WinEdt: skvělý textový editor nejen pro TeX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

WinEdt: skvělý textový editor nejen pro TeX

sw software

6. března 2006, 00.00 | Propracovaná podpora tvorby dokumentů pro TeX, v HTML či různých programovacích
jazycích, velmi bohaté možnosti konfigurace a rozsáhlé schopnosti automatizovaných úprav
textu. Takové jsou jen některé z mnoha předností textového editoru WinEdt, který si
představíme v této recenzi.

Textové editory nepatří ani ve věku pokročilých textových procesorů či sázecích aplikací rozhodně do starého železa. Je to dáno především tím, že existují editační úlohy (jak v oblasti publikování, tak mimo ni), při kterých je práce s čistým textem zásadní. Příkladem za všechny jsou zde dokumenty značkovacích jazyků jako jsou HTML, XML či třeba tagovaný text (InDesign, QuarkXPress), ještě více pak příprava dokumentů pro sázecí systém TeX, konečně zde máme například programovací jazyky (z nichž se zejména ty skriptovací, jako jsou JavaScript či Perl, používají opět v rámci publikačních projektů), úpravy konfiguračních souborů či potřebu určitým způsobem "vyčistit" nebo jinak upravit rozsáhlé textové soubory (třeba databázové výstupy, mailové zprávy aj.). Není tedy divu, že existuje řada produktů daného typu, ať už bezplatných nebo komerčních, jež lze k danému účelu použít. My se dnes podíváme na jeden z nejpovedenějších textových editorů pro platformu Windows, WinEdt (autorem je Aleksander Simonic), který svými funkcemi zaujme zřejmě každého, kdo má co do činění s úpravami textu způsoby naznačenými výše, nejvíce pak ale ty, kdo sázejí v TeXu či upravují HTML kód.

Základní přiblížení

WinEdt existuje v několika podobách: současná nejvyšší verze 5.4 přinášející nejširší škálu funkcí funguje pouze ve Windows XP/2000 a má vyšší hardwarové nároky (128 MB RAM minimálně, 500 MB na disku aj.), možný je nicméně rovněž provoz starších podob WinEdt32 (NT/95/98/ME, 32 MB RAM) a WinEdt16 (i Windows 3.x, 16 MB RAM), což je při daném typu aplikací poměrně žádoucí vlastnost (omezení ve funkcích nejsou zas až tak drastická). My jsme pro naše testy pochopitelně vybrali verzi nejnovější. Instalace proběhla zcela bez problémů, při prvním startu nabídl WinEdt průvodce (použitelného i kdykoli potom), s jehož pomocí lze nakonfigurovat řadu vlastností produktu: a takovýto průvodce je skutečně potřeba, neboť jak si ukážeme, schopností je opravdu přehršle.

winedt1f.jpg

Editace dokumentů pro TeX

Práce s dokumenty

Pro WinEdt není textový soubor jako textový soubor. V závislosti na typu (který je implicitně určen příponou, ale dá se uživatelem nastavit i ručně) se při zpracování rozdílně využijí funkce jako jsou zalomení řádků či zarovnání odstavců, obarvení syntaxe (přednastavená schémata pro řadu jazyků, možnost tvorby schémat vlastních) aj. Bez ohledu na typ je pak k dispozici kontrola pravopisu (dynamické provedení, tj. zvýraznění neznámých výrazů přímo v dokumentu), kdy podporována je i čeština, nabízí se rovněž systém autotextu a využít lze rovněž tezaurus WordWeb. K dispozici je dále řada různých editačních funkcí typu převodu verzálky-minuskule, blokový výběr, odstranění nadbytečných mezer, číslování řádků, třídění textu, posun textových bloků aj., při programování, ale také psaní TeXových dokumentů přijdou vhod kontroly párových závorek, navigaci v dokumentu značně usnadní systém záložek. Značně nadstandardní je funkce hledání a záměn, podporující regulární výrazy.

Ve WinEdtu lze mít současně otevřeno prakticky neomezené množství dokumentů, možnosti organizace oken i zobrazení jsou zde nadstandardní. Nový dokument lze vytvořit s pomocí šablony, jejíž součástí mohou být i makra, které se provedou při vytváření souboru daného typu. Velmi užitečná může být mnohdy funkce porovnávání dokumentů, dovolující procházet rozdíly krok za krokem. Více dokumentů lze spravovat v rámci projektů, což samozřejmě přijde vhod zejména v případě podkladů pro TeX či Web, možné je zde využití stromové struktury, otevření, uložení či uzavření všech souborů projektu, určité akce, která se provede při otevření nebo uzavření určeného či všech souborů z projektu atp. Propracované jsou funkce automatického ukládání a zálohování.

winedt3f.jpg

Nastavení automatického ukládání a záloh

TeX a HTML

Za excelentní si dovolujeme označit způsob, jakým WinEdt podporuje tvorbu dokumentů pro sázecí systém TeX. Příslušný průvodce zde především umí sám nakonfigurovat editor podle instalace TeXu (MikTeX, fpTeX aj.) a s ní spojených utilit, které má uživatel k dispozici na svém počítači. (Možná jsou samozřejmě i ruční nastavení zcela dle potřeb.) Následně lze texovské dokumenty vytvářet, kompilovat, prohlížet ve vysázené podobě, převádět do PostScriptu či PDF atp. přímo z prostředí WinEdtu. K dispozici jsou nabídky, nástrojové panely a textová makra pro různé dialekty TeXu (PlainTeX, LaTeX, AmsTeX aj.), s jejichž pomocí lze do textu vkládat příslušné příkazy či s nimi odpovídající text "obalovat" atp., využít lze již zmíněné zvýraznění syntaxe, kontroly či doplňování závorek aj.

Na podobném principu funguje práce s HTML. Opět zde lze využít všechny editační funkce zmíněné výše, k dispozici je pak přednastavená sada příkazů pro vkládání různých HTML tagů, včetně průvodců pro vytvoření počáteční kostry dokumentu atd. Přímo z prostředí WinEdtu lze dokument prohlížet s pomocí určených webových prohlížečů či jinak zpracovávat.

winedt2f.jpg

Úpravy HTML dokumentu

Automatizace

WinEdt disponuje silným makrojazykem. Makra si přitom uživatel může sestavovat buďto s pomocí odpovídajícího rekordéru nebo též přes odpovídající dialogy či pouhým zapsáním příslušného kódu. Provedení makra lze spojit s prakticky libovolnou akcí v dokumentu, takže si lze třeba vytvořit sadu maker pro tagování vybraného textu, kterou použijeme přes kontextovou nabídku, jiná sada pak může být určená pro hromadné zpracování dokumentů, provedení makra lze spojit i s otevřením souboru určitého typu atd.

Konfigurace

Prostředí a chování WinEdtu je plně konfigurovatelné. Změny se zde dají provádět jak s pomocí dialogů a průvodců, tak editací odpovídajících souborů. Konfigurovat si takto lze strukturu nabídek i nástrojových panelů, přiřazení klávesových zkratek, další vzhled rozhraní a mnoho dalšího. Konfigurace se ukládají do souborů a tak je WinEdt snadno použitelný více uživateli na stejném počítači, totéž lze říci o přenosech nastavení mezi počítači atp.

Rozšíření

Vzhledem k tomu, že WinEdt je zde již nějaký ten pátek (od roku 1993) a jedná se o produkt leckým oblíbeným, vznikla řada jeho rozšíření, které si je možno bezplatně stáhnout na serveru WinEdt.org (zde lze také najít tutoriály, FAQ a další informační zdroje). Konkrétně je takto k dispozici bohatá knihovna maker, nástavbových modulů, konfiguračních komponent (nabídky, sady klávesových zkratek, způsoby obarvení syntaxe aj.) či slovníků spell-checkeru.

Závěrem

WinEdt je skutečně funkcemi nabité řešení, vytvořené evidentně s přihlédnutím k potřebám uživatelů (zvláště těch typu "power-user") - jeho schopnosti jsme v této recenzi mohli z prostorových důvodů přiblížit skutečně jen ve stručnosti. Více než kdy jindy zde doporučujeme vyzkoušení odpovídající demoverze.

Za hlavní "problém" daného produktu si dovolujeme označit to, že není zdarma. I když základní cena 70 USD rozhodně kapsu nepotrhá ani v našich končinách (a k dispozici jsou zajímavé multilicenční či školské slevy nebo možnost produkt si pouze pronajmout na určité období), naznačená cílová uživatelská skupina raději sahá po řešeních zdarma (jako je třeba GNU Emacs či PSPad). Domníváme se nicméně, že ten, pro koho je práce s textovými soubory přinejmenším z části zdrojem obživy, by měl o použití WinEdtu alespoň zauvažovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: