QMS PhotoPrint 150. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

QMS PhotoPrint 150.

24. července 1998, 00.00 | Další malá sublimační tiskárna určená pro domácí tisk digitálních fotografií. Jde o další kopii technologie, kterou známe, nebo je něco nového?

Po delší době zde máme opět jednu maloformátovou sublimační tiskárnu určenou pro tisk fotografií. Je s podivem, jaký rozsah produktů nabízí firma QMS. A co je ještě zajímavější, je spojení trpaslíka s obrem. To vzniká, pokud si koupíte tiskárnu QMS MagiColor2, ke které PhotoPrint 150 dostanete zdarma. Jinak se tato tiskárna prodává i samostatně a to za poměrně příznivou cenu. Za zapůjčení děkujeme firmě Conquest.

Design a balení
QMS PhotoPrint 150 Tiskárna poměrně překvapila svými rozměry. Je o něco větší než konkurence ( 232 x 115 x 295 mm, váha 4 kg ). To znamená, že tiskárna je trochu robustnější, než třeba modely od Olympusu nebo Sony, ale přesto si udržuje rozumné míry. Co se týče designu, označil bych jej jako konzervativní a připomínající klasické tiskárny. Je vidět, že QMS je výrobce tiskáren.
V balení najdete tiskárnu, podavače, napájecí kabel, spotřební materiál na 50 fotografií, návod a disketu s ovladači.

Technologie
Jak jsme řekli, jedná se o sublimační tiskárnu. Ta přenáší barvu ze speciální folie tepelnou cestou na speciální papír. Tisk probíhá postupně po jednotlivých barvách v pořadí Yellow, Magenta, Cyan. Tento způsob tisku má jednu zásadní výhodu pro tisk fotografií. Tou je, že nevznikají přesné tiskové body. To znamená, že nevzniká rastr a fotografie vypadá velice přirozeně. Nemohu se ubránit pocitu, že tiskový mechanismus je shodný jako u konkurence, ale QMS přinesla jednu novinku. Tou je možnost softwarového doostření, o kterém budu psát později, a které je výrazným kladem.

Tisk
První u čeho se zastavím je rychlost. Výrobce udává 90 sekund na jednu fotografii, což by bylo papírově více než u konkurence. Praxe je však opačná. To co Sony tiskne 2 minuty ma QMS hotovo za 80 sekund. ( Asi jsme měli nějakého rychlejšího jedince. ) Takže rychlostně docela slušné tempo.
K tisku samotnému. Maximální tisková plocha je 82 x 109 mm, což není zrovna hodně. Vzniká tak okraj, který působí docela rušivě a já nakonec vytištěné fotografie ořezával. Kvalita tisku je standardně vysoká. Vzhledem k rozlišení 148 DPI a sublimační metodě. Pokud si dáte trochu práce s počítáním zjistíte, že tiskárna tiskne přesně 640 x 480 bodů, což je hodnota, kterou Vám dá snad už každý digitální fotoaparát. Barvy jsou pěkné, někdy možná až příliš pouťové. Ale tiskárna je určená na tisk fotografií a těm to většinou svědčí. Velice pěkné je prokreslení přechodů, to se mi zdá o něco lepší než u konkurence. Spojení s počítačem je přes paralelní port u PC a přes seriový u MACů.
Cena. Ta je dána velice přesně. V jednom balení spotřebního materiálu najdete 50 papírů a kazetu s folií na padesát snímků. Takže stačí vzít kalkulačku, nebo hlavu a zjistíte, že při součastné ceně Vás fotografie přijde na 32 Kč vč. DPH. To je docela hodně. Doufám, že dojde ke snížení ceny spotřebního materiálu alespoň na úroveň konkurence ( něco přes 20 Kč ).

Ovladače
Ovladače jsou dodávány na dvou disketách 3,5". Z toho pro systém Windows 95 potřebujete jen jednu. QMS plně využilo univerzální ovladače Windows, takže toho na ovladačích není moc co hodnotit. Jediné, co můžete nastavit je softwarové doostření snímku a to dělá docela zázraky. Sublimační tisk má tendence vše rozmazat, nevím přesně, jak to QMS dělá, ale po zapnutí ostření ( 5 úrovní ) je výsledek viditelně o třídu ostřejší, než bez něj. Zřejmě se jedná o barevnou optimalizaci, která vychází z technologie tisku. Kdo ví ? Ale je to suprovka. Toto je velké plus této tiskárničky.

Ovladače

Praktické zkušenosti
Již jsme chválili ostření a rychlost, teď se pustíme do záporů. Tím největším je zcela nepochopitelná chyba ovladačů. Pokud dáte vytisknout obrázek s vyšším rozlišením než je 148 DPI, tiskárna jakoby body nevypustí, ale překryje. To znamená, že vzniknou ve fotografii zcela nesmyslné obrazce uvnitř plných ploch nebo přechodů a fotografii za 32 Kč můžete vyhodit. Jediné řešení je obrázek předem zmenšit do správného rozměru v grafickém programu a pak je vše v pořádku. Tento nedostatek je jistě otázkou čistě ovladačů a doufám, že bude odstraněn, protože velice kazí dojem.
Dále bych vytkl občasné chyby tisku. S těmi jsem se setkal snad u všech maloformátových sublimačních tiskáren. ( Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že jde o stejný OEM tiskový mechanismus. ) Skoro bych se odvážil tvrdit, že chyby nevznikají při tisku, ale že jde o chyby přímo na barevné pásce. Naštěstí jsou chyby v podobě proužků nebo teček poměrně zřídkavý jev.

Shrnutí
Tiskárna má velice podobný tiskový mechanismus jako konkurenční modely. Je o něco větší a disponuje výše popsanou chybou ovladačů. Na druhou stranu je rychlá, tichá a má možnost programového doostření, které funguje úplně skvěle. Cena spotřebního materiálu je zatím vyšší, ale tiskárnu samotnou můžete koupit těsně pod 10.000 Kč, což je zase velice málo. Pokud budou opraveny ovladače můžeme tiskárnu QMS PhotoPrint 150 vřele doporučit. Do té doby musí být uživatel ostražitý, aby dosáhl požadované kvality.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: