Adobe Flash Professional CS5.5: interaktivní obsah a Adobe AIR pro mobilní zařízen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Adobe Flash Professional CS5.5: interaktivní obsah a Adobe AIR pro mobilní zařízen

12. května 2011, 00.00 | Editor na tvorbu interaktivního animovaného, textového či multimediálního obsahu je sám sobě standardem v oblasti publikačních prostředí, Flash animací či grafických rozhraní pro webové aplikace. Aktuální verze Flash CS5.5 přináší autorizační a publikační funkce pro Flash a Adobe AIR s podporou mobilních zařízení platforem Android, iOS, RIM či webOS, dále lepší manipulaci s vrstvami, rozšířené fragmenty kódu aplikací a testování interaktivního obsahu přímo na připojených mobilních zařízeních.

Editor Adobe Flash Professional už dávno není pouhým nástrojem na tvorbu animací a webových prezentací či her, nýbrž komplexním publikačním prostředím mimo jiné i pro tvorbu grafických rozhraní k aplikacím a přípravě vektorové či bitmapové grafiky. Společným vodítkem Flash prezentací či aplikací distribuovaných prostřednictvím platformy Adobe AIR je pak interaktivní či multimediální obsah, ve kterém se může ukrývat prakticky cokoliv od videa až po webové hry či jiné specializované aplikace.

Flash pro mobilní zařízení

Pominu-li otázku reálné dostupnosti, existence a především funkčnosti příslušných Flash runtime modulů/playerů či pluginů pro mobilní platformy, je na tom nová verze Adobe Flash CS5.5 z hlediska podpory operačních systémů pro mobilní zařízení víc než dobře.

Interaktivní, animovaný, grafický či video obsah lze s pomocí Adobe Flash CS5.5 a adekvátní verzí Flash Playeru či přes technologii Adobe AIR publikovat, spouštět a prezentovat především na mobilních zařízeních s Androidem, webOS, na zařízeních řazených do rodiny Adobe Digital Home a také na zařízeních BlackBerry na platformě RIM. Adobe Flash CS5.5 nyní navíc nabízí funkční podporu iOS zařízení, nicméně v praxi jsou schopnosti Adobe AIR a Flashe zatím na iOS zatím velmi omezené.
Adobe Flash Professional CS 5.5 - "mobilní" novinky v podobě podpory Flash/AIR aplikací respektive balíčků pro iOS a Android


Adobe Flash Professional CS 5.5 - nastavení tvorby/publikování AIR aplikací pro iOS

Optimalizace a testování obsahu

K optimalizaci interaktivního obsahu pro mobilní zařízení můžete využít vylepšený nástroj Inspektor vlastností, zjednodušená jsou i celá dialogová okna Nastavením publikování a Nastavení dokumentu.

Pro testování "Flash obsahu" pro mobilní zařízení je určena aplikace Adobe Device Central, jejíž aktualizovaná verze CS5.5 je součástí balíku Adobe Flash CS5.5. Device Central CS5.5 nově obsahuje například profily multitouch zařízení pro platformu Adobe AIR 2.x a příslušnou verzi Flash Playeru. "Flash obsah" můžete navíc nyní testovat i přímo na připojených mobilních zařízení (přes rozhraní USB), u kterých lze ladit zdrojové kódy Adobe AIR aplikací.


Adobe Flash Professional CS 5.5 - zjednodušené nastavení pro publikování projektů

Správa projektů a rychlejší přírůstková kompilace

Projekty ve formátu FLA mohou nově v knihovnách sdílet soubory mezi jednotlivými cílovými zařízeními, což usnadňuje vývoj a testování obsahu například pro tablety a mobilní telefony používající jiné rozlišení displeje.

Důležitou novinkou v Adobe Flash CS5.5 je tzv. přírůstková kompilace, která automaticky ukládá data do vyrovnávací paměti a umožňuje zkrátit celkovou dobu kompilace většiny projektů s vloženými fonty a zvukovými soubory.


Adobe Flash Professional CS 5.5 - kontextové menu Knihovny objektů v projektu

Nové fragmenty kódu

S mobilními zařízeními přímo souvisí i další nová funkce Adobe Flash CS5.5, kterou je dvacet nových výstřižků kódu. Kód lze s pomocí nástroje pro výběr zobrazovat formou náhledu a vkládat do projektů – k dispozici máte například fragmenty kódu pro multitouch gesta, funkce pro využívání akcelerometru, akcí prováděných na mobilním zařízení, zobrazování zeměpisné pozice, změnu orientace displeje aj.
Adobe Flash Professional CS 5.5 - nové mobilní Fragmenty kódu a tvorba + správa projektů

Rozšířené vlastnosti vrstev a symbolů

O něco dokonalejší je v Adobe Flash CS5.5 práce s vrstvami, u kterých můžete zachovat layout vrstev při kopírování jejich obsahu napříč více soubory a celými projekty.

Symboly a animační (v editoru se nazývají pohybové) cesty lze v projektech sdílet a školovat pro různá rozlišení obrazovky, kde se vektorové cesty i symboly umí nově přizpůsobit cílovému rozlišení obrazovky například tabletu či mobilního telefonu. Všechny symboly lze navíc nově rastrovat a exportovat jako rozfázovanou bitmapovou grafiku.


Adobe Flash Professional CS 5.5 - Editor pohybu objektů na scéně


Adobe Flash Professional CS 5.5 - vlastnosti objektových vrstev

Vylepšená inverzní kinematika

Užitečnou novinkou je funkce pro přidržení pro inverzní kinematiku, v rámci které můžete uzamknout jednotlivé animované kosti pro stanovenou plochu obrazu a omezit jejich pohyb pro nastavenou úroveň pohybové plochy.


Adobe Flash Professional CS 5.5 - nástroje pro manipulaci s kostmi pro funkce inverzní kinematiky

Závěr

Podobně jako Adobe Dreamweaver CS5.5 také Flash CS5.5 obsahuje relativně malé množství zásadnějších novinek, jejichž význam se ovšem bude zvyšovat s narůstajícím počtem mobilních zařízení s podporou technologií Adobe Flash/Adobe AIR. Také novinky v oblasti testování obsahu respektive aplikací na připojených mobilních zařízeních či na simulátoru Device Central opět souvisí s rozšířenou podporou Flashe a Adobe AIR pro tablety a různé mobilní platformy.

Samotné editační funkce Adobe Flash CS5.5 zůstaly až na čestné výjimky prakticky nedotčeny – budiž díky za nové možnosti kopírování obsahu vrstev, rastrování symbolů i vylepšenou inverzní kinematiku.

Zkušební verzi Adobe Flash CS5.5 najdete v edicích sady Adobe Creative Suite.


Adobe Flash Professional CS 5.5 - předvolby editoru pro import PSD grafických dokumentů


Adobe Flash Professional CS 5.5 - volby textových bloků a nabízené možnosti pro vyhlazení písem

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: