Xerox představil nové Phasery 6200 a 8200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Xerox představil nové Phasery 6200 a 8200

Xerox Phaser

13. května 2002, 00.00 | Přinášíme exkluzivní fotografie a informace o dvou nových modelech barevných tiskáren Xerox Phaser. Model 8200 je novinkou v oblasti tuhého inkoustu a model 6200 rozšiřuje nabídku laserových tiskáren. V obou případech se jedná o velmi rychlé single-pass tiskárny s agresivní cenou.

Koncem dubna jsme měli exkluzivní možnost jakožto jedna ze dvou českých redakcí se zúčastnit novinářského meetingu společnosti Xerox v Mnichově. Důvodem tohoto setkání bylo připravované uvedení dvou nových barevných tiskáren formátu A4 z řady Phaser. Právě dnes skončilo informační embargo na tyto produkty, takže vám nabízíme nejrychlejší a nejúplnější česky psané informace o nových modelech 6200 a 8200 včetně exkluzivních fotografií a technologických podrobností.


Tisková konference v Mnichově

Jednotný koncept
Přestože tiskárny používají odlišnou metodu tisku (tuhý inkoust a barevný laser), mají celou řadu společných koncepčních prvků. Tím hlavním je technologie SinglePass, která umožňuje potisknout médium během jednoho otočení válce všemi čtyřmi barvami. Výsledkem je jednak špičková rychlost 16ti plnobarevných stran za minutu, ale i velmi zjednodušený průchod média tiskárnou. U obou modelů byl předváděn tisk na pomačkaný papír či na papír s ohnutým růžkem a podávací mechanismus nezaváhal ani jednou. Papír lze z ručního podavače podat prakticky bez ohybu, což umožňuje potisk média s gramáží až 216 g/m2. V rozhovoru nám produkt manažer divize Office prozradil, že standardní chybovost nového podávacího mechanismu je jednou za 10.000 stran.
Dalším společným jmenovatelem obou tiskáren jsou velmi rychlé řadiče osazované procesory PowerPC od společnosti Motorola, stejnými jako používá společnost Apple ve svých stolních počítačích. Díky tomu jsou tiskárny schopné nejen rychle otáčet enginem, ale i adekvátně zpracovávat dodávaná data tak, aby bylo možné tisknout všechny barvy společně. U modelu 8200 je první stránka vytištěna během 9 sekund, u modelu 6200 během 15 sekund. Síťové rozhraní se 100Mb ethernetem je samozřejmostí u všech modelů s výjimkou nejnižších.
Dalším společným rysem je velmi agresivní cenová politika u obou modelů. Na klesající ceny barevných laserových tiskáren jsme si již pomalu zvykli, ale zejména u modelu 8200 je cena nezvykle nízká. Tento model by se měl prodávat od cca 2.000 EURO a varianta s laserovým tiskem by měla začínat pod hranicí 3.000 EURO. Navíc u obou modelů je cena spotřebního materiálu postavena tak, aby černobílý tisk byl zhruba stejně nákladný jako v případě černobílých síťových tiskáren!
Samozřejmě, že tiskárny mají i celou řadu dalších společných vlastností, zejména v oblasti programového vybavení a podpory. Například jsou to funkce jako odesílání emailu v případě potřeby zásahu obsluhy (MailLinx), automatická síťová instalace, kompletování kopií s použitím interního disku bez zátěže stanice či Printing Scout. Již tradičně jsou tiskárny řady Phaser vybavovány řešením pro správu barev na základě ICC profilů a kalibraci.


Oficiální obrázek Phaseru 8200

Xerox Phaser 8200
Tato tiskárna je nástupcem dobře známého a i u nás populárního modelu Phaser 860. Používá technologii tisku tuhým inkoustem při rozlišení 1200x600 dpi. Výrobcem udávaná maximální rychlost je 16 plnobarevných stran za minutu při "FAST" režimu. Jako alternativa je nabízeno 10, 6 či 3,5 stranky za minutu v režimech STANDARD, ENHANCED a PHOTO. Rozdíl mezi těmito režimy je jak v použitém rozlišení, tak zejména ve stylu rastrování a kladení barviva. Zejména výsledky režimů ENHANCED a PHOTO jsou vynikající a dosahují mnohem realističtější kresby než klasický barevný laserový tisk. Navíc nové tiskárny jsou vybaveny technologií eliminující vznik typického reliéfního povrchu, takže výsledek je o to přirozenější.
O zpracování obrazu se stará řadič osazený procesorem Motorola PowerPC G3 300Mhz, který využívá 64 - 256MB operační paměti a případně interní hard disk. Pro komunikaci je k dispozici jak originální Adobe PostScript 3, tak emulace jazyka PCL 5C. Již tradičně jsou podporovány kromě všech verzí Windows od 95 výš i MacOS, Linux, Unix, Netware či NDPS.


Phaser 8200 v praxi

Na trh bude tiskárna dodávána ve čtyřech variantách. Základní model 8200B je vybaven pouze 64 MB operační paměti, USB a paralelním rozhraním a podavačem na 200 listů. Duplex a přídavné podavače stejně jako síťové rozhraní je možno dokoupit. Vyšší model 8200N je rozšířen o síťové rozhraní, jinak zachovává všechny vlastnosti modelu 8200B. Zde je nutné zdůraznit, že oba tyto modely nenabízejí tisk v maximálním rozlišením ani PHOTO režim. Řadič je limitován na maximální rozlišení 1.000 dpi.
Plnohodnotný provoz bez kompromisů tedy nabízí až model 8200DP, který je osazen již 128 MB operační paměti, duplexem a síťovým rozhraním. Nejvyšší model 8200DX je navíc vybaven dalšími 64 MB operační paměti a případným podavačem na 500 listů.
Pro všechny konfigurace lze dosáhnout kapacity podavačů až 1200 listů. Doporučená maximální zátěž je 65.000 stran měsíčně. U modelu Phaser 8200 dochází k ještě jedné významné změně. Od tohoto modelu již Xerox nebude dodávat černý inkoust zdarma, jak tomu bylo u starších modelů. Nicméně byla zároveň snížena cena barevných inkoustů, takže celkové provozní náklady zůstaly zachovány a pouze se změnil styl prodeje. Logicky z uvedeného plyne, že Xerox dodává nové speciální tuhé inkousty pro tento typ tiskáren. Složení by mělo být stejné jako u starších modelů, ale tvar je nový. Kromě toho, že je odlišný od předchozího provedení je tvarem provedeno i klíčování barev, aby nebyla možná uživatelská záměna.


Phaser 6200

Xerox Phaser 6200
Druhá novinka se primárně liší od předchozího modelu tiskovou technologií a navazuje na model Phaser 7700. Pro tisk je použita klasická laserová technologie samozřejmě skombinovaná se single-pass mechanikou. Tiskárna nabízí maximální fyzické rozlišení 2400x600 dpi s možností photo režimu v rozlišení 1200x1200 dpi. To vše při plné rychlosti 16plnobarevných stran za minutu. Navíc je řadič osazen procesorem Motorola PowerPC G4 s taktem 500Mhz, který disponuje 64 - 512MB operační paměti a případně hard diskem. Podobně jako předchozí model je tiskárna vybavena jazykem Adobe PostScript 3, emulací PCL 5C, USB a paralením rozhraním. Další výbava je závislá na konkrétní variantě. Základní model má označení 6200B, je vybaven pouze 64 MB a tudíž dokáže tisknout s rozlišením pouze 600x600dpi. Vyšší model 6200N je vybaven 128 MB paměti, nabízí rozlišení 2400x600 dpi a standardně osazené síťové rozhraní. Obě tyto verze bohužel nenabízejí PHOTO režim, čímž se Xerox stejně jako u modelů 8200 snaží motivovat zákazníky k nákupu některého ze dvou nejvyšších modelů.
Varianta 6200DP je osazena 128 MB operační paměti, samozřejmě síťovým rozhraním, duplexem plus nabízí PHOTO režim. Nejvyšší model 6200DX má dalších 128 MB paměti, hard disk a instalovaný přídavný podavač na 1000listů. U všech modelů je standardně podavač na 500 kusů A4 listů a ruční podavač pro přímý průchod papíru s kapacitou 100listů. Maximální kapacita podavačů je tedy 1600 listů. Tomu odpovídá i doporučená maximální zátěž 60.000stran. Tiskový engine a koneckonců do značné míry i vnější plášť je u tohoto modelu shodný například s konkurenční Minoltou/QMS MagiColor 3100, nicméně když jsme měli možnost porovnávat výjezdy z obou tiskáren, Xerox nabízí viditelně lepší rastrování.


Single-Pass engine Phaseru 6200

Hodnocení
V obou případech Xerox těží z výhod technologie Single-Pass, se kterou má ze všech výrobců nejdelší zkušenost. Je sice pravda, že stejný engine jako model 6200 nabízí či bude nabízet většina konkurentů, ale právě Xerox se může pochlubit největšími zkušenostmi s konstrukcí řadičů a jejich nastavením právě pro tento typ tisku. V případě modelu 8200 je vše jednodušší o to, že tisk tuhým inkoustem nenabízí žádný jiný výrobce, což spolu s novou výrazně nižší cenou tiskárny dělá z tohoto modelu velmi zajímavý produkt. Prezentované výtisky byly zejména u modelu 8200 excelentní a již se opravdu těšíme na možnost důkladně otestovat obě tiskárny. Přislíben máme brzký termín.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: