ACDSee Pro 5: přehlednější organizace snímků a nové editační funkce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

ACDSee Pro 5: přehlednější organizace snímků a nové editační funkce

4. října 2011, 00.00 | Pátá stěžejní verze známého organizéru a editoru JPEG, TIFF a RAW snímků vylepšuje například barevné označování fotografií, má lepší hromadný export snímků s nastavením jejich cílových vlastností, umí ze souborů jednoduše odstranit metadata a má i několik nových užitečných editačních funkcí pro úpravy fotek včetně tří zbrusu nových uměleckých efektů pro lomografii, fotografické koláže a zasněné stylizace snímků.

Vánoce jsou sice ještě daleko, pro digitální fotografy se ovšem nadílka koná již nyní. Po Adobe Photoshop Elements 10 a rychle se blížícím představení Zoner Photo Studia 14 byl na trh uveden další profesionální organizér a editor digitálních fotografií ACDSee Pro pro Windows.

Předem upozorňuji, že se nejedná o žádný zásadní update, nicméně užitečných novinek je v programu hned několik. Společnost ACD Systems ovšem vyšperkovala nejen funkce ACDSee Pro 5, nýbrž i cenu aplikace, která je momentálně 240 USD. Vlastníte-li některý jiný produkt od ACD Systems, máte nárok na 60 % slevu.

Vylepšená katalogizace souborů

První novinkou v ACDSee Pro 5 je vylepšené vizuální označování snímků barevnými značkami (s volitelným stručným popisem), podle kterých pak lze například jednoduše třídit katalogy a vybírat snímky pro zpracování, export či sdílení na online službách. Barevné značky se v náhledech katalogizovaných souborů zobrazují v podobě úzkého barevného proužku těsně pod náhledem.

Barevnými značkami můžete označit i třeba snímky, ze kterých chcete odstranit metadata – ACDSee Pro 5 umí vyčistit EXIF, IPTC a XMP metadata pro zvolené soubory přímo ze souborů a samozřejmě i ze svých katalogů.

Rovněž vylepšený je hromadný export snímků ve funkci Batch Export, u které si můžete vybrat cílový adresář, nechat snímky přepočítat do jiného rozlišení, zvolit si jiný grafický formát, nebo případně také fotografie přejmenovat.


ACDSee Pro 5 - prostředí organizéru fotografií s popup náhledy a novým zpracováním barevného označování snímků


ACDSee Pro 5 - mimo plnohodnotného integrovaného prohlížeče (na obrázku) má ACDSee Pro ještě rychlý "Quick" prohlížeč se základními ovládacími prvky
ACDSee Pro 5 - hromadný export snímků
ACDSee Pro 5 - z fotografií i databáze můžete odstranit všechna metadata souborů

Nové možnosti úprav fotografií

O rozšířené podpoře formátů RAW snímků se společnost ACD Systems nezmiňuje, pro předchozí verzi ACDSee Pro 4 bylo uvedeno několik updatů týkajících se také RAW snímků. I nadále můžete z RAW fotografií vytvářet HDR obrazy z jediné expozice a dynamicky u nich upravovat například jas a kontrast.

V sadě několika desítek speciálních efektů v sekci Edit najdeme tři nové umělecké efekty. Prvním z nich je relativně známá simulace lomografie v retro stylu legendárních fotografických aparátů, druhým efektem jsou pak automaticky vytvářené fotografické koláže s různým natočením snímků a dalšími volitelnými vlastnostmi koláže. Třetím novým efektem je simulace „zasněných“ pastelových fotografií v podobě tzv. Ortonova efektu.

S pomocí nových posuvníků můžete ladit tónování snímků a vytvářet tak mimo jiné třeba jemné sépiové fotografické efekty, nebo černobílé fotky s volitelným zvýrazněným původní saturace barev a světlých i tmavých odstínů.


ACDSee Pro 5 - vývojová fotolaboratoř v sekci Develop


ACDSee Pro 5 - manipulace s úrovněmi barev v integrovaném editoru snímků


ACDSee Pro 5 - vylepšené funkce pro ostření snímků


ACDSee Pro 5 - nové funkce pro úpravy tónování snímků


ACDSee Pro 5 - nabídka efektů s náhledy
ACDSee Pro 5 - tři nové speciální umělecké efekty Collage, Orton a Lomo (včetně varianty s náhledy původního snímku)

Manuálně můžete ovládat štětec pro selektivní editační funkce Dodge a Burn, jejichž prostřednictvím lze lokálně zesvětlit či ztmavit vybrané plochy snímků, případně ve vybraných plochách upravit saturaci či živost barev.

ACDSee Pro 5 přidává do sekcí Develop a Edit několik nových efektů a funkcí pro úpravy fotografií. Jednou z nich je inteligentní ostření snímků s volbou edge masky, kterou pak editor použije pouze pro inteligentní doostření hran a obrysů objektů namísto celoplošného ostření, při kterém mohou vzniknout nežádoucí obrazové artefakty.

Poslední novinkou editačních operací je sada kreslicích nástrojů pro přidávání jednoduchých grafických objektů do snímků – na výběr máte například čáru, šipku a různé geometrické objekty a vektorové tvary.


ACDSee Pro 5 - globálně i selektivně ovládané funkce Dodge a Burn


ACDSee Pro 5 - kreslicí nástroje slouží především pro přidávání jednoduchých grafických prvků do fotek

Závěr

ACDSee Pro 5 je klasikem, který sice nic úplně revolučního nepřináší, avšak to, co má umět, umí opravdu velmi dobře. Programu vlastně není prakticky co vytknout, škoda je snad jen menšího počtu publikačních a online funkcí pouze s podporou pouze serverů Flickr, SmugMug a Zenfolio - stále chybí třeba možnost nahrání fotek na Facebook i případná integrace se službou (ovšem de facto konkurenční) Webová alba Picasa.

Zkušební verzi ACDSee Pro 5 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: