Náklady na inkoustový tisk II - kam se ztrácí inkoust? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Náklady na inkoustový tisk II - kam se ztrácí inkoust?

Tisk inkjet inkoust

12. července 2005, 00.00 | O spotřebě inkoustu u stolních inkoustových tiskáren jsme toho napsali již poměrně hodně. Přesto nám neustále přicházejí dotazy čtenářů, kterým připadá, že inkoust z náplní mizí rychleji než by měl. Na co všechno se tedy spotřebovává?

Náklady na tisk u inkoustových tiskáren jsou velice variabilní. Do značné míry je ovlivňují zejména sytost barev a pokrytí plochy, zvolený tiskový režim a dokonce i typ potiskovaného materiálu. Nicméně toto všechno jsou faktory, které může uživatel do jisté míry ovlivnit svým rozhodnutím. Jak je to však se spotřebou inkoustu na jiné operace než je samotný tisk? Je překvapující kolik inkoustu může běžná stolní tiskárna spotřebovat na takzvané servisní účely.

Co jsou to servisní účely?
Když si koupíme novou náplň s inkoustem, na které si přečteme, že obsahuje např. 20 ml inkoustu předpokládáme, že těchto 20 ml barvy bude použito minimálně z velké části pro samotný tisk. Bohužel kromě tisku samotného se inkoust používá pro kalibraci tiskového mechanismu, čištění a údržbu tiskové hlavy a transportní cesty inkoustu. U každého modelu tiskárny je tato spotřeba trochu odlišná v závislosti na konstrukci (oddělené hlavy, oddělené inkousty, spojené náplně, typy transportu inkoustu, složení inkoustu) a jsou závislé i na prostředí, ve kterém je tiskárna umístěna (zejména vlhkost vzduchu a teplota).

První spuštění tiskárny
Pokud vybalíte tiskárnu z krabice, vložíte do ní náplně s inkoustem a poprvé ji zapnete, proběhne takzvaný prvotní servis tiskového mechanismu. Ten v sobě zahrnuje zejména naplnění transportní cesty ze zásobníků do tiskových hlav inkoustem a její pročištění. Musí být vytlačen veškerý vzduch, případné prachové částice či jiné nečistoty. Zároveň musí dojít k propláchnutí trysek, aby byla zajištěna jejich přesná funkce a nedocházelo k nepřesnému vystřelování kapek. A v neposlední řadě dochází ke kontrole a kalibraci celého tiskového mechanismu. Operace většinou trvá několik desítek sekund, u některých tiskáren jsou vytištěny kontrolní obrazce, jiné si vystačí se servisním polštářkem, který je umístěn uvnitř tiskárny, a do kterého vystřelují inkoustové kapičky v rámci servisních operací. A spotřeba inkoustu? Podle nezávislých studií se pohybuje v rozmezí 3 až 10% kapacity všech instalovaných náplní.

Každá výměna náplní
Druhým impulzem automaticky vyvolávající servisní operace je logicky výměna inkoustových náplní. Ať už máte tiskárnu s oddělenými hlavami od náplní nebo ne, ať máte oddělené jednotlivé zásobníky s barvami či nikoli, každá výměna náplně způsobí spotřebu VŠECH barev inkoustu. Navíc je důležité si uvědomit, že opravdu každé vyjmutí a vrácení náplně vyvolává stejnou servisní operaci a znamená spotřebu inkoustu.
Cíle jsou poměrně jasné. Zajištění řádného transportu inkoustu, a to zejména vytlačení vzduchových bublin z tiskového mechanismu, kalibrace a zarovnání tiskových hlav, kontrola funkčnosti. U některých tiskáren je pro zvýšení efektivity provozu odložen tento proces až na okamžik, kdy je zaslán požadavek na vytištění první stránky, což umožňuje v mezičase libovolně manipulovat s náplněmi a případně zabraňuje duplicitnímu automatickému servisu hlav.
A spotřeba inkoustu? Ta se pohybuje mezi 10 až 20% u barvy, kterou jsme vyměňovali (pokud jsou odděleny) a 3 až 15% všech ostatních barev!

Automatické čištění hlav
Třetí servisní operací, kterou provádí všechny inkoustové tiskárny je automatické čištění hlav. Tisková hlava si kdykoli v průběhu tisku či v klidovém stavu může odskočit k čistícímu polštářku a pročistit si celý tiskový mechanismus tím, že "naslepo" prolije tiskové hlavy inkoustem. Je to bohužel jediný mechanismus, který tiskárny mají k dispozici.
Většina tiskáren uplatňuje dvě strategie pro určení okamžiku, kdy má automatické čištění proběhnout. Jednou je počet vytištěných stran od posledního čištění a druhou je čas, který uplynul. Takže například vždy po vytištění 100 stran či uplynutí 14 dní dojde k automatickému čištění. Paradoxem je, že většina tiskáren nemá vestavěný čas, takže se řídí systémovým časem z počítače a čištění spouští ovladače, takže pokud budete používat fototiskárnu pro přímý tisk bez použití PC, budou automatická čištění hlav o něco málo méně častá.
A spotřeba inkoustu? Ta záleží na četnosti tisku a jeho skladbě. Podle studie společnosti Spenser by se měla u běžného domácího uživatele pohybovat celkově kolem 10 - 15% objemu náplně, ale čím méně často budete tisknout, tím bude vyšší.

Ostatní faktory
Specifickým okamžikem je uživatelem spuštěný servis a čištění hlav. Většina ovladačů předpokládá, že uživatel se pro tuto operaci rozhodne pouze v případě, že došlo k zaschnutí či ucpání některé z trysek, a tak spotřeba inkoustu je ještě o něco vyšší než v případě automatického čištění hlav. Praxe ukazuje, že spotřeba se pohybuje mezi 15 až 30% kapacity všech náplní vložených do tiskárny!

A nesmíme zapomenout i na nepoužitý inkoust u vícebarevných inkoustových náplní. Pokud jsou spojeny například tři zásobníky různých inkoustů do jedné kartridže, tak jakmile dojde první barva, automaticky musíme zbývající inkoust doslova vyhodit. Výrobci se většinou snaží uchlácholit uživatele tím, že v průměru takto nepřijde na zmar více jak 10% inkoustu, ale opět velice záleží na tom, co tiskneme. Často se stává, že zejména při tisku fotografií se sejde série snímků s jedním motivem, u kterého převládá jedna ze základních barev a problém je na světě.

Sečteno a podtrženo
Pokud jste si průběžně zapisovali procenta inkoustu spotřebovaného pro servisní účely, zřejmě již nyní upadáte do mdlob. Ano, v případě krajně neefektivního tiskového mechanismu zkombinovaného s nárazovým používáním tiskárny ve velmi suchém prostředí se snadno můžeme dostat k tomu, že ze zakoupeného inkoustu se až 60% použije pro servisní účely a pouze 40% pro samotný tisk. Vše velice záleží na tom, jakou tiskárnu a jakým styl používáme. Obecně platí, že méně častý tisk zvyšuje servisní spotřebu stejně jako každá výměna náplní! Na to bychom neměli zapomínat zejména u tiskáren s možností výměny různých photo, speciálních druhů černých náplní apod. Při rozumném zacházení a četnosti tisku (cca 15 dokumentů týdně s krátkými přestávkami) lze podle studie Spenser Labs například u modelu HP DeskJet 5740 dosáhnout cca 77% efektivity.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: