HP LaserJet 9000 pod lupou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

HP LaserJet 9000 pod lupou

HP LJ 9000

13. září 2001, 00.00 | Důkladnému redakčnímu testu jsme podrobili nejvýkonnější a nejmodernější model černobílé laserové tiskárny formátu A3 od společnosti HP. Jaké to je tisknout rychlostí 50 stran za minutu na "stolní" tiskárně?

Tiskárnou LaserJet 9000 vstupuje Hewlett-Packard na trh tiskových strojů, lépe řečeno na rozhraní mezi běžnými, byť rychlými tiskárnami, a tiskovými stroji s až stovkami stran za minutu. Jedná se o následníka tiskárny LaserJet 8100, případně jejich variant. O uvedení tiskárny jsme již psali (/bazar/bazar---kupuji/fotoaparaty-klasicke-a-prislusenstvi/nova-tiskarna-dalsi-trida-dalsi-inspirace-129430cz), ovšem tentokrát vám nabízíme recenzi díky zapůjčení tiskárny společností HP.


HP LaserJet 9000 v celé své kráse

Technické parametry
Jádrem tiskárny je 300MHz procesor typu RISC, který standardně pracuje s 64 MB paměti, maximálně pak s 384 MB. Tiskárna tradičně používá MEt, tedy technologii pro lepší správu paměti. I díky těmto parametrům tiskárna nabízí rychlost tisku 50 stran za minutu, přičemž první stránka je vytištěna již za 6,6 s. Doporučená maximální měsíční zátěž je 300 000 stránek a jedna tonerová kazeta má dle výrobce adekvátní výdrž 30.000 normostran.
Tiskárna fyzicky pracuje s rozlišením 600 dpi, přičemž využívá technologii vyhlazování, díky které zvládne tisk kvalitativně odpovídající 1200 dpi. Výhodou tohoto řešení je nižší objem přenášených dat při vyšší tiskové kvalitě, pochopitelnou nevýhodou je nemožnost získání vyšší adresovatelného rozlišení. Na druhou stranu reálná potřeba tisku s adresovatelným rozlišením 1200dpi je v praxi minimální.


Stále větší a masivnější logo

Standardně je tiskárna vybavena jedním zásobníkem a jedním multifunkčním podavačem. Zásobník je variabilní a může pojmout 100 listů. Maximální podporovaný formát papíru je 303 x 467 mm, ovšem ze standardního zásobníku je možné podávat média pouze do rozměru 297 x 435 mm. K tiskárně lze dále dokoupit další zásobník na 100 listů, velkokapacitní zásobník na 2000 listů a sorter se sešíváním na 3000 listů. Z automatických podavačů je možné potisknout médium s gramáží od 60 do 199 g/m2, při ručním podávání se lze dostat až na 216 g/m2.
V základní konfiguraci LaserJet 9000 není síťová karta JetDirect, pouze paralelní rozhraní. Síťovou kartu je třeba dokoupit, nebo zvolit model N či DN, který jsme měli možnost testovat. Kromě toho má tiskárna ještě další dva volné EIO porty, na které lze přidat například pevný disk.


Velký grafický displej a dostatek ovládacích prvků

Funkční výbava
Tiskárna obsahuje celou řadu sofistikovaných funkcí, které potkáváme pouze u nejvýkonnějších tiskáren či tiskových systémů. Například možnost uložení úlohy v tiskárně a tisk na vyžádání (SOROPM), Proof and hold či tisk zabezpečený heslem apod. Součástí tiskárny je ChaiServer, který umožňuje spouštět další aplikace, které využijete u speciálních řešení - tisk čárových kódů, tisk ze systému SAP, evidence tisku, zabezpečení tisku, tisk formulářů a další. Díky němu také tiskárna může fungovat jako plnohodnotný web server, poskytující informace o tiskárně a administrační nástroje. Stačí napsat IP-adresu tiskárny a přímo se zobrazí informace o zařízení, takže není potřeba JetAdmin nebo WebJetAdmin. Pochopitelně oba jmenované systémy je také možné použít.
Ve srovnání s předchozími modely se konstruktérům podařilo vylepšit i rozhraní umístěné přímo na tiskárně. Tiskárna nejen komunikuje v českém jazyce, ale díky víceřádkovému plně grafickému displeji dokáže opravdu poměrně sofistikovaně komunikovat s uživatelem. Asi nejpatrnější je tato změna při procházení nápovědou, která je kontextová a opravdu rozsáhlá. Logika systémového menu se trochu zjednodušila a díky implementaci ChaiServeru není potenciálně problém i pro displej a tlačítka naprogramovat libovolnou aplikaci, třeba hru.


Detail sešívačky

Testování
K testování jsme dostali téměř nejvyšší model se všemi druhy zásobníků, ale jen nejnižší paměťovou výbavou. Pro testování jsme použili standardní testovací stránky, které obsahují různé velikosti textu, růžice čar, odstíny šedé, přechody, rozestupy čar, komplikované mnohosegmentové útvary a giloše (generované Státní tiskárnou cenin, které děkujeme). Pro většinu testů jsme využívali zabudovaného postscriptového ripu. K ovladači PCL jsme přistupovali spíše výjimečně (tak jako i u jiných tiskáren).
Nejprve jsem testovali objektivně zjistitelné parametry - rychlost tisku, rychlost vytištění první stránky a "zrychlování" válce. První dva parametry jsou měřitelné poměrně snadno pomocí stopek a můžeme říci, že rychlost je lehce vyšší než uváděných 50 stran za minutu a první strana se vytiskne opravdu za 7 s. To ovšem platí pouze za předpokladu, že je tiskárna aktivní, v opačném případě (pokud je v úsporném režimu) trvá probuzení dobrou půlminutu.
Zrychlování válce jsme zjišťovali měřením reálné vzdálenosti dvojice rysek v motivu umístěných ve směru pohybu válce. Při tisku většího počtu kopií zejména starší tiskárny HP hodně zrychlovaly, některé konkurenční naopak zpomalovaly. Z těchto neoptimálních rychlostí vyplývá jedna nepříjemná věc - geometrické zkreslení výstupu. Pokud vytisknete jeden obrázek na výšku i na šířku a tiskárna nedodržuje konstantní rychlost válců, verze se budou lišit rozměry. U testované tiskárny jsme ani na 19 cm rozteči nezaznamenali měřitelnou odchylku, což je vynikající výkon.
Test kvality písma dopadl poměrně dobře. Ještě 3b text je čitelný, a to v pozitivu i negativu. Naopak dvoubodový text je v podstatě nečitelný a v negativu je téměř vypadaný. Pokud se budeme pohybovat u normálních, běžně používaných velikostí, tak ještě velikost písma 4 b je velmi dobře čitelná, ale samozřejmě bezpatkové písmo je na tom o něco lépe než patkové.
Test kvality ripu dopadl výborně. Tiskárna zvládla zpracovat dokonce nejsložitější obrazec, kterým je 12 maskovaných giloší, pouze doba zpracování se protáhla asi na 1,5 minuty (některým nižším tiskárnám tento úkol trvá i desítky minut). Kresba bitmapového obrazu je dobrá, pouze velmi tmavé odstíny nejsou prokreslené. Rozlišení FastRes 1200 je opravdu poznat, protože zachovává víc detailů a dovolí použít více odstínů šedé.


Tahle hračka počítá vytištěné stránky, detail toneru

Hodnocení
Pokud potřebujete středně rychlou tiskárnu s kvalitním výstupem, můžeme vám HP LJ 9000 doporučit. Trochu sporná je tu takto výkonné tiskárny verze bez síťového rozhraní, protože skrz paralelní rozhraní prakticky nelze poskytnout tiskárně adekvátní datový tok. Proto všem potenciálním kupcům rozhodně doporučujeme verzi s instalovaným ethernetovým rozhraním.
Za základní verzi uživatel zaplatí 138.000 Kč bez DPH, verze 9000N stojí 159.000 Kč a verze DN s duplexem ještě o 30.000 Kč víc. První cenu z již popsaných důvodů nelze brát příliš vážně, nicméně i cena verzí 9000N a 9000DN je v porovnání s konkurencí a s ohledem na uživatelský komfort velmi příznivá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: