Výsledky říjnového průzkumu NetApplications: Jaké prohlížeče a systémy se používají pro brouzdání Webem? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Výsledky říjnového průzkumu NetApplications: Jaké prohlížeče a systémy se používají pro brouzdání Webem?

10. listopadu 2008, 00.00 | Každý měsíc firma NetApplications zveřejňuje výsledky svého průzkumu, v němž měří zastoupení jednotlivých platforem a prohlížečů mezi uživateli Webu po celém světě. Říjen samozřejmě nebyl výjimkou. Jaké prohlížeče a operační systémy se dnes používají pro přístup k obsahu na Webu?

Každý měsíc firma NetApplications zveřejňuje výsledky svého průzkumu, v němž měří zastoupení jednotlivých platforem a prohlížečů mezi uživateli Webu po celém světě. Říjen samozřejmě nebyl výjimkou, shrnutí výsledků předkládá například - zejména z perspektivy Mac OS X - Ars Technica.

Operační systémy

Windows s 90,46 procenta nadále zůstávají hlavním operačním systémem, avšak se 68,11 procenta stále vedou Windows XP, Vista s podílem 19,29 procenta stále zaostává, její podíl sice roste (pro září činil 18,33 procenta), přesto to ukazuje, že přes veškeré snahy Microsoftu se tento operační systém nešíří nijak lavinovitě (a mnozí si nyní raději počkají na Windows 7, jimž začíná Microsoft věnovat zvýšenou publicitu).

netapprijen08-1f.jpg

Podíl Mac OS X v říjnu činil 8,21 procenta (viz tento diagram), oproti 8,23 procenta v září. To je rozdíl tak nepatrný, že spíše než o poklesu lze mluvit o stagnaci. Pozornost si zaslouží i pohled na podíl jednotlivých verzí operačních systémů (udává je tenhle diagram), který mimo jiné porovnává podíl Maců s Intely a s PowerPC. Strojů s Intely opět přibylo, jejich podíl činí již 5,94 procenta, zatímco PowerPC stroje tvoří 2,27 procenta uživatelů Webu. Při porovnání s výsledky za červen se jasně ukazuje setrvalý ústup PowerPC a nástup Intelu, to ovšem nijak nepřekvapuje, jedním z faktorů přispívajících k nárůstu podílu Maců s Intely by mohly být také nově uvedené notebooky, to se však jasněji prokáže až v následujících měsících, kdy budou data za delší časové období.

netapprijen08-2f.jpg

Prohlížeče

Co se týče prohlížečů, suverénně vede Microsoft Internet Explorer se 71,27 %, open source Firefox má nicméně velmi slušných 19,97 %. O třetím prohlížeči v pořadí, tedy Safari, hovoříme podrobněji níže. Další pozice v tabulce patří Opeře s 0,75 % a Google Chrome s 0,74 % - Chrome se takto hned po svém nedávném startu dostal na stejnou pozici, kterou Opera buduje po léta, je ale otázkou, jak budou vypadat čísla za další měsíce, kdy opadne prvotní zájem, který byl u Chrome zcela pochopitelný. Za Netscapem s 0,45 % se pak o podíl 0,24 % dělí řada dalších browserů, včetně těch, jenž určeny pro mobilní zařízení (Opera Mini) či spotřební elektroniku (Playstation)

netapprijen08-3f.jpg

Podíl Apple Safari v říjnu činil 6,57 procenta (viz tento diagram), opět pouze nepatrná změna proti zářijovým 6,65 procenta, tedy v podstatě stagnace. Podíváme-li se na zastoupení jednotlivých verzí prohlížečů, u Safari naprosto převažuje Safari 3.1 pro Mac s 5,27 procenta, zatímco Safari pro Windows s 0,30 procenta zůstává okrajovou záležitostí. Také starší verze Safari pro Mac už zabírají jen zlomky procenta. Safari tedy stále zůstává spojeno především s Macy a to se asi jen tak nezmění, zastoupení Safari tak bude dáno hlavně podílem Maců mezi uživateli Webu.

netapprijen08-4f.jpg

Pokud jde o iPhone (NetApplications ho vykazuje jako samostatný operační systém), ten s 0,33 procenta (oproti září se jeho podíl zvýšil jen nepatrně o 0,01 procentního bodu, tudíž rovněž stagnuje) nadále zaujímá čtvrté místo mezi operačními systémy, hned za Linuxem.

Redakční poznámka: Tento článek byl převzat po drobných úpravách z rozsáhlejšího zpravodajství na serveru MujMac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: