naposledy přidaných doplňků či podle nejoblíbenějších/nejvíce stahovaných doplňků, přičemž zmíněné kategorie mají ještě další třídění podle typu licence doplňku - komerční, freeware, open source, donation, try/buy aj. Nás dnes zajímají zdarma dostupné doplňky a šablony pro Adobe InDesign, mezi které také patří užitečné skripty v JavaScript či VBScriptu, přes které lze v InDesignu programově ovládat různé funkce programu.

Šablony kalendářů a publikační PDF manuál k Adobe Creative Suite 5/5.5

Ještě než začneme se skripty, můžete se mrknout na několik užitečných šablon dokumentů na automatizovanou tvorbu kalendářů. Jedná se konkrétně o dvě šablony Pocket - wallet Calendar pro roky 2011 a 2012 a jinou šablonu kalendáře opět pro roky 2011 a 2012. Užitečná pro někoho možná bude šablona týdenního plánovače/úkolovníku Weekly Planner, nebo řad jiných šablon nacházejících se v InDesign Exchange.

Zřejmě jako promo akci vydala společnost Adobe tiskový PDF manuál aktuálních verzí Adobe InDesignu CS5 a CS5.5 s rozlišením pro tisk. V manuálu Creative Suite 5/5.5 Printing Guide (20 MB, v angličtině) na cca 140 stranách najdeme podrobné technické informace o InDesignu, Illustratoru, Photoshopu CS5/CS5.5 a Adobe Acrobatu X a jejich tiskových a exportních funkcích, popis správy barev a různých jiných funkcí souvisejících s publikováním a tiskem dokumentů.
Adobe InDesign - šablony dokumentů InDesign s kalendáři pro roky 2011/2012


Adobe InDesign - šablona plánovače Weekly Planner


Adobe InDesign - paleta skriptů

Skriptovací doplňky

Skvělý zdroj zdarma dostupných skriptů (většinou funkčních pro verzi CS3 a novější) pro Adobe InDesign najdeme například zde, na Internetu lze samozřejmě najít i mnoho jiných šikovných freewarových skriptovacích doplňků. InDesign Exchange pak rovněž nabízí mnoho desítek zdarma dostupných skriptů pro různé verze InDesignu, potíž je však v tom, že ne vždy daný skript funguje správně s českou verzí InDesignu a poslední aktualizace InDesignu CS5.5 (v7.5.1) navíc "vylepšila" interní textové funkce InDesignu a jeho plugin rozhraní natolik, že přestala pracovat i řada komerčních doplňků, jejichž výrobci nyní musí funkčnost pluginů znovu upravit. Je to ostatně i případ (pro sazbu v češtině velmi důležitého) komerčního doplňku Jednoznakové předložky od AMOS Software, který je naštěstí již k dispozici v aktualizované verzi. Následující skripty si tedy důkladně vyzkoušejte a uvidíte sami, zda ve vaší verzi InDesignu budou pracovat korektně.

Change Case+ - skript na hromadnou změnu malých písmen na velká (kapitálky na verzálky) či naopak ve článcích i všech otevřených dokumentech, navíc s podporou GREP vyhledávání.

Table Processor - šikovný skript na stylování tabulek a tabulkových dat. Skript umí měnit styly obsahu celé tabulky, nebo jen zvolených buněk - například hlaviček či patiček tabulky, případně vybraných sloupců a řádek.

StepAndCopy.jsx - skript na přesun a duplikování objektů na stránce.


Adobe InDesign - skript na jednoduché duplikování objektů na stránce

SelectAndAlign.jsx - skript na usazování a zarovnání objektů na stránce podle zvolených parametrů a stranových zarovnání.


Adobe InDesign - skript na výběr a zarovnání objektu na stránce

PositionOnPage.jsx - skript na rozmístění objektů na aktivní stránce nebo v aktivním spreadu.


Adobe InDesign - skript na usazování objektů na stránce

MakeGuides.jsx - hodně užitečný skript na hromadnou tvorbu, přesun, výběr a také případné smazání vodicích linek.


Adobe InDesign - skript na vytvoření vodicích linek

MakeCropMarks.jsx, MakeRegMarks.jsx - dva skripty na vytvoření ořezových a registračních grafických značek přímo kolem vybraných objektů na stránce.
Adobe InDesign - skripty pro přímé generování ořezových a registračních značek

BreakStory.jsx - skript na rozdělení zvolených textových rámečků do článku respektive celého článku do dvou oddělených článků.


Adobe InDesign - skript na rozdělování obsahu článků

Add Multi-Column rules - skript (pouze pro Mac) pro vícesloupcovou sazbu textu s ovládáním pravidel a vlastností sloupců.

Justification Adjuster - skript na ovládání parametrů zarovnání textových bloků s postupným navyšováním či snižováním parametrů pro proklad znaků, slov, glyphscaling aj.

A4 font catalogue - zajímavý skript, který vytvoří A4 vzorník všech v systému nainstalovaných písem s volitelnou uživatelskou textovou ukázkou.


Adobe InDesign - skript na generování vzorníku z nainstalovaných písem

Resize images script - komplexnější skript na změnu velikosti bitmapových obrázků/fotografií a dalších bitmapových objektů v celém dokumentu na jejich původní 100 % velikost. Skript aktuálně podporuje grafické formáty JPEG, PSD a TIFF, využívá Adobe Photoshop a standardně nemění rozlišení bitmapových objektů (lze zapnout v předvolbách doplňku).


Adobe InDesign - skript na hromadnou změnu rozlišení obrázků/fotografií (s využitím Adobe Photoshopu) na vzorových i dalších stranách dokumentu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: