ChromaLife100 - nový systém a tiskárny od Canonu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Stolní tiskárny

ChromaLife100 - nový systém a tiskárny od Canonu

27. července 2005, 00.00 | Společnost Canon uvádí na trh nový systém inkoustového tisku ChromaLife100, pracující na technologii FINE a ruku v ruce s ním představuje hned dvě novinky ze stále se rozšiřující řady inkoustových tiskáren řady PIXMA - modely Pixma iP4200 a Pixma iP1600.

Společnost Canon nechce zůstat pozadu v oboru tiskových technologií a reaguje na stále rostoucí trend tisku digitální fotografie v domácím prostředí. Novinkou v oblasti tisku je nový systém ChromaLife100, který je založen na technologii FINE: Full-photolitography Inkjet Nozzle Engineering - tedy tisk plně-fotolitografický (ofsetový). Hlavními přednostmi je vyšší rychlost tisku, dlouhá životnost takto zhotovených snímků a naprostá barevná stálost. Výsledky tisku fotografií by měly být plně srovnatelné s fotkami z profesionálního foto-lab studia. Takto zhotovené fotografie lze skladovat v archivačním albu a vydržet by vám měly bez jakýchkoliv ztrát více jak 100 let (jak už napovídá sám název).

ChromaLife100

Nová technologie ChromaLife100 používá nové dye-base inkousty a speciální fotografický papír (Photo Paper Plus Glossy, PP-101). Ve spojení s tím je využívána široká paleta barev pro co nejvěrnější fotografie, které vydrží dle slov výrobce bez újmy až 100 let (samozřejmě za předpokladu přirozeného skladování v suchu a temnu, založené ve vašem fotoalbu). Systém ChromaLife100, pracuje na technologii výroby tiskové hlavy tzv. FINE, patentované společností Canon. Celý proces je realizován tzv „trojkombinací“ (triangle combination) – zpracováním trysek tiskové hlavy, inkoustu a média (papíru). ChromaLife100 využívá více trysek a více inkoustových kapiček menších velikostí, které zajistí větší přesnost a rychlost tisku. Výsledkem jsou věrné a především odolné fotografie, které vydrží skladované déle než si budete schopni ověřit. Ale ani životnost takto vytisknutých fotografií v běžných domácích podmínkách není zrovna malá: 30 let za sklem (ve vitríně, zarámované apod.) a 10 let na vzduchu vystaveny všem okolním vlivům, neprojeví se žádný zub času.

Rychlost foto tisku

Systém ChromaLife100 založen na technologii FINE poskytne výbornou kvalitu a rychlost. Bude kompatibilní se všemi PIXMA zařízeními, umožňujícími bezokrajový tisk formátu 10 x 15 ve kvalitě srovnatelné s profesionálními foto-laboratořemi. Ta se bude v tomto případě pohybovat v rozmezí 20 až 30 stran v případě monochromatického tisku. Výsledky v případě barevného tisku v nejvyšší kvalitě jsou v poslední době zatím něco málo přes 1 stránku za minutu. Výrobce počítá se zvlášť dobrým ohlasem u zákazníků a spotřebitelů v případě spojení technologie FINE s PictBridge (přímým tiskem z digitálních fotoaparátů).

Spolu s novým systémem, uvádí výrobce na trhu také dvě novinky do rozrůstající se rodiny inkoustových tiskáren Canon – PIXMA iP4200 a PIXMA iP1600.

Canon PIXMA iP4200

Veliké rozlišení, intuitivní ovládání a jednoduché použití – to je barevná inkoustová tiskárna PIXMA iP4200. Výsledným tiskovým produktem tohoto zařízení budou ostré a detailní fotky, především díky maximálnímu rozlišení 9 600 x 2 400 dpi a úctyhodných 1 856 trysek tiskové hlavy, s kapičkami nepřesahujících velikost 1 pikolitr. Samotný tisk zajistí systém 5ti inkoustových barev – 4 barvy základní (CMYK) plus černý ContrastPLUS inkoust pro zajištění tisku „opravdu živých fotografii“. Rychlost tisku barevné bezokrajové fotografie formátu 10 x 15, zvládne PIXMA iP4200 za 51 sekundu. Kompatibilitu s počítačem zajistí rozhraní USB 2.0 Hi-Speed. Díky duálnímu podavači papíru můžete například během jedné operace kombinovat dva typy médií. Také lze tisknout oboustranně. Zařízení podporuje technologii PictBridge, máte k dispozici možnost tisku fotografie přímo z digitálního fotoaparátu bez nutnosti připojení PC.

Canon PIXMA iP1600

Druhou novinkou v pořadí, podporující systém ChromaLife100, je barevná inkoustová tiskárna PIXMA iP1600. Toto zařízení disponuje rozlišením 4 800 x 1 200 dpi a počtem 1 472 trysek tiskové hlavy, které vylučují kapičky inkoustu o velikosti 2 pikolitry. U iP1600 použil výrobce speciální pigmentový černý inkoust, který za prvé okamžitě zasychá a je zvlášť odolný proti otěru, a za druhé se ideálně hodí pro tisk fotografií. Co se týče rychlosti tisku, bezokrajový tisk fotek formátu 10 x 15 v nejvyšší kvalitě umí Canon PIXMA iP1600 do 70 sekund. Základní balení zahrnuje též Easy-WebPrint software (umožňující tisk webových stránek v plném rozlišení); Easy-PhotoPrint version 3.3 software (nastavení a práce s foto formáty: 10 x 15, 13 x 18, 22 x 28).

Shrnutí

Zdá se, že se nám začíná blýskat na lepší časy. Ty tam jsou doby, kdy jsme byli jen odkázáni na milost a nemilost foto-labů a jejich „ochotný personál“. Nová technologie a produkty, které ji podporují, nastínily nový možný trend, kdy si bude každý uživatel naprosto soběstačný – od stisku spouště fotoaparátu až po samotný finální produkt – v podobě fyzické fotografie v ruce. Teď už je, jak se říká, všechno jen otázkou peněz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: